DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Mobilizacja katolików trwa. Francuscy wierni przyszli pod zamknięte kościoły

Mobilizacja katolików trwa. Francuscy wierni przyszli pod zamknięte kościoły
Fotograf: Clément Darré/ Archiwum: Hans Lucas Agency

W tym tygodniu katolicy ponownie zmobilizowali się pod zamkniętymi kościołami Francji, by modlić się o możliwość celebracji w nich Mszy św. Władze nie rozumieją lub nie chcą specjalnie zrozumieć, że katolicy, w odróżnieniu od np. muzułmanów, nie mogą zadowolić się oglądaniem nabożeństw w mediach. Życie sakramentalne wymaga udziału w Mszy św. W czasie drugiej fali pandemii świeccy katolicy zbuntowali się przeciw rządowym dyspozycjom zamknięcia ich świątyń.

 

Ich wniosek odrzuciła wcześniej Rada Stanu. O ile jednak episkopat francuski apeluje do rządu o dialog w tej sprawie, to młodzi wierni zaczęli się zbierać pod zamkniętymi kościołami, by publiczną modlitwą z zachowaniem dystansu społecznego, dać świadectwo swojego oburzenia.

 

Niezbyt ufają też rządowi, że chodzi tu tylko o obostrzenia sanitarne. Otwarte są szkoły, gdzie młodzież i dzieci przebywają stłoczone na znacznie mniejszych przestrzeniach, niż wierni w kościołach, mamy zatłoczony transport, czy obecność ludzi w supermarketach. Dlaczego mają się zarażać akurat w świątyniach pozostanie tajemnicą rządu.

 

MSZ Gerlad Darmanin podszedł do tematu dość ostro. Zagroził wiernym, że będą karani grzywnami, chociaż tzw. „spontaniczne” demonstracje w innych sprawach (np. „antyrasistów”) dopuszczano wcześniej jako przejaw „republikańskiej demokracji”. Jeden z prefektów odpisał organizatorom, że „spontaniczne” demonstracje „w żadnym wypadku nie mogą przybrać formę nabożeństwa, ceremonii lub modlitwy na drodze publicznej". Pewnie, tak jak w Polsce, można za dowolnie bluźnić...

 

Później Darmanin obiecał, że w poniedziałek 16 listopada porozmawia z przedstawicielami kilku wyznań w sprawie „otwarcia miejsc kultu”. Już samo zaproszenie przedstawicieli różnych religii, kiedy prawdziwy problem dotyczy głównie katolików i ewentualnie prawosławnych, pokazuje, że minister zajmuje tu postawę mocno asekurancką.    

   

Katolicy, zresztą głównie młodzi ludzie, nie czekali jednak na wątpliwe wycofanie się rządu z zarządzenia o zakazie Mszy św. Publiczne modlitwy o przywrócenie kościołom ich funkcjonalności odbywały się na terytorium całej Francji. Jeszcze w sobotę wieczorem wierni spotkali się m.in. w Paryżu przed kościołem Saint Sulpice.

 

Media pokazały np. kościół w niewielkim Bougival (departament Yvelines), gdzie dziesiątki parafian nie tylko modliło się, ale i skandowało hasła pod adresem prezydenta Macrona. W większych miastach, jak w Bordeaux (przed katedrą Saint-André), Lyonie, Nicei, czy w Strasburgu (Bas-Rhin) były to setki osób. W niektórych miejscach modlitw jednak zakazano, jak np. w Vichy, gdzie planowano także polową Mszę św. Do zebrania wiernych jednak doszło i zdołano publicznie się pomodlić. Podobne zakazy wprowadzono w samym Paryżu, Beregerac i Clermont-Ferrand, jednak i tam do modlitw na ogół doszło.

 

Pogróżek MSW nie wystraszono się m.in. w Nantes, Valence, Wersalu (ponownie przed katedrą św. Ludwika), Rouen, Angesr, Poitiers, Colmar, Compiegne i wielu innych miastach. Niektóre zgromadzenia miały miejsce w niedzielę rano, inne wieczorem. Modlono się głównie na placach przed kościołami, ale też w innych miejscach (np. Caen przed prefekturą). Policja zachowywała się różnie. Jeszcze w sobotę i piątek wzywano na przesłuchania niektórych organizatorów i głównie kapłanów tradycjonalistycznych. Na poniedziałek rano 16 listopada wezwano na komisariat policji w Bordeaux kilka osób z tego powodu, że „pewna liczba działań zgromadzonych tu wiernych nie była niezgodna z zasadami laicyzmu.”

 

 

 

 

 

 

We Francji nie brakuje jednak formacji, która przypomina słynnych „księży-patriotów” z czasów stalinowskich. Media bez trudu znalazły ks. Paula Destable, rektora katedry w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme), który wzywał wiernych do... „przestrzegania prawa”. Udawanie symetrii przez media głównego nurtu nie dziwi, ale sam fakt relacjonowania modlitw wiernych pod kościołami wskazuje, że władza chyba się tego nie spodziewała i do końca nie wie jakie stanowisko zająć. Media lewicowe, jak np. „Liberation” wyjaśniały Francuzom, że taki zryw francuskich katolików to „wynik infiltracji” młodych katolików przez „tradi-kathosów” (tradycyjnych katolików).

 

O otwarcie kościołów apelowała w niedzielę także Marine Le Pen. Wskazała rządowi, że modlitwy pod kościołami nie są tym samym, co uliczne modły muzułmanów i mają inny sens. W podobnym duchu wypowiedziało się też kilku polityków prawicy. 

 

 

Mapa francuskich modlitw o powrót Mszy św. do kościołów dostępna jest

TUTAJ

 

Większość spotkań modlitewnych we Francji inicjowano w internecie. Była to odpowiedź m.in. na apel grupy „Pour Messe”:

 

„W czasach, gdy katolicy stają się w kraju celem (terrorystów - przyp. BD), chcemy grzebać zmarłych, chrzcić dzieci, towarzyszyć chorym, otaczać księży (…) Nie pozwólmy, by strach zwyciężył. Chcemy przekazywać dalej żywe dziedzictwo. Chcemy ożywiać naszą wiarę. Chcemy się nawzajem pocieszać, być razem, wspierać się i stawić czoła barbarzyństwu. Chcemy śpiewać, błagać, zachować nadzieję, świętować. Więc proszę, daj nam Mszę!”

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2020-11-16 09:27
AUTOR: BOGDAN DOBOSZ
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
37
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem mocno, pozytywnie zaskoczony i zdziwiony, bo jak bywałem tam na mszach, to oprócz Bretanii, uczestników bywało naprawdę niewielu.
2 miesiące temu / Ziutek
 
Brawo za to, że we Francji ktoś wierzy i domaga się wolności wyznania.
2 miesiące temu / Andrzej
 
U nas też tak będzie.
2 miesiące temu / Damian
 
Cóż, ja patrzę na nasze podwórko. Jeśli rzont zamknie kościoły na Boże Narodzenie, to myślę, że należałoby wyjść ze sprawowaniem Najświętszej Ofiary przed kościół. Ale czego mam się spodziewać, jeśli na mszy sprawowanej przez proboszcza, na kazaniu usłyszałem podsumowanie akcji 'eucharystia nie na rękę' słowami 'drzazgę w oku bliźniego widzą a belki w swoim nie dostrzegają'. KEPu z abp Polakiem w tej roli też nie widzę. A niestety w tej hierarchii posłuszeństwo idzie wg rangi.
2 miesiące temu / Michał
 
mowia laicka Francja a przeciez to tylko w Polsce na tak skale przewalaja sie antchrzescijanskie demonstracje tylko w Polsce tak doslownie wszedzie profanowano Matke Boza i Przenajswietszy Sakrament przy milczeniu wiekszosci /pomijam obojetosc wladzy/ Kiedy sie podniesiemy z letargu?
2 miesiące temu / Jan
 
Panie Boże błogosław im i zmiłuj się nad nimi, bo wierzą, wierzą wiarą prawdziwą, silną i ufną w Twą Moc. Amen.
2 miesiące temu / Darek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.