DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Manifest Olgi Tokarczuk w TVN24: ekologia, feminizm, weganizm i bajki o Polakach - mordercach Żydów

Manifest Olgi Tokarczuk w TVN24: ekologia, feminizm, weganizm i bajki o Polakach - mordercach Żydów
Fotograf: Piotr Guzik Archiwum: Forum

Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, powiedziała w piątek na antenie TVN24, że dziś „jak najbardziej” powtórzyłaby swoje słowa sprzed kilku lat, w których nazwała Polaków „kolonizatorami, właścicielami niewolników czy mordercami Żydów”.

 

W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską Tokarczuk wygłosiła swoisty manifest polityczno-ideologiczny. Przyznała, że cieszy ją, iż w nowym Sejmie zasiądą ludzie, którzy będą podnosić sprawy „związane z ekologią i z klimatem”. – To jest coś, co jest najważniejszym, według mnie, zadaniem, problemem przed naszymi politykami. Bez tego się nie da niczego zrobić, tym się trzeba zająć najpierw – oceniła.

 

To jednak nie wszystkie kwestie, jakie powinny zostać poruszone przez polskie władze. Tokarczuk powiedziała, że niezwykle ważna jest dla niej sprawa wykluczania kobiet i ich praw. – Żadne społeczeństwo, które w jakiś sposób represjonuje kobiety, nie pozwalając im na wolny wybór swojego życia, jest społeczeństwem chorym – oświadczyła, po czy przeszła do „strasznie poruszającej kwestii praw zwierząt”. – Myślę, że ludzie się kiedyś będą wstydzić, że ich przodkowie jedli mięso – powiedziała.

 

Pisarka została zapytana, czy powtórzyłaby swe wcześniejsze słowa w których oceniła, że „wymyśliliśmy sobie historię Polski jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy rzeczy straszne jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”. – Jak najbardziej – odparła Tokarczuk.

 

Pytana w kontekście tej wypowiedzi, czy dziś w Polsce jest lepiej, czy gorzej, pisarka odparła, iż wydaje jej się, że jest gorzej.

 

Taka polityka kulturalna prowadzona przez rządzących, zamykająca nas w takich ramach właśnie bardzo wąskich rozumienia wspólnoty narodowej, że to się bardzo ukrzepiło przez media narodowe. Kiedy ja to mówiłam cztery lata temu bodaj, ja nie byłam przygotowana na żaden atak, ponieważ ja byłam przekonana, że ja mówię rzecz oczywistą, że wszyscy to wiedzą, że każdy człowiek, który skończył szkołę ma o tym pojęcie. Tymczasem okazało się, że nie dosyć, że to nie jest prawda powszechna, to jest taka prawda, jak się okazało, że ludzie po prostu jej nie chcą przyjąć – powiedziała Tokarczuk.

 

Źródło: TVN24

TK


DATA: 2019-10-19 09:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pisarka niewątpliwie wybitna, w pełni zasługująca na Nobla. A nad jej lewackimi poglądami opuśćmy zasłonę miłosierdzia. Teraz jest czas świętowania, polska kultura długo czekała na taki sukces.
7 miesięcy temu / krzysztof
 
Pani Tokarczuk Czy Pani przodkowie są lub byli Polakami? Jeśli tak, to znaczy, że byli wg Pani"kolonizatorami, właścicielami niewolników czy mordercami Żydów?. Niestety tego typu uogólnienia już przerabialiśmy w przeszłości. Były one podstawą "jakże światłej ideologii marksistowskiej", która bazowała między innymi na skłócaniu rodzin,mniejszości narodowych lub nawet całych narodów.Niestety, nie znam Pani osobiście więc nie mam szans na pełną wymianę poglądów.Oby moje podejrzenia, że jest Pani marksistką były płonne. Andrzej Mucha
8 miesięcy temu / Kuba 57
 
Mam w nosie jej prace, ich walory artystyczne czy kulturowe, zasługi dla literatury... dla mnie osoba, ktora mówi, jakoby Polacy, bedacy narodem uciemiezonym przez rozne panstwa przez w sumie setki lat, stanowili JAKO OGÓŁ rasę panów, kolonizatorow, morderców Żydów i Bóg wie kogo jeszcze, nie zasługuje na uznanie.
8 miesięcy temu / Janusz
 
Polacy to naród wspaniały z piękną lecz trudną przeszłością w której wartości Bóg Honor Ojczyzna są w nim sprawą priorytetową. Każdy kto krytykuje Polaków szerząc kłamliwe treści o nas Polakach jest jej wrogiem.
8 miesięcy temu / Cieslanin
 
A od troli aż się roi.
8 miesięcy temu / Ajot
 
Ad. 1 I to jest właśnie to podstawowe pomylenie pojęć!!! A w właściwie manipulacja którą posługują się lewaccy aktywiści, nie mający żadnej wiedzy na ten temat. Powtarzają tylko ślepo, propagandowe, wcześniej przygotowane hasła. Smog to nie jest zmiana klimatyczna! Smog to zanieczyszczenie mechaniczne wynikające z kumulacji spalin w mieście. To tak najprościej. Ad 2. Polska zawsze słynęła z pięknej pogodnej jesieni, stąd określenie Złota Polska Jesień. Trochę już żyję na tym świecie i doskonale to pamiętam. To bardzo sprzyjające dla rolników zwłaszcza, że to czas ostatnich zbiorów. Ad. 3 Nie ma żadnego stepowego krajobrazu. Wręcz przeciwnie. Można obserwować wręcz bujnie wzrastającą roślinność. Szkoda, że nie można tu zamieszczać zdjęć.  CZYM INNYM JEST ZBYT MAŁA ILOŚĆ OPADÓW, KTÓRE WAŻNE SĄ DLA ROLNICTWA. Ad. 4 Suche lata od zawsza miały miejsce nie tylko w Polsce, ale także w innych częściach zarówno Europy jak i pozostałych kontynentów z wyjątkiem Antarktydy.
8 miesięcy temu / Szyszka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.