DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Manifest wiary kard. Müllera. „To odpowiedź na zamieszanie w nauczaniu”

Manifest wiary kard. Müllera. „To odpowiedź na zamieszanie w nauczaniu”
FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

„Wobec coraz bardziej rozszerzającego się zamieszania w nauczaniu wiary, wielu biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich Kościoła Katolickiego poprosiło mnie o złożenie publicznego świadectwa Prawdzie Objawienia” – napisał w „Manifeście Wiary” były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Mueller.

 

Tekst został opublikowany w przededniu rocznicy abdykacji Benedykta XVI. Kard. Müller pisze w nim o skutkach zamieszania w nauczaniu wiary. „Dziś wielu chrześcijan nie zna już podstaw wiary, przy rosnącym wciąż niebezpieczeństwie, że nie znajdą już drogi, która prowadzi do życia wiecznego” – czytamy w dokumencie.

 

Były prefekt zwraca uwagę, że „sedno wiary wszystkich chrześcijan leży w wyznaniu Najświętszej Trójcy”. „Rozróżnienie trzech Osób w Boskiej jedności wyznacza fundamentalną różnicę w wierze w Boga oraz w obrazie człowieka w porównaniu z innymi religiami” – czytamy.

 

Hierarcha podkreśla w „Manifeście wiary” rolę Kościoła Katolickiego, stanowiącego narzędzie zbawienia. „Kościół władzą Chrystusa przekazuje Boskie Objawienie (…)” – zaznacza kard. Müller. Ważnym elementem posługi Kościoła – przypomina kardynał – są sakramenty. To jeden z mocniejszych fragmentów dokumentu, który porządkuje wiele kwestii. Kard. Müller zauważa, że Kościół „nie jest utworzonym przez człowieka stowarzyszeniem, którego struktura mogłaby być modyfikowana przez jego członków według własnego upodobania: Kościół jest pochodzenia Bożego”. I dalej czytamy: „zadaniem Magisterium Kościoła względem ludu Bożego jest: >chronić go przed wypaczeniami i słabościami<, aby miał >możliwość wyzwania bez błędu autentycznej wiary<”.

 

Kard. Müller zdecydowanie przypomina, że zgodnie z nauczaniem Kościoła, nie można w grzechu ciężkim przystąpić do Komunii Świętej. Przy tym zauważa, że dotyczy to także osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach, co jest kwestionowane współcześnie przez niektóre Episkopaty. „Z wewnętrznej logiki sakramentu wynika, że rozwiedzeni żyjący w związkach cywilnych, których sakramentalne małżeństwo przed Bogiem jest wciąż ważne, podobnie jak i wszyscy ci chrześcijanie, którzy nie są w pełnej komunii z wiarą katolicką, wreszcie wszyscy ci, którzy nie są odpowiednio usposobieni, nie mogą owocnie przyjąć Najświętszej Eucharystii”.

 

Hierarcha podkreślił również w „Manifeście wiary” znaczenie prawa moralnego, które „nie jest ciężarem, ale jest częścią tej prawdy, która wyzwala i poprzez którą chrześcijanin przemierza drogę do zbawienia, prawdy, która nie może być relatywizowana”.

 

 

Przeczytaj cały „Manifest Wiary” kard. Muellera w języku polskim.

 

 

ged


DATA: 2019-02-09 20:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
28
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No właśnie nauczanie wiary to między innymi opowiadanie w co się wierzy. Inaczej: nauczanie jak efektywnie korzystać z łaski wiary, by ta łaska wydawała owocny plon, a nie była martwym ugorem.
ponad 1 rok temu / do oj
 
cyt"w nauczaniu wiary" ?? wiara jest łaską i nie można jej nauczyć ,można opowiadać w co się wierzy
ponad 1 rok temu / oj
 
Oto puenta na XXI-wiekowy okres naszej Wiary zapoczątkowany Wyznaniem Piotra (Mt16,16-19):"Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego".I na ten "Manifest Wiary" Pan Jezus na pewno odpowiedział:"Błogosławiony jesteś, Gerhardzie, synu Muellera.Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew (zamieszanych biskupów i kardynałów), lecz Ojciec mój, który jest w niebie".Pozwolę sobie dalej parafrazować: "Otóż Ja i tobie powiadam, [jak Piotrowi(czyli Skale)]:Ty jesteś Gerhard (czyli Manifest),i na tym Manifeście odbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.[W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiarę ustrzegłeś-2Tm4,7].I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek ...".To wtedy przy Piotrze Pan Jezus zwrócił uwagę uczniom(i nam wszystkim)na Objawienie Prawdy pochodzące od Boga Ojca.To Kościoła trzymającego się Objawienia Prawdy,bramy piekielne nie przemogą.To co się dzieje dziś w Kościele to wierność ciału i krwi człowieka;nie Cześć Niewidzialnemu lecz widzia
ponad 1 rok temu / mn
 
Absurdysto: wzajemnie!
ponad 1 rok temu / do Andrzej BR
 
Krematorysto: współczucie!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Do ?Manifestu wiary? autorstwa kardynała Müllera ukazała się petycja. Ludzie wspierajcie Kardynała, ostatni prawy głos Kościoła! https://lifepetitions.com/petition/sign-cardinal-mullers-manifesto-of-faith
ponad 1 rok temu / Alexa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.