DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Moderniści z Austrii chcą „Mszy bez księdza”. Dogmatyk ostro krytykuje

Moderniści z Austrii chcą „Mszy bez księdza”. Dogmatyk ostro krytykuje
Fot. Andrzej Sidor

Czy kryzys związany z epidemią koronawirusa stanie się katalizatorem modernistycznych przemian w Kościele katolickim? Tego obawia się wiedeński dogmatyk, prof. Jan-Heiner Tück. W jego kraju niektórzy chcieliby wprowadzić „Mszę świętą bez księdza”.

 

Jan-Heiner Tück, profesor dogmatyki z Uniwersytetu Wiedeńskiego, obawia się, że kryzys koronawirusa może zostać wykorzystany przez środowiska modernistyczne do forsowania w Kościele rewolucyjnych zmian. Uczony opublikował na łamach strony Katholisch.at artykuł, w którym zwrócił uwagę na nawoływania do celebrowania „domowej Mszy świętej” bez księdza.

 

Dogmatyk zauważył, że choć klerykalizm jako jaki jest oczywiście zjawiskiem szkodliwym, to epidemię koronawirusa wykorzystują do swoich celów środowiska skrajnie antyklerykalne, starając się umniejszyć znaczenie posługi kapłańskiej. W Austrii pojawiają się głosy, że wobec braku celebracji Mszy świętej dla wiernych, ludzie powinni podczas Wielkanocy robić w domach „własną Mszę świętą”, bez księdza. Inni zalecają z kolei spowiadanie przez telefon, co jest kolejnym atakiem na posługę kapłańską, uważa uczony.

 

„Za sprawą licencji na sfabrykowane w domu nabożeństwa niektórzy chcą przybliżyć sen o demokratycznym Kościele” - krytykuje profesor.

 

Uczony wymienia wprost teologa moralnego Daniela Bognera z Uniwersytetu we Fryburgu, który zachęca do „odprawiania” swego rodzaju „kultycznej pamiątki Wieczerzy bez osoby konsekrowanej”. Wskazuje też na przykład prof. Hansa Pocka z Uniwersytetu we Wiedniu, który zachęcał Konferencję Episkopatu Austrii do „wprowadzenia”… przemiany chleba i wina w domach wiernych.

 

Tück zwraca uwagę, że tego rodzaju propozycje nie mają żadnego uzasadnienia ani w Piśmie Świętym ani w Tradycji, całkowicie lekceważą też sakramentalny charakter kapłaństwa.

 

„Sakramenty są związane z cielesną obecnością. Nie ma chrztu bez wody, bierzmowania bez krzyżma, Eucharystii bez chleba i wina. Nie da się tego przeskoczyć” - napisał profesor.

 

Uczony zauważył na koniec, że obecną sytuację braku dostępu do sakramentów trzeba wykorzystać w zupełnie inny sposób: uświadamiając sobie, jak bardzo brakuje nam możliwości przyjęcia Ciała Chrystusa czy przystąpienia do spowiedzi. Często te religijne praktyki podejmujemy bowiem ze zbyt dużą dozą rutyny. Teraz jest okazja, by to zmienić.


DATA: 2020-04-03 19:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W strukturach fałszywego kościoła katolicko-reformowanego, obojętnie czy w Niemczech, czy w Polsce, już nie mówi się o Mszy Świętej, ale o uczcie eucharystycznej, której ponoć niezbędnym elementem jest wspólnota. Skutkiem bezprawnego wprowadzenia "do obiegu" zreformowanego Mszału z lat 60-tych, używanego obecnie przez prawie wszystkich biskupów i księży, w kościołach ołtarz główny albo został wyburzony - to zdarzało się na Zachodzie - albo stał się miejscem gdzie stoją kwiaty - to w Polsce, a wszędzie dostawiono tzw. "ołtarz soborowy", czyli stół za którym stoi kapłan zwrócony twarzą do wspólnoty, z którą "ucztuje" i "dialoguje". Nawet wielu kapłanów w Polsce nie mówi już Msza Święta, ale Eucharystia, czyli dziękczynienie. Czy reformowanym katolikom do dziękczynienia potrzebna jest obecność kapłana? Mają przecież zwyczajnych nadzwyczajnych szafarzy, którym można nakazać przewodniczyć wspólnocie podczas uczty eucharystycznej. Wszystko możliwe w fałszywym kościele.
1 miesiąc temu / Murem
 
@Robert: I Trydencki Wyznanie Wiary
1 miesiąc temu / M.
 
Wielki Ucisk ante portas.
1 miesiąc temu / Tom Bombadil
 
Pomysł dość karkołomny, msza bez księdza. Można też pomyśleć o podawaniu zupy bez talerza.
1 miesiąc temu / Michu.
 
To straszne czego można się spodziewać po posoborowych modernistach. Ci, którzy wpadli na taki pomysł są najwyraźniej opętani przez demony piekielne.
1 miesiąc temu / Daro
 
Powinna wrócić przysięga antymodernistyczna
1 miesiąc temu / Robert
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.