DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Międzynarodowy, katolicki Festiwal „Niepokalana 2017” zakończony. Znamy laureatów

Międzynarodowy, katolicki Festiwal „Niepokalana 2017” zakończony. Znamy laureatów
PCH TV
#MAŃKA    #FESTIWAL    #OBJAWIENIE    #NAWRÓCENIE    #FATIMA    #MARYJA    #MATKA BOŻA    #FILM    #NAGRODA    #KARA    #ROSJA    #POKUTA    #TAJEMNICA    #GRZECH

Świat pobłądził, popadł w apostazję, znalazł się w jednym z najpoważniejszych kryzysów w swoich dziejach. Ogromne problemy przeżywa Kościół. Z pomocą przychodzi nam Matka Boża, która sto lat temu ukazała ludziom tamtych czasów oraz następnych pokoleń, drogę ocalenia: Różaniec, nabożeństwo pierwszych sobót, poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi przez Ojca Świętego w łączności z wszystkimi biskupami. To przesłanie filmu pt. „Fatima – Orędzie wciąż aktualne”, nagrodzonego podczas XXXII KSF „Niepokalana 2017”.

                                 

Jury doceniło obraz Jarosława Mańki podwójnie. Otrzymał on w pierwszym dniu miesiąca różańcowego nagrodę specjalną przyznawaną za wartości patriotyczne i edukacyjne oraz III nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych.

 

Odbierając festiwalową statuetkę reżyser przyznał, że tematyka orędzia fatimskiego poruszyła go w dużej mierze ze względu na wpływ, jaki przesłanie Matki Bożej wywarło na dzieje świata w ciągu ostatniego stulecia. Twórca podkreślił też, że starał się zaakcentować w filmie wątki polskie, takie jak Cud nad Wisłą w roku 1920. Podziękował za zaufanie producentowi filmu – Instytutowi Księdza Piotra Skargi oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego powstania.

 

W rozmowie z PCh24.pl Jarosław Mańka powiedział, że tworząc „Fatimę…” starał się, by film był równocześnie zrozumiały i atrakcyjny w odbiorze. Przyjęcie obrazu przez widzów na pokazach, w których reżyser miał okazję uczestniczyć, zaskoczyło go i nawet przerosło oczekiwania twórcy.

 

Nagrodę za III miejsce w kategorii dokumentów Arkadiusz Stelmach z zarządu Instytutu imienia Księdza Skargi odebrał z rąk księdza Pawła Rytel-Andrianika, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu producenta obrazu podziękował jury za dostrzeżenie filmu powstałego z okazji stulecia objawień z 1917 roku.

 

Chciałbym podziękować Niepokalanej, Matce Bożej Fatimskiej za to, że ten film w ogóle mógł zostać zrealizowany. Mam nadzieję, że będzie poruszał serca, przemieniał je, będzie nawracał nas wszystkich. Bóg zapłać wielu dobrym, kochanym polskim katolikom, dzięki których ofiarności i modlitwie powstał – mówił Arkadiusz Stelmach. Podkreślił on także, iż „Fatima – orędzie wciąż aktualne” to obraz, którego twórcy nie korzystali z żadnych dotacji państwowych. Sponsorami byli darczyńcy Instytutu.

 

Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu otrzymał spektakl Pawła Woldana „Totus Tuus”, wyprodukowany przez Telewizję Polską. Akcja przedstawienia rozgrywa się dwutorowo. Pierwszy wątek toczy się po zamachu na papieża Jana Pawła II w maju 1981 roku. Ojciec Święty, przechodzący leczenie i rehabilitację w rzymskiej Klinice Gemelli, pragnie zapoznać się z treścią przekazanej przez Maryję trojgu pastuszkom trzeciej tajemnicy fatimskiej. Doszedł wówczas do przekonania, że swoje ocalenie zawdzięcza właśnie Matce Bożej. Równolegle prowadzona przez reżysera spektaklu osobna akcja ukazuje kardynała Karola Wojtyłę na krótko przed pamiętnym konklawe w październiku 1978 roku i podczas samego wyboru na stolicę Piotrową.

 

Pośród dzieł nagrodzonych przez Jury pod przewodnictwem Zygmunta Gutowskiego tematyka fatimska przewija się częściej. Odczytaniu objawień Matki Bożej z 1917 roku poświęcony jest również między innymi zwycięski film w kategorii filmów fabularnych (Fatima el Ultimo Misterio Hiszpana Andresa Garrigo), triumfujący pośród programów telewizyjnych czteroodcinkowy cykl Message of Fatima Stefana Mazzeo i telewizji EWTN, czy też uhonorowany pierwszą nagrodą w kategorii słuchowisk radiowych program Małgorzaty Żurakowskiej (Radio Lublin) Matka nie opuszcza, poświęcony historii aresztowania w 1978 roku przez władze komunistyczne fatimskiej figury Maryi.

 

Za najlepszy obraz wśród dokumentów jurorzy uznali Misjonarkę Inki Boguckiej, opowieść o zamordowanej na początku obecnego roku w Boliwii wolontariuszce Helenie Kmieć.


Zwycięzcą wśród dokumentów historycznych okazało się Lustro Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla (Stowarzyszenie Auschwitz Memento) – film ukazujący dzieje Edwarda Padkowskiego, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, więzionego przez Niemców i komunistów w okresie PRL. W kategorii obrazów edukacyjnych i katechetycznych za najlepsze uznane zostało Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016 Zdzisława Sowińskiego i Tadeusza Szymy. Pośród filmów amatorskich zwyciężył Na ambonie Tomasza Wiśniewskiego. Najwyżej ocenionym reportażem radiowym został utwór Marty Rebzdy (Polskie Radio) Światło, które nie gaśnie.

 

Tegoroczna edycja festiwalu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem twórców. Nadesłali oni 240 prac festiwalowych – filmów, programów multimedialnych i radiowych z 22 krajów.

 

Festiwal odbywa się od 32 lat z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. Świętego Maksymiliana Kolbe. Mottem imprezy są słowa jej Patrona: „Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” oraz „Niepokalana – oto nasz ideał”.

 

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się pod patronatem księdza arcybiskupa Henryka Hosera, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, który uczestniczył w uroczystej gali wręczenia nagród. Zaproszenie do Komitetu Honorowego festiwalu przyjęli m.in.: Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak oraz ordynariusz częstochowski i zarazem przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. środków przekazu, arcybiskup Wacław Depo.


Film „Fatima – Orędzie wciąż aktualne” obecnie prezentowany jest na pokazach organizowanych w miastach Polski przez Instytut im. Księdza Piotra Skargi.


RoMZobacz także: Film „Fatima - Orędzie wciąż aktualne” doceniony na festiwalu „Niepokalana 2017” 

 

 

 

 

 


DATA: 2017-10-01 22:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gratulacje!
ponad 2 lata temu / czytelnik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.