DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Metropolita lwowski: prosimy Bożą Dziecinę: zachowaj nas od wojny, przywróć pokój i nadzieję szczęśliwego życia

Metropolita lwowski: prosimy Bożą Dziecinę: zachowaj nas od wojny, przywróć pokój i nadzieję szczęśliwego życia
Abp Mieczysław Mokrzycki. FOT.: PCH TV

Warto zajrzeć do Betlejem i zobaczyć, czy my tam jesteśmy, aby już za chwilę, wychodząc z tej katedry, być świadkami nadziei, orędownikami pokoju i głosicielami prawdy, czyli ludźmi, w których sobie Bóg upodobał – mówił podczas Pasterki w katedrze lwowskiej abp Mieczysław Mokrzycki. W uroczystość Bożego Narodzenia przewodniczył on tam również Mszy św. w języku ukraińskim i Sumie po polsku.


Lwowski metropolita wezwał licznie zgromadzonych na Pasterce wiernych, by zatrzymali się wraz z pasterzami w Betlejem, aby porównać naszą ufność w Opatrzność Bożą z ufnością Maryi i Józefa.


Oni ofiarowali Bogu swoje życie – zaznaczył hierarcha. – Oni oddali Mu każdy dzień, aby mógł przez nich działać. Warto w naszym lwowskim Betlejem zapytać: czy my potrafimy tak jak Oni? A odpowiadając, życzmy sobie, abyśmy umieli ofiarować nasze ręce Synowi Bożemu, aby mógł nimi czynić dobro. Życzmy sobie, abyśmy oddali Bogu nasze nogi, aby mógł dojść do każdego potrzebującego. Życzmy sobie, abyśmy potrafili oddać swój głos Chrystusowi, aby mógł przez nas głosić prawdę o zbawieniu, przebaczeniu i sprawiedliwości – wzywał abp Mokrzycki.


Z kolei w uroczystość Bożego Narodzenia abp Mokrzycki w homilii podkreślił, że wielkim darem Bożego Narodzenia jest dar pokoju. – Nabiera on szczególnego znaczenia, kiedy ciągle trwa niesprawiedliwy konflikt na wschodzie Ukrainy – powiedział metropolita lwowski zauważając, że ów konflikt spowodował, iż „w wielu domach zabrakło przy wigilijnym stole kogoś bliskiego”.


W niejednej rodzinie puste miejsce stało się symbolem tęsknoty za upragnionym pokojem i powrotem ojców i synów z frontu. W wielu domach to puste miejsce przypomina o utracie kogoś bliskiego i pytaniach dzieci, gdzie jest tatuś i kiedy wróci lub dlaczego jest chory i kaleki. Dlatego znów spoglądając na Bożą Dziecinę, prosimy z ufnością i wiarą: zachowaj nas od dalszych działań wojennych, przywróć pokój i nadzieję szczęśliwego życia. Trzymając w dłoniach opłatek, symbol niewinności, czystości i jedności, wzbudźmy w sobie pragnienie zaniesienia miłości tam, gdzie jest nienawiść; wybaczenia tam, gdzie panuje krzywda; jedności tam, gdzie panuje zwątpienie; nadziei tam, gdzie panuje rozpacz; światła tam, gdzie panuje mrok; radości tam, gdzie panuje smutek – mówił abp Mokrzycki.


Życzenia świąteczne lwowskim katolikom złożyli obecni na pasterce greckokatolicki arcybiskup lwowski Ihor Woźniak i jego biskup pomocniczy Wołodymyr Hruca oraz metropolita lwowski i sokalski Dymytrij Rudiuk z Prawosławnego Kościoła Ukrainy.


W ostatnie dni przedświąteczne abp Mokrzycki podzielił się opłatkiem z ubogimi w ośrodku Caritas-Spes archidiecezji lwowskiej i w ośrodku dla bezdomnych lwowian, który prowadzą albertyni.

 


KAI
MWł

 

 


DATA: 2019-12-26 21:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.