DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Masa błędów w podręczniku do historii gloryfikującym „Gazetę Wyborczą”

Masa błędów w podręczniku do historii gloryfikującym „Gazetę Wyborczą”

Podręcznik „Ku współczesności”, oprotestowany przez historyków i opozycję, był w środę tematem prac sejmowej komisji ds. edukacji, nauki i młodzieży. Recenzje zamówione przez MEN wskazują na wielką liczbę błędów merytorycznych oraz brak wspomnienia ważnych postaci historycznych.


Podręcznik przygotowany przez wydawnictwo Stentor kilka tygodni temu otrzymał dopuszczenie MEN do nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Książka przekazuje mocno uproszczoną wersję historii najnowszej. Obowiązującym punktem widzenia, jest optyka „Gazety Wyborczej”. Wątpliwości budzą m.in. fragmenty dotyczące opisu lustracji, którą autorzy nazywają wojną na teczki i samowolką Macierewicza, czy stwierdzenia, że w Moskwie w 1999 roku zamachów na Rosjan dokonywali czeczeńscy terroryści.

 

W podręczniku znajdują się np. następujące zadania dla uczniów:
-  Przedstaw rolę "Gazety Wyborczej" i jej znaczenie dla społeczeństwa polskiego w okresie poprzedzającym wybory kontraktowe do parlamentu w 1989 roku.

- Scharakteryzuj rolę "Gazety Wyborczej" od dziennika solidarnościowej opozycji do najbardziej poczytnej, atrakcyjnej dla szerokiej publiczności, polskiej gazety.

- Przygotuj przemówienie dla niemieckiej stacji radiowej, w której wyjaśnisz genezę ataku Niemiec na ZSRR.

 

MEN zamówił recenzje podręcznika – są wśród nich zdawkowe, pozytywne opinie, a także miażdżąca krytyka. Jerzy Braciszewicz wymienił kilkaset błędów merytorycznych zawartych w książce, m.in. pominięcie ZSRS w rozdziale „Narodziny totalitaryzmów”, czy określenie PKWN mianem „rządu samozwańczego”, zamiast utworzonego przez Stalina.

 

Podczas posiedzenia komisji, historyk Małgorzata Żaryn wskazywała, że gimnazjaliści  w podręczniku nie znajdą słowa o Zofii Kossak-Szczuckiej, Władysławie Bartoszewskim czy generale Auguście Fieldorfie „Nilu”. Zwróciła również uwagę, że niedoszły prezydent z 1990 r., Stanisław Tymiński, jest przedstawiony w ramce „Bohater chwili”, w której widnieje również sylwetka rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

MEN może jeszcze wycofać podręcznik z listy zalecanych dla szkól gimnazjalnych, jednak do tej pory nie podjęto takiej decyzji.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”
kra

 

Czytaj również: O tym dlaczego "GW" wielką gazetą jest!


DATA: 2012-07-19 15:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pasza dla lemingów. Efekt: szybkie tuczenie, wzmacnia instynkt stadny i agresję. Wskazania: "publiczna" szkoła. A salonkową młodzież kształcić oczywiscie za granicą.
ponad 8 lat temu / Technik
 
Jaka (liberalna) inteligencja, taki podręcznik :)))
ponad 8 lat temu / lol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.