DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Meksyk: krótsze Msze Święte, komunia na rękę, spowiedź w maseczce. Powód? Koronawirus

Meksyk: krótsze Msze Święte, komunia na rękę, spowiedź w maseczce. Powód? Koronawirus

W obliczu zagrożenia koronariwusem Konferencja Meksykańskiego Episkopatu (CEM) wezwała biskupów i księży, by udzielali Komunii Świętej na rękę. Wiernych poprosiła natomiast o przekazywanie sobie znaku pokoju bez podawania ręki - przez skinięcie głowy lub słowami. Chodzi o unikanie kontaktu fizycznego, który może przyczynić się do szerzenia Covid-19.

 

Dodatkowo arcybiskup Miasta Meksyk kard. Carlos Aguiar Retes zaapelował do księży swej archidiecezji o maksymalne skracanie czasu trwania Mszy św., aby wierni jak najkrócej przebywali ze sobą w zamkniętym pomieszczeniu. Zgodnie z zarządzeniem hierarchy homilie powinny być krótkie, można też pominąć śpiewy, procesję z darami i inne elementy liturgii, które ją wydłużają.

 

Ponadto kolektę (zbiórkę ofiar na tacę) należy przeprowadzić dopiero po Komunii, aby wierni nie przyjmowali jej po kontakcie z pieniędzmi na ewentualnie zarażone dłonie. Szafarz Eucharystii powinien po Komunii obmyć palce wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym. Może też nie wypowiadać słów „Ciało Chrystusa”, aby uniknąć sytuacji, że niechcący wypłynie z jego ust ślina – innym wyjściem jest założenie maseczki ochronnej na czas udzielania Komunii. Maseczki powinno używać się również w trakcie spowiedzi, jeśli odbywa się ona podczas Mszy. Z kolei w czasie modlitwy „Ojcze nasz” wierni nie powinni trzymać się za ręce.

 

Duchowni winni też powstrzymać się od publicznego odprawiania Mszy, gdy mają objawy zarażenia koronawirusem.

 

KAI

TK

 

 

Polecamy również nasz e-tygodnik. Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-04 09:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzisiaj w Kościele nikt nie boi diabła, podobnie jak kary bożej, ale wirusa grypy boją się wszyscy. Pan kid ciekawie napisał tych synagogach - to by dopiero było budzenie antysemityzmu, jakoby uczęszczający tam roznosili zarazę.....Ciekawe co musi się stać, żeby zamknięta została galeria handlowa....
5 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
@Marek Piotrowsk: No dobrze, ale jakoś nie słychać, by zamykali meczety, synagogi, szkoły, teatry, muzea... siłownie, baseny, kąpieliska... nie zamykają nawet burdeli, choć to tam ludzie mają ze sobą tak bliskie kontakty, że chorobami gorszymi od koronawirusa można się zarazić. Postępujmy logicznie! A jeśli nie postępujemy, to może logicznych przesłanek brak!
5 miesięcy temu / kid
 
Oczekiwanie, że na Mszy Świętej się nie zarazimy bo "chroni nas przed chorobą" jest bliższe magii, niż chrześcijaństwu. To tak jakby uważać, że cios ciężkim, drewnianym krzyżem w głowę nie może zabic, bo "w krzyzu jest nasze życie". Zalecenia Episkopatu sa słuszne. Racja, że nie widać podobnych w życiu świeckim sklepy itd ale to raczej źle świadczy o tamtych,niż o Episkopacie. Jednak przydałoby sę wezwanie do modlitwya moze już jest?
5 miesięcy temu / Marek Piotrowsk
 
Piszmy WSZYSCY do Episkopatu niech wysyosuje list do WSZYSTKICH parafii z zachętą o ile nie obowiazkiem cjoć jednej godziny dziennie adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pogłębienia wiary i zrozumienia prawdy o tym co jest istotą Objawienia. Niech Episkopat wspomni nie o strachu przed zakażoną wodą święconą a o tym co daje nadzieja. Niech ten "wirus" spowoduje otwarcie na nowo Kościoła na ludzi i zobaczenia przez ludzi w Kościele drogi do ostatecznego szczęścia.
5 miesięcy temu / Piszmy
 
Mozna byloby powiedziec, ze tylko w Kosciele zarazamy sie tym wirusem. Bo w sklepach i we wszystkich innych miejscach takich ostroznosci nie ma. Dzieci do szkol chodza i caly dzien tam przebywaja, ale w Kosciele jedna godzina, to juz za duzo... Tak, te wszystkie "nowosci" to z braku wiary. Powinnismy WSZYSCY isc do Kosciola na nabozenstwa 24 godzinne, Msze Swiete powinne odprawiac sie jedna po drugiej, Rozaniec. Osobiscie uczeszczam na Msze Trydencka z Bractwem Kaplanskim Swietego Piotra FSSP we Francji i nasz Kaplan, aby nie bylo profancji Najswietszego Sakramentu, w ogole nie udziela Komunii Swietej, gdyz niestety ma zakaz od Biskupa miejcowego udzielania do ust... a tylko na reke. Serce mu krwawi z tego powodu. Nam pozostaje tylko Komunia Swieta duchowa, ale Aniol Swiety moze nam przyniesc Hostie z Tabernakulum. Tu trzeba silnej wiary i wytwalosci. Jest to czas wielkiej proby. Pan Jezus powiedzial: "Kto wytrwa do konca, ten bedzie zbawiony" Bog naszym zyciem
5 miesięcy temu / A.M.
 
Nie wierzą w prawdziwego, żywego Boga! Zamiast nawoływać do modlitwy, postu to stosują ludzkie metody-ograniczenia.
5 miesięcy temu / Ala
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.