DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

O tym, dlaczego "GW" wielką gazetą jest!

O tym, dlaczego "GW" wielką gazetą jest!

Jak nie zachwyca, skoro zachwyca! Nauczyciel z „Ferdydurke” nie miał żadnych wątpliwości, że Słowacki wielkim poetą był. Taki bezrefleksyjny model wiedzy, skupiony na wzbudzaniu zachwytu bez zadawania niewygodnych pytań lansują autorzy podręcznika do nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych pt. „Ku współczesności. Dzieje najnowsze 1918-2006”.


Oto przykłady tego typu „edukacyjnej” roli tego podręcznika. W rubryce "Znaki czasu", poza skróconą historią "Gazety Wyborczej" znajdujemy dwa zadania dla uczniów:

 

 1. „Przedstaw rolę "Gazety Wyborczej" i jej znaczenie dla społeczeństwa polskiego w okresie poprzedzającym wybory kontraktowe do parlamentu w 1989 roku”.

 

 2. „Scharakteryzuj rolę "Gazety Wyborczej" od dziennika solidarnościowej opozycji do najbardziej poczytnej, atrakcyjnej dla szerokiej publiczności, polskiej gazety”.

 

Nie miejmy wątpliwości, że odpowiedź na pierwsze pytanie oparta na lekturze podręcznika może być tylko jedna. Rola była doniosła, a znaczenie nie do przecenienia. Nie może być inaczej, gdy każde większe wydarzenie opisywane przez autorów przyozdobione jest okolicznościowym tekstem źródłowym, zaczerpniętym z „Gazety Wyborczej”. Zatem ugruntowuje się w uczniu przekonanie, że medium to jest najlepszym ze źródeł informacji, a jego punkt widzenia jedynym, który zasługuje na uznanie. Co myśleć o lustracji? Proszę bardzo, tekst zatytułowany „Wojna na teczki” rozwieje wszelkie wątpliwości, jakie mogłyby wykiełkować w głowie ucznia. Już samo postawienie tego zagadnienia jako problemu zasługuje na uwagę. Pełna empatii, nastawiona na dialog i tolerancję postawa promowana przez GW, musi dotyczyć też dawnych aparatczyków.

 

Drugie zadanie postawione przed uczniami jest jeszcze bardziej humorystyczne w swym propagandowym zadęciu. Poczytna, atrakcyjna, ideał! Fakt ten dostrzega szeroka publiczność, a kto by nie dostrzegał, ten sam stawia się na marginesie dyskursu publicznego i nie warto z nim rozmawiać, a nawet podawać ręki…

 

Powstaje pytanie, jak wyglądałaby wiedza przyszłych pokoleń na temat historii Polski, gdyby zachowała się jedynie jej wersja lansowana przez „Gazetę Wyborczą”? Najwyraźniej, według autorów podręcznika, to już się stało.

 

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2012-07-04 20:13
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo mi sie to wydanie podrecznika podoba. Powinno jeszcze zawierac takie pytania: -jakie jest prawdziwe nazwisko red. nacz. GW (krewny Szechter) - czy sedzia Wolinska byla z nim spokrewniona (ta morderczyni sadowa, ktora uciekla do Anglii)? -czy prawda jest, ze brat, ktory uciekl do Szwecji, byl morderca sadowym (bez matury byl prokuratorem wojsckowy,m w Polsce zaraz po wojnie?) - i tak dalej... - co robil Michnik przez dwa tygodnie w archiwach IPN, zanim ktokolwiek inny zostal do nich dopuszczony...
ponad 7 lat temu / Szechter (Aaron)
 
Nie biorę do rąk od lat. Już nie wierzę w to co tam piszą.
ponad 7 lat temu / ron2000
 
A nauczyciele historii milczą. Dlaczego nie przystępują do strajku głodowego, chociaż na jedne dzień?
ponad 7 lat temu / marianna
 
Jestem wstrząsnięty..to czysta manipulacja nie ma to nic wspólnego z nauką historii gdzie obiektywizm i nauka wyrabiania własnych poglądów wśród młodzieży?
ponad 7 lat temu / tom2
 
GW nigdy nie zapomnę zaszczucie na śmierć dr.Dariusza Ratajczaka.
ponad 7 lat temu / cynik
 
Kto jest twoim idolem i dlaczego lenin :)
ponad 7 lat temu / krzzal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.