DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Mec. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris: orzeczenie TK zatrzyma praktykę środowisk LGBT

Mec. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris: orzeczenie TK zatrzyma praktykę środowisk LGBT
fot. YouTube / Telewizja Republika

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis na podstawie którego prawomocnie skazano drukarza z Łodzi za odmówienie wykonania usługi organizacji LGBT jest niekonstytucyjny. O komentarz w sprawie poprosiliśmy mec. Bartosza Lewandowskiego, doktora nauk prawnych i dyrektora Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis art. 138 Kodeksu wykroczeń mówiący o karalności odmówienia wykonania usługi „umyślnie bez uzasadnionej przyczyny” jest niekonstytucyjny. Czyli drukarz z Łodzi, mógł odmówić wykonania usługi organizacji LGBT powołując się na swoje przekonania?

Bardzo cieszę się z tego orzeczenia. Od początku staliśmy na stanowisku, że art. 138 Kodeksu wykroczeń, który był przepisem uchwalonym jeszcze w latach '70 ubiegłego wieku i miał na celu walkę ze spekulacją w gospodarce centralnie planowanej, jest współcześnie wykorzystywany przez subkulturę i ruchy LGBT do zmuszania przedsiębiorców do świadczenia usług.

 

Jest jak najbardziej uzasadnione twierdzić, że ten przepis godzi w fundamentalną wolność działalności gospodarczej, swobodę wyboru kontrahenta ale przede wszystkim wolność sumienia. Nie każda usługa, której musi się podjąć osoba świadcząca usługi da się pogodzić z sumieniem czy kwestiami religijnymi. Zatem ja się bardzo cieszę z tego orzeczenia, najbliższym czasie skieruję skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu w sprawie pana Adama czyli drukarza z Łodzi i mamy nadzieję, że sąd w tej sprawie orzeknie korzystnie.

 

Dlaczego potrzeba było bodaj 50 lat by w końcu uznano ten przepis za niekonstytucyjny? Dlaczego funkcjonowało to w polskim porządku prawnym tak długo?

 

Nikt nigdy nie wykorzystywał tego przepisu po 89' roku. O tym przepisie zrobiło się głośno po tej słynnej sprawie drukarza z Łodzi. Dopiero w momencie gdy w 2017 roku sąd prawomocnie rozstrzygnął o uznaniu winy drukarza z Łodzi, społeczeństwo zwróciło uwagę na brzmienie tego przepisu i na jego sposób wykorzystania. Dopiero moja skarga konstytucyjna oraz wniosek pana prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją pozwoliła na to, żeby Trybunał Konstytucyjny tą sprawą się zajął.

 

Widzimy praktykę środowisk LGBT np. w USA, polegającą na zamawianiu określonych usług u przedsiębiorców i wnoszeniu spraw do sądu w momencie odmowy z powodów religijnych czy światopoglądowych. Taka sytuacja miała miejsce także w Polsce.

 

Tak, dokładnie. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z pewnością zatrzyma tę praktykę. Proszę pamiętać, że Trybunał jednoznacznie przesądził, że w uchwalenie przepisu o podobnym zakresie znaczeniowym w przyszłości jest po prostu w świetle polskiej Konstytucji niedopuszczalne. Gdyby np. Sejm wyeliminował ten przepis z porządku prawnego, to za jakiś czas w sytuacji zmiany władzy komuś mogłoby przyjść do głowy, żeby takie rozwiązanie wprowadzić na nowo.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Relich

 


DATA: 2019-06-28 07:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Alleluja i do przodu. Wiara, tradycja, konserwatyzm.
11 miesięcy temu / ORM
 
brawo Trybunal a wogole jak bedziemy trzymac z Panem Bogiem to diabelstwo wyparuje doslownie z Polski
11 miesięcy temu / zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.