26 czerwca 2019

Mec. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris: orzeczenie TK zatrzyma praktykę środowisk LGBT

(fot. YouTube / Telewizja Republika)

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis na podstawie którego prawomocnie skazano drukarza z Łodzi za odmówienie wykonania usługi organizacji LGBT jest niekonstytucyjny. O komentarz w sprawie poprosiliśmy mec. Bartosza Lewandowskiego, doktora nauk prawnych i dyrektora Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis art. 138 Kodeksu wykroczeń mówiący o karalności odmówienia wykonania usługi „umyślnie bez uzasadnionej przyczyny” jest niekonstytucyjny. Czyli drukarz z Łodzi, mógł odmówić wykonania usługi organizacji LGBT powołując się na swoje przekonania?

Wesprzyj nas już teraz!

Bardzo cieszę się z tego orzeczenia. Od początku staliśmy na stanowisku, że art. 138 Kodeksu wykroczeń, który był przepisem uchwalonym jeszcze w latach ’70 ubiegłego wieku i miał na celu walkę ze spekulacją w gospodarce centralnie planowanej, jest współcześnie wykorzystywany przez subkulturę i ruchy LGBT do zmuszania przedsiębiorców do świadczenia usług.

 

Jest jak najbardziej uzasadnione twierdzić, że ten przepis godzi w fundamentalną wolność działalności gospodarczej, swobodę wyboru kontrahenta ale przede wszystkim wolność sumienia. Nie każda usługa, której musi się podjąć osoba świadcząca usługi da się pogodzić z sumieniem czy kwestiami religijnymi. Zatem ja się bardzo cieszę z tego orzeczenia, najbliższym czasie skieruję skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu w sprawie pana Adama czyli drukarza z Łodzi i mamy nadzieję, że sąd w tej sprawie orzeknie korzystnie.

 

Dlaczego potrzeba było bodaj 50 lat by w końcu uznano ten przepis za niekonstytucyjny? Dlaczego funkcjonowało to w polskim porządku prawnym tak długo?

 

Nikt nigdy nie wykorzystywał tego przepisu po 89′ roku. O tym przepisie zrobiło się głośno po tej słynnej sprawie drukarza z Łodzi. Dopiero w momencie gdy w 2017 roku sąd prawomocnie rozstrzygnął o uznaniu winy drukarza z Łodzi, społeczeństwo zwróciło uwagę na brzmienie tego przepisu i na jego sposób wykorzystania. Dopiero moja skarga konstytucyjna oraz wniosek pana prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją pozwoliła na to, żeby Trybunał Konstytucyjny tą sprawą się zajął.

 

Widzimy praktykę środowisk LGBT np. w USA, polegającą na zamawianiu określonych usług u przedsiębiorców i wnoszeniu spraw do sądu w momencie odmowy z powodów religijnych czy światopoglądowych. Taka sytuacja miała miejsce także w Polsce.

 

Tak, dokładnie. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z pewnością zatrzyma tę praktykę. Proszę pamiętać, że Trybunał jednoznacznie przesądził, że w uchwalenie przepisu o podobnym zakresie znaczeniowym w przyszłości jest po prostu w świetle polskiej Konstytucji niedopuszczalne. Gdyby np. Sejm wyeliminował ten przepis z porządku prawnego, to za jakiś czas w sytuacji zmiany władzy komuś mogłoby przyjść do głowy, żeby takie rozwiązanie wprowadzić na nowo.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Relich

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram