DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś zdjął ekskomunikę z księdza Michała Misiaka

Metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś zdjął ekskomunikę z księdza Michała Misiaka
Ks. Abp Grzegorz Ryś. FOT.:Adam Walanus [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, po podjętej pokucie i złożeniu wyznania wiary przez ks. Michała Misiaka, zdjął z niego ekskomunikę. Tę najcięższą kanoniczną karę znany łódzki duszpasterz i ewangelizator zaciągnął przyjmując chrzest w niekatolickiej wspólnocie.

 

Abp Grzegorz Ryś w dokumencie skierowanym do ks. Misiaka napisał: „W oparciu o kanon 1355 par. 2 Kodeksu prawa kanonicznego, mając na uwadze podjęty przez Księdza czas pokuty i nawrócenia i złożone przede mną Wyznanie Wiary, niniejszym zwalniam Księdza z kary ekskomuniki wiążącej mocą samego prawa, którą zaciągnął Ksiądz 24 maja br.”.

 

 

Po ogłoszonej 18 czerwca 2019 roku informacji o ekskomunice ks. Misiaka, podjęto w wielu wspólnotach w intencji jego nawrócenia modlitwy i post.

 

Ks. Misiak od jakiegoś czasu kontynuuje w Łodzi akcję ewangelizacyjną, rozmawiając z przysiadającymi się do niego na ławkę osobami. „Zapraszam Cię na wspólną modlitwę i rozmowę. Mam dla Ciebie czas i błogosławieństwo od mojego arcybiskupa. Ps. Zapraszam szczególnie samotnych, oszukanych, szukających nadziei i siły do wybaczenia oraz osoby żyjące bez sakramentów. Rozumiem Cię dziś lepiej” – napisał na swoim facebookowym profilu.

 

W związku ze zdjęciem ekskomuniki, ks. Misiak może już odprawiać Mszę i spowiadać.

 

O sprawie księdza Michała Misiaka media informowały w czerwcu. O zaciągnięciu ekskomuniki poinformowała Kuria Metropolitalna Łódzka. W komunikaciej z 21 czerwca 2019 była mowa o kanonie 1364 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: „Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3”.

 

Z kolei w komunikacie z 24 lipca 2019 ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś przytoczył kanon 1355 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Głosi on: „Z kary wiążącej mocą samego prawa, jeszcze nie deklarowanej, ustanowionej ustawą, jeśli nie jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej, może zwolnić ordynariusz własnych podwładnych oraz tych, którzy przebywają na jego terytorium lub na nim dopuścili się przestępstwa, a także każdy biskup w akcie sakramentalnej spowiedzi”.

 

O. Remigiusz Recław SJ, ostatni proboszcz Michała Misiaka, z którym współpracował w Łodzi, poinformował w opublikowanym na kanale YouTube jezuickiej wspólnoty Mocni w Duchu filmie, że ks. Misiak „przyjął chrzest, którego udzielił mu protestant”.

 

Sam ks. Misiak w opublikowanym w sieci video mówił o powodach odejścia z Kościoła. Zdradził między innymi, że narastał w nim bunt wobec celibatu. - Walczyłem mocno, jeździłem do biskupa, mówiłem, że sobie nie radzę, że się zakochałem, on mnie przenosił na następną parafię, potem znowu przychodziła przyjaźń, czysta, bez współżycia - mówił. - Powiedziałem biskupowi, że mam pragnienie małżeństwa, że mam ochotę kochać, że chciałbym mieć żonę, ewangelizować, być księdzem, nawet gdzieś daleko na misjach, ale z żoną. Biskup odpowiedział, że nie ma takiej możliwości. Michaś, koniec marzeń, schodzisz na ziemię, idziesz na wikariusza do parafii, albo piszesz do Watykanu nie o zwolnienie z celibatu, ale o wydalenie z kapłaństwa - dodał.

 

Warto zauważyć, że duchowny z którego została zdjęta ekskomunika nadal nie zwalnia tempa... W opubilikowanym we środę na Facebooku wpisie czytamy: Przez ostatnie cztery dni miałem ok. 60 spotkań na "Ławeczce". Pan potwierdził moją nową misję... 50% mężczyzn, którzy przyszli na modlitwę i rozmowę poruszyło nowy/stary problem... "Czuję powołanie do kapłaństwa, ale nie mam powołania do celibatu..." Kościele święty!!! to znak czasu. O Biblijnym czyli nieprzymusowym celibacie to sam Duch mówi dziś do Kościoła. Życie jest piękne, a to co najpiękniejsze jest jeszcze przed nami.

 

KAI/PCh24.pl/FB

MWł

 

   


DATA: 2019-07-24 16:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sprawa jest dziwna. Powszechnie przyjmuje się, że sakrament chrztu jest współny dla wszystkich wyznań, tzw. chrześcijańskich. Ponadto chrzest można przyjąć tylko raz. Więc powtórny chrzest jest nie ważny. "Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów." - mówimy w Credo. Być może dlatego ów ksiądz został ekskomunikowany, że będąc ochrzczony pozwolił się jeszcze raz ochrzcić.
11 miesięcy temu / Ryś
 
Biskupie Rysiu, urząd otrzymany za głoszenie franciszkowej nauki zobowiązuje? Widać tak, skoro za czyn jakiego dopuścił się p.Misiak Ty mu biskupie dajesz tym ruchem jawne poparcie,a takich jak prorok naszych czasów, O. Augustyn Pelanowski, się izoluje i sprawnie "posłuszenstwem" zamyka im się usta. Bracia i Siostry, ja tylko przypomne słowa Jezusa, nie Rysia, "biada wam jeśli ludzie dobrze o was mówić będą, tak samo ich ojcowie czynili fałszywym prorokom. Kto ma uszy do sluchania...uważajcie! Szykują zapewne zdjęcie celibatu, tu się gra o większą stawkę niż p. Misiak, za którego nawrócenie trzeba się modlić.
11 miesięcy temu / Lukasz
 
Oglądałam to jego wideo,w którym mówi m.in. o potrzebie miłości, małżeństwa. Bardzo dziwne zrobił na mnie wrażenie - człowieka niestabilnego emocjonalnie,niezrównoważonego. Uważam,że jest on bardzo niebezpieczny i będzie sial zamęt,gorszył,zwłaszcza młodych. Może zamiast zdjęcie ekskomuniki wysłanie do jakiegoś klasztoru i zakaz wypowiadania się w mediach,żeby chłopak ochłonął i przemyślał trochę spraw.
11 miesięcy temu / Anna
 
A pro po złożonego wyznania WIARY ? Warto dopytać jaką WIARĘ ma x. Misiak skoro przyjął jako osoba dorosła i w dodatku jako ksiądz / ochrzczony w K.K./- chrzest od Protestanta . Nadto jeśli miało miejsce tego typu SKANDALICZNE WYDARZENIE koniecznym jest PRZYPOMNIENIE i POTWIERDZENIE , że dzisiejsze CREDO kościoła jest tym samym z 1958 r. Jak wiadomo Protestanci NIE PRZYJMUJĄ CAŁEJ Nauki Kościola Katolickiego , NIE WIERZĄ W ŻYWĄ OBECNOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA W NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENCIE, nie wierzą w istnienie piekła tylko w powszechne zbawienie wszystkich ,nie wierzą w dziewictwo Maryi, itd... W jaki Kościół WIERZY x. Misiak i Bp Ryś ? Czy w JEDEN , ŚWIĘTY, KATOLICKI Kościół ? Czy jakiś inny EWOLUUJĄCY , wieloreligijny z NOWĄ NAUKĄ i bez celibatu. Nie wiadomo. Jak wierzy TAK i ŻYJE . Zatem niech się nie POPISUJE swoją arogancją i idzie do PODOBNYCH SOBIE czyli do Protestantów.
11 miesięcy temu / iskierka
 
A co z wypowiedziami Ks. Misiaka, że pragnie się ożenić? Czy ktoś z duchowieństwa wspiera go w zachowaniu celibatu?
11 miesięcy temu / MX
 
Gdzie to nawrócenie u k.Misiaka, bo nie zauważyłam? Czy przedwczesny ruch abp Rysia nie powoduje zamieszania u wiernych?
11 miesięcy temu / Anaja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.