DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Mozambik: dżihadyści atakują wspólnoty katolickie

Mozambik: dżihadyści atakują wspólnoty katolickie
Fot. Pixabay

Dżihadystyczne bojówki powiązane z Państwem Islamskim atakują wspólnoty katolickie w północnej części tego afrykańskiego kraju, szczególnie w prowincji Cabo Delgado. Jak poinformowała organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podczas tegorocznej wiosny islamscy bojownicy atakowali niektóre mozambickie miejscowości, paląc budynki oraz uwalniając osadzonych w więzieniach za terroryzm działaczy organizacji muzułmańskich.

 

Pod koniec czerwca islamscy radykałowie zaatakowali miasto Mocímboa da Praia niszcząc tam szpital, jedną ze szkół oraz budynek lokalnego kościoła. Atak na położoną w prowincji Cabo Delgado miejscowość doprowadził według miejscowych mediów do masowych ucieczek lokalnych społeczności, głównie katolików. Według świadków dżihadystycznych ataków większe zniszczenia w Mocímboa da Praia uniemożliwiło przybycie oddziałów mozambickich sił zbrojnych. Po chwilowym wycofaniu się terrorystów z miasta kilkakrotnie przypuścili oni jeszcze na przełomie czerwca i lipca atak na to miasto usytuowane w prowincji Cabo Delgado.

 

Podczas zorganizowanego pomiędzy 9 a 13 czerwca spotkania Konferencji Episkopatu Mozambiku biskupi tej byłej portugalskiej kolonii przypomnieli, że przeprowadzane w ostatnich miesiącach ataki dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim doprowadziły już do zabicia kilkuset osób oraz do wypędzenia ze swoich domów innych 200 tys. obywateli kraju. Biskupi wezwali też wspólnotę międzynarodową do podjęcia działań służących powstrzymaniu ataków ze strony dżihadystycznych bojówkarzy.

 

KAI

pt


DATA: 2020-07-10 10:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ludzie chcecie być bezpieczni to broń kupujcie - to samo dotyczy ludzi w Mozambiku. Bezbronność to proszenie się o zostanie ofiarą.
29 dni temu / Jot
 
Biskupi niestety mogą sobie nawoływać "wspólnotę" międzynarodową ile chcą. Prawda jest taka, że nikt nic nie zrobi, ograniczając się tylko do nic nie znaczącego "potępienia takich działań i solidarności w cierpieniu". Cała ONZ do utylizacji
29 dni temu / ktoś taki
 
A co na to Portugalia. Ona wprowadziła chrześcijaństwo i ona odpowiada za jego obronę.
29 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.