DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Marek Pyza: Polska ma bardzo szeroko otwarte drzwi dla nielegalnych imigrantów

Marek Pyza: Polska ma bardzo szeroko otwarte drzwi dla nielegalnych imigrantów
fot.Gail Orenstein/NurPhoto via ZUMA Press/FORUM

Z jednej strony zapieramy się rękami i nogami, robimy co możemy, głównie w warstwie retorycznej, żeby nie wpuścić do Polski tych kilku tysięcy imigrantów, zwanych w Europie uchodźcami, których przyjęcie wymusza na nas od wielu miesięcy Unia Europejska. Z drugiej strony okazuje się, że być może dużo większa od tych kilku tysięcy liczba, gdzieś bocznymi drogami jednak przedostaje się do Polski – mówi w rozmowie z PCh24.pl red. Marek Pyza (tygodnik „Sieci”).

 

Polskie władze, służby i urzędy nie są w stanie odpowiednio zareagować na działalność mafii zajmujących się ściąganiem do Polski nielegalnych imigrantów. Czy w związku z tym Polska i Polacy są dzisiaj bezpieczni?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ państwo polskie w kwestii imigrantów naprawdę igra z ogniem. Z jednej strony zapieramy się rękami i nogami, robimy co możemy, głównie w warstwie retorycznej, żeby nie wpuścić do Polski tych kilku tysięcy imigrantów, zwanych w Europie uchodźcami, których przyjęcie wymusza na nas od wielu miesięcy Unia Europejska. Z drugiej strony okazuje się, że być może dużo większa od tych kilku tysięcy liczba, gdzieś bocznymi drogami jednak przedostaje się do Polski.

 

Ustalenia opublikowane w ostatnim numerze tygodnika „Sieci” przeraziły zarówno mnie, jaki i Marcina Wikło - współautora dziennikarskiego śledztwa w tej sprawie. Gdy pierwszy raz usłyszeliśmy tę historię, a później potwierdzaliśmy ją w innych źródłach, wśród ludzi, którzy byli w środku tego mafijnego, imigranckiego biznesu, zjeżyły nam się włosy na głowie. Okazało się bowiem, że Polska ma bardzo szeroko otwarte drzwi dla nielegalnych imigrantów i nikt nie chce dostrzec tego problemu. To jest w tej sprawie najgorsze! Po pierwsze nie wiemy, ilu imigrantów również z państw tzw. podwyższonego ryzyka trafiło w ostatnich latach do Polski. W zdecydowanej większości przypadków nie znamy ich tożsamości, bo wiemy, że potrafią posługiwać się fałszywymi dokumentami. Nie wiemy wreszcie, co się z nimi dalej dzieje: czy zostają w Polsce, czy też wyjeżdżają dalej na Zachód. Nikt tego nie monitoruje.

 

Polska nie ma w tej chwili odpowiednich narzędzi, by w jakikolwiek sposób to kontrolować. Straż graniczna, służby specjalne zajmują się jedynie bardzo wąską częścią tego zjawiska, co potwierdziliśmy w naszym tekście. Chodzi o kilkanaście, może 20 proc. przybywających do Polski z Bliskiego i Dalekiego Wschodu nielegalnych imigrantów. Zatem 80 proc., czyli kilka jeśli nie kilkanaście tysięcy pozostałych imigrantów jest poza jakąkolwiek kontrolą!

 

Jestem głęboko zdumiony tym, że po naszej publikacji w Polsce nie doszło do przysłowiowego trzęsienia ziemi. Ani minister spraw wewnętrznych, ani Urząd Koordynatora Służb Specjalnych, ani nikt, kto ma ku temu możliwości, nie ogłosił stanu alarmowego, nie zlecił dodatkowych kontroli, nie zapowiedział zmian prawnych, aby zatrzymać ten niebezpieczny proces.

 

Powiem więcej: nie dzieje się nic w związku z planowanymi przez rząd zmianami dotyczącymi wydłużenia okresu tymczasowego pobytu na jaki w Polsce mogą liczyć imigranci przybywający do pracy. Aktualnie trwa on 3 lata i jest najdłuższym w UE, a ma zostać wydłużony do 5 lat.

 

Spodziewałem się, że po tym, gdy politycy zobaczą, czym to grozi, szybko się wycofają z tego pomysłu. Tak się niestety póki co nie stało. Rząd milczy. To tak jakby uważano, że problem nie zostanie zauważony. Jest to szalenie niebezpieczne.

 

Ale może w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Przecież wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że „jesteśmy skazani na imigrantów”...

NIE JESTEŚMY SKAZANI NA IMIGRANTÓW! Słowa pana Chorążego wpisują się w retorykę, którą próbuje się nam wmówić od wielu lat, że polski rynek pracy się załamuje. Polacy szukają zatrudnienia za granicą, więc musimy sobie jakoś radzić i tę dziurę uzupełniać imigrantami ze wschodu Europy, dalekiej Azji bądź z Afryki.

 

Aktualnie znajduję się na lotnisku w Hadze. W Holandii przebywałem przez kilka dni i rozmawiałem z przedstawicielami państwa polskiego, którzy tutaj pracują. Wcześniej rozmawiałem z wysokimi urzędnikami resortu pracy i wiem, że mnóstwo Polaków przyjeżdża do kraju tulipanów, żeby zarobić. Pracują w skandalicznych warunkach, mieszkają w jakichś szopach i barakach, żyją w jakichś gettach. Myślę, że państwo polskie powinno się zastanowić, co zrobić, żeby zatrzymać tych ludzi w Polsce, żeby ich nie zmuszać do wyjazdu i nie musieć potem uzupełniać luki na rynku pracy niezidentyfikowanymi przybyszami z krajów podwyższonego ryzyka. To powinno być priorytetem rządzących - dbanie o Polaków. Zamiast tego uznano, że lepiej ściągać do naszej ojczyzny przybyszów z krajów trzeciego świata oddalonych o setki i tysiące kilometrów, którzy zostaną skuszeni płacą minimalną. To jest po prostu chore. Nie rozumiem, jak można w taki sposób myśleć i nie jestem w stanie się z tym pogodzić.

Niestety, ale według mnie urzędnicy resortów odpowiedzialnych za inwestycje, szeroko pojmowaną przedsiębiorczość czy rozwój pchają Polskę w bardzo niebezpieczną stronę, ponieważ kierują się tym, czego życzą sobie pracodawcy, a nie od dziś wiadomo, że interes pracodawców, co trzeba jasno i otwarcie powiedzieć, nie jest zbieżny z interesem państwa polskiego w kwestiach bezpieczeństwa.

 

Urzędnicy spełniają wolę pracodawców czy opisanych przez Pana i red. Marcina Wikło mafii?

Mafie korzystają na tym, czego chcą pracodawcy.

 

Po tym, jakie rozmowy przeprowadziłem w minionym tygodniu zarówno w Warszawie, jak i w Hadze, mogę powiedzieć ze smutkiem, iż jedynym co mają na swoją „obronę” polscy urzędnicy, jest powtarzanie, że zawsze jest jakaś szara strefa, zawsze ktoś próbuje kombinować, zawsze będą istniały mafie i przez to nie są oni w stanie wyplenić wszystkich tych patologii.

 

OK. Ja to rozumiem, ponieważ nie znam przypadku całkowitego wyeliminowania tego typu przestępczych procederów. Co jednak robią organy odpowiedzialne za walkę z nimi? Machają ręką i mówią: TRUDNO, tak musi być. Mam nadzieję, że ktoś się w końcu obudzi i nie dojdzie do jakiegoś tragicznego zdarzenia z udziałem nielegalnie przybyłego do Polski imigranta.

 

Dziękuję za rozmowę.

Tomasz D. Kolanek

 

ZOBACZ TEŻ:

Fałszywe dokumenty, fikcyjna praca. Tak mafia ściąga do Polski tysiące imigrantów


DATA: 2018-06-21 13:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeźeli rząd dalej będzie sobie lekcewaźył spraw? nachodźców bedzie trzeba przejąć stery przez o twateli
11 miesięcy temu / Lach
 
wystarczy pójść rano na Marszałkowską 2 w Warszawie i zobaczyć, że pod Urzędem ds Imigrantów stoi codziennie kilkuset osobowa kolejka ludzi z całego świata czasami ciągnąca się na kilka przecznic...czemu tego nikt nie chce widzieć lub udaje, że nie widzi?
11 miesięcy temu / pytanie
 
Tylko Ruch Narodowy może coś z tym zrobić, jest tam już Grzegorz Braun !
11 miesięcy temu / nowy porządek masonów
 
Jeżeli ktoś z czytelników "Polonia Christiana" głosował na PiS czy Andrzeja Dudę, to najwyższy czas przestać. To prawda: nie ma na kogo głosować. Ale inni nawet nie udawali patriotów, którym Polska leży na sercu. W moim prywatnym świecie, dla oszustów z PiS - zero tolerancji. Michał Obrębski
11 miesięcy temu / Michał Obrębski
 
PiS kłamie w wielu sprawach - ta nazwa to żenada jak PO. TAK CZEKAM NA NARODOWCÓW - to jedyna szansa.
11 miesięcy temu / Ada
 
No właśnie, PO chciało na rozkaz Berlina przyjąć jak to powiedział jeden z jej członków ''w zasadzie każdą ilość uchodźców''. PiS zaś oficjalnie nie chce przyjąć ani jednego nachodźcy ale jednocześnie rozdaję wizy na prawo i lewo Ukraińcom. Wyjściem z tej patowej sytuacji jest dopuszczenie do władzy środowisk narodowych takich jak np. Ruch Narodowy. Pan Winnicki (prezes Ruchu Narodowego) jako jedyny oficjalnie z mównicy sejmowej domagał się natychmiastowych wyjaśnień od rządu w sprawie słów ministra Czaputowicza. Czaputowicz podczas swojej zagranicznej wizyty ( chyba we Francji ) oznajmił że polska jednak przyjęła jakichś ''uchodźców''. Nic mi jednak nie wiadomo czy jakichkolwiek wyjaśnień się doczekał Pamiętajmy o tym podczas wyborów parlamentarnych. Póki jeszcze nie jest za późno
11 miesięcy temu / ZEUS
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61098"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.