DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Mieszkańcy Amazonii nie rozumieją celibatu? To nieprawda! – zauważa brazylijski biskup

Mieszkańcy Amazonii nie rozumieją celibatu? To nieprawda! – zauważa brazylijski biskup
fot. Lunae Parracho / Reuters / FORUM

Emerytowany biskup z Brazylii José Luis Azcona wyraził zdecydowany sprzeciw wobec słów emerytowanego ordynariusza diecezji Xingu bpa Erwina Kräutlera. Austriacki hierarcha zasugerował, że rdzenni mieszkańcy Amazonii nie mogą zrozumieć idei celibatu. Zdaniem Brazylijczyka rozwiązaniem problemu powołań nie będzie „abolicja celibatu”, lecz głęboka, pozbawiona zniekształceń inkulturacja przesłania Ewangelii.

 

„To nie tak, że ludy Amazonii posiadają niemożliwe do pokonania przeszkody na drodze do zrozumienia idei celibatu” – napisał bp José Luis Azcona z Marajó  w artykule dla ACI Digital. Zdaniem kapłana sytuacja w tamtejszym regionie wynika z niedostatecznego procesu Ewangelizacji.

 

„Odbywający się tam transfer ewangelicznego przesłania z wielu powodów nie był zakorzeniony w kulturze, przez co wiara została przyjęta jedynie fragmentarycznie, bez głębokiego przemyślenia i autentycznego przeżycia” – podkreślał brazylijski hierarcha. Jego zdaniem pierwszym krokiem do rozwiązania kryzysu powołań nie jest „całkowita abolicja celibatu”, lecz bardziej autentyczna inkulturacja Ewangelii.

 

Tymczasem austriacki biskup Erwin Kräutler, emerytowany ordynariusz leżącej w Amazonii diecezji Xingu oraz jeden z współorganizatorów synodu powiedział, że wyświęcania żonatych kapłanów jest dla regionu jedynym rozwiązaniem, gdyż „tubylcze ludy nie rozumieją idei celibatu”.

 

Takiemu oglądowi rzeczywistości zdecydowanie sprzeciwia się bp Acosta, który sprawował swoją posługę w latach 1987-2016. Jego zdaniem wiele kultur na przestrzeni wieków musiało zrozumieć istotę ludzkiej seksualności i celibatu, a ten proces nigdy nie napotykał „niemożliwych do pokonania przeszkód”.

 

„Grecy, Żydzi i Rzymianie na początku również mieli problemy ze zrozumieniem tej idei, jednak w tym samym czasie doświadczali niepohamowanej radości z uświęcenia swoich ciał dzięki Chrystusowi” – napisał hierarcha. „To nie wizja świata według tubylców determinuje co może, a co nie może być przyjęte z przesłania Ewangelii. Takie postępowanie doprowadzi do stworzenia pseudo-ewangelii, nie opartej na przesłaniu Chrystusa, ale wypływającej z prymitywnych wierzeń” – dodał.

 

„Ewangelizacja Amazonii nie może być czyniona z chęci zadowolenia albo zjednania sobie tamtejszych ludów” – przekonywał. „To Jezus Chrystus oraz jego Duch przenikają wszystkie kultury i jednocześnie są inkarnacją i najgłębszym wyrażeniem każdej z nich. On jest początkiem, środkiem i końcem każdej inkulturacji” – podkreślił.

 

Biskup Acosta uważa, że w dokument roboczy synodu ukazuje świecki światopogląd, w którym brakuje autentycznej nadziei i radości wynikającej z osobistego doświadczenia Chrystusa. Hierarcha broni także idei celibatu, uważając go za dar, a nie przeszkodę. „Celibat jest darem pochodzącym jedynie od Boga, a mężczyzna licząc tylko na swoje wysiłki nie jest w stanie go dochować” – przekonywał. Jednocześnie dodał, że pozwala on na niepodzielne skupienie się na Ewangelizacji. 

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

 

 


DATA: 2019-10-18 09:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jaki jest cel nawracać Amazonię jeżeli w Europie jest dramatycznie?????????????????????
8 miesięcy temu / Hugo
 
https://lifepetitions.com/petition/vatican-must-remove-all-pagan-symbols-from-st-peter-s-and-the-synod-hall?utmsource=LifeSiteNews.com&utmcampaign=3d27d98199-PETITIONPAGANSYNOD101719&utmmedium=email&utmterm=012387f0e3e-3d27d98199-404839785 JEST PETYCJA! ZRÓBCIE TAKĄ PROSZĘ W PO POLSKU! PETITION: Call on Vatican to remove all "pagan" symbols from St. Peter's and the Synod Hall!
8 miesięcy temu / kwiatek77
 
A od kiedy celibat, do tego przymusowy jest Biblijny?.. 1 Tymoteusza 3:2, 12 2 Ale biskup ma być nienaganiony, mąż jednej żony, czuły, trzeźwy, poważny, gościnny, ku nauczaniu sposobny; 12 Dyjakonowie niech będą mężami jednej żony, którzy by dziatki dobrze rządzili i własne domy.
8 miesięcy temu / Chips
 
"dokument roboczy synodu ukazuje świecki światopogląd, w którym brakuje autentycznej nadziei i radości wynikającej z osobistego doświadczenia Chrystusa". Lepiej nie można było podsumować tego co dzieje się dzisiaj w Kościele. Ludzie którzy nie mają w sobie osobistego doświadczenia żywego Chrystusa, próbują układać Kościół na nowo, ponieważ nie znając Chrystusa nie są wstanie Kościoła pojąć i przyjąć jego mądrości.
8 miesięcy temu / z osobistego do
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.