DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Minister zdrowia grozi surowymi karami. Odpowiada mu Maciej Pawlicki

Minister zdrowia grozi surowymi karami. Odpowiada mu Maciej Pawlicki
Fotograf: ASW/Archiwum: ArtService

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada bezwzględność służb nakładających kary za brak maski. - Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu, będzie z całą surowością karana - powiedział Niedzielski.

 

Jak poinformował dziś polityk na konferencji prasowej, prawnicy policji i resortu zdrowia przez tydzień opracowywali takie obostrzenia, by były łatwe do egzekwowania. Od teraz zwalniać z obowiązku noszenia masek tam, gdzie taki obowiązek istnieje, będzie jedynie zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. 

 

Przypomnijmy, że w strefach żółtych i czerwonych wprowadzono od najbliższej soboty niemający żadnego uzasadnienia merytorycznego nakaz noszenia masek na wolnym powietrzu. To oznacza, że w takich strefach trzeba mieć maskę nawet wówczas, gdy będziemy szli całkowicie pustą ulicą. Przepisy gwałcą racjonalność, ale minister - jak widać - chce je egzekwować mimo tego. To bolesne dla każdego Polaka, który - jako człowiek myślący - ceni sobie wolność. Niestety, w tej kwestii władze realizują politykę właściwą raczej kulturom o mentalności stadno-niewolniczej, a nie kulturze łacińskiej.

 

Do słów ministra Niedzielskiego na łamach portalu wPolityce.pl odniósł się Maciej Pawlicki, reżyser i publicysta, który od miesięcy wskazuje w licznych artykułach i wywiadach na absurdalność polityki sanitarnej rządu.

 

Jak napisał Pawlicki, zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są jedynie dwie kategorie osób, które można zmuszać do noszenia maseczek. To osoby chore oraz podejrzane o zachorowanie. To, że rząd wprowadził rozporządzenia, niczego tu nie zmienia, bo - pisze Pawlicki - ustawa jest przecież aktem prawnym wyższym. Rozporządzenia mogą jedynie precyzować ustawy, w dodatku - jedynie w zakresie delegacji ustawowej.

 

„Z Ustawy jednoznacznie wynika, że „środki profilaktyczne”, a do takich należy (także w w/w rozporządzeniu) obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, można wprowadzić wyłącznie względem osób chorych i podejrzanych o zachorowanie. Wprowadzanie ich wobec osób nie spełniających opisanych w Ustawie warunków osoby chorej lub podejrzanej o zachorowanie – jest sprzeczne z Ustawą. Nie ma mocy prawnej” - wskazuje Pawlicki.

 

Publicysta poprosił też ministra Niedzielskiego o to, by ten wskazał przepis, za którego łamanie chce surowo karać obywateli.  Takiego przepisu bowiem, dowodzi, po prostu nie ma.

 

Źródło: wpolityce.pl, interia.pl

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-10-07 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
35
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pozwólcie że zacytuję klasyka: ten wirus jest w odwrocie. Nie trzeba się go bac To po co te strefy?????
13 dni temu / Pola
 
Art. 46.b p.4 w dalszym ciągu ma taką samą treść "obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie". A zakrywanie ust i nosa to nie jest zabieg sanitarny. Dezynfekcję rąk chyba można pod zabieg sanitarny podciągnąć.
13 dni temu / @Przemek
 
Podajcie statystyki jak sądy rozpatrują te sprawy. Liczba mandatów nie mówi nic poza tym ilu ludzi nie zna swoich praw
13 dni temu / Olo
 
Maciej Pawlicki się w tym momencie myli : Poprzednia wersja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pozwalała na nałożenie w rozporządzeniach obowiązku zasłaniania ust i nosa tylko na osoby chore lub podejrzane o zachorowanie. Wiele razy było wytykane, że karanie za brak "maseczkie" jak to potocznie określano jest bezprawne. W końcu zmieniono ustawę, ale nadal zapomniano o stworzeniu podstawy prawnej pozwalającej nakładać obowiązek zasłaniania ust i nosa. Co gorsza zlikwidowano możliwość nakładania takiego obowiązku nawet na osoby chore! W art. 46 znowelizowanej Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest w punkcie 5 co może być w rozporządzeniu: "5 obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów," Czy zakładanie maseczki to wykonanie określonych zabiegów sanitarnych? Dezynfekcja rąk
13 dni temu / Przemek
 
Kara, kara,kara...za co ? Nie chcę żyć w ciaglym strachu, mam dość i wiele osób tak ma...A sam wirus byl, jest i będzie i nie jest tak groźny ...Posłuchajmy prawdziwych fachowców...
13 dni temu / DK
 
Jesli choć troche maseczki chronia warto je nosić , cyrk konfederatów to żadna prawica jest żałosny. A wątpiących zapraszam do szpitali , i na cmentarze gdzie sa owoce Copvid 19. Szczególnie posła Brauna , najlepiej z tęczowymi przyjaciólmi.
13 dni temu / Adam B G
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.