DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Mały Rocznik Statystyczny 2018: w Polsce jest prawie 33 mln katolików

Mały Rocznik Statystyczny 2018: w Polsce jest prawie 33 mln katolików
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32 910 865 wiernych. Wyznawców prawosławia jest 504 tys. a luteran 61 tys. – wynika z danych zawartych w Małym Roczniku Statystycznym Polski 2018. Publikacja Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2017 prezentuje także najnowsze informacje liczbowe na temat mniejszych związków wyznaniowych.

 

Publikacja GUS co roku prezentuje informacje statystyczne charakteryzujące poziom życia ludności i stan gospodarki kraju, uzupełnione zestawami danych z zakresu porównań międzynarodowych.

 

Mały Rocznik Statystyczny Polski 2018 gromadzi dane zgodnie ze stanem na koniec 2017 roku. Według publikacji GUS, do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32 mln 910 tys. 865 wiernych w 10 263 parafiach. Duchownych jest 30 807, w tym 64 księży Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

 

Rocznik liczbę wiernych Kościoła katolickiego utożsamia z terminem „ochrzczeni”, podając taką informację w przypisie do tabeli wyznań religijnych.

 

Kościół greckokatolicki (obrządek bizantyjsko-ukraiński) liczy 55 tys. wiernych, 126 parafii i 84 duchownych. Kościół ormiański (obrządek ormiański) ma 670 wiernych, trzech duchownych i trzy parafie. Z kolei Kościół neounicki (obrządku bizantyjsko-słowiańskiego) liczy 124 wiernych skupionych w jednej parafii i z jednym duchownym.

 

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy 504 400 wiernych, ma 472 duchownych i 248 parafii. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP liczy z kolei 61 270 wiernych skupionych w 133 parafiach i ma 197 duchownych.

 

Spośród innych większych Kościołów i wspólnot wyznaniowych Rocznik Statystyczny 2018 wymienia także Kościół Zielonoświątkowy w RP (23 984 wiernych, 368 duchownych, 244 zbory), Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP (22 849 wiernych, 27 duchownych, 36 parafii).

 

Rocznik informuje także, że w Polsce żyje m.in. 118 774 Świadków Jehowy, 773 członków Muzułmańskiego ZWiązku Religijnego w RP, 1 695 mormonów i 2 008 buddystów.

 

Publikacja zlicza także członków wielu innych mniejszych związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce, jak szyici (funkcjonuje w Polsce jako Islamskie zgromadzenie Ahl-ul-Bayt), wyznawcy Kryszny czy tzw. wolni badacze Pisma Świętego.

 

KAI

TK


DATA: 2018-07-17 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Usilnie poszukuję danych statystycznych na temat zjawiska apostazji w Polsce. Instytut Statystyki Kk zrezygnował z badań na ten temat w 2012 tłumacząc "małą skalą zjawiska". Może coś się zmieniło przez kilka lat?
9 miesięcy temu / percipiens
 
Ponad 10 tys parafi kosciolow Kosciola rk w Polsce, a tylko ponad 1 tys szpitali, w ktorych leczeni sa wszyscy Polacy. Priorytety wladzy...
10 miesięcy temu / sz
 
Z tych tak zwanych ojszczanych setki tysięcy już od dawna nie maja nic wspólnego z tak zwanym kościołem, w moim małym kręgu znajomych znam takich może osiem osób a pomnóżmy to przez miliony i co się okaże?
ponad 1 rok temu / kler do budy
 
Proszę o modlitwę, by natrętne myśli całkowicie zniknęły.
ponad 1 rok temu / nela
 
"Do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32 910 865 wiernych." Ciekawe jak to policzyli? Czyżby ze statystyk chrztu to wynikało? Znam wielu obok mnie takich, którzy byli chrzczeni, a mają Kościół głęboko w nosie
ponad 1 rok temu / sadon
 
Jestem niewierzącym katolikiem - jednym z tych, którym od lat organizacja utrudnia jej opuszczenie. Skłądam się na te trzydzieści trzy miliony. Alleluja i do przodu!
ponad 1 rok temu / fsm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.