DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Maj się kończy! Czy choć raz byłeś na Majówce? Skorzystaj z ostatniej szansy!

Maj się kończy! Czy choć raz byłeś na Majówce? Skorzystaj z ostatniej szansy!
Lowdown/commons.wikimedia.org

Maj zwyczajowo jest za miesiąc poświęcony Niepokalanej Dziewicy Maryi. To właśnie w tym wiosennym czasie w kościołach oraz wokół przydrożnych kapliczek gromadzą się wierni, którzy odmawiają Litanię Loretańską. Jeśli ktoś nie wykorzystał majowych dni na oddawanie szczególnej czci Królowej Różańca Świętego, to jeszcze w piątek 31 maja ma szansę, by wziąć udział w Majówce.

 

Każdego roku podczas nabożeństw majowych w polskich kościołach i kapliczkach rozbrzmiewa Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny. Litanie ku czci Matki Najświętszej znane są już od średniowiecza. Ich autorzy wzorowali się na pochodzącej z końca VI w. Litanii do Wszystkich Świętych. Polecamy cały tekst pt. „Historia Litanii loretańskiej”. KLIKNIJ I PRZECZYTAJ.

 

Na początku XVIII w. nabożeństwo majowe powoli zaczynało być sprawowane publicznie, gdyż do tej pory było prywatnym elementem kultu Maryjnego. Wszystko zmieniło się za sprawą o. Alfonsa Muzzarellego, który przez całe życie nieustannie propagował nabożeństwo do Matki Bożej. Niezwykły rozkwit maryjnego hołdu można zauważyć od czasu wydania przez papieża Piusa VII bulli, w której ustanowił odpust zupełny za takie praktyki religijne. Zobacz cały tekst pt. „Historia nabożeństwa majowego”. KLIKNIJ I PRZECZYTAJ.

 

Polecamy także tekst pt. „Nabożeństwa majowe przy kapliczkach nie są reliktem przeszłości”.

 

Warto więc wziąć udział w nabożeństwie majowym i oddać część Niepokalanej Dziewicy Maryi. Pamiętajmy, że na wspólną modlitwę możemy zabrać ze sobą współmałżonka, rodzica, dziecko, wnuka, ale też narzeczoną, przyjaciół i znajomych. Niech wargi nasze chwalą Pannę świętą, niech zaczną opowiadać cześć jej niepojętą!

 

Tymczasem już w sobotę 1 czerwca mamy kolejną okazję, by spełnić prośbę Matki Najświętszej i wziąć udział w nabożeństwie pięciu pierwszych sobót. Dowiedz się więcej o tej formie pobożności.

 

W czerwcu Kościół szczególną cześć oddaje Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Zobacz więcej.

 

MW


DATA: 2019-05-31 20:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

odpust zupełny, bulla Piusa VII a póżni cofnięcie kasaty jezuitów
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
ależ TRADYCJONALISTKO! Na MAJÓWCE - to tylko ptaszki świergocą, trawka i pieczone kiełbaski pachną! Skąd tam się organistka wzięła?! Ona to chyba na MAJOWYM /nabożeństwie? decybelami może walić?! No, ale i majówki i MAJOWE już za nami :
ponad 1 rok temu / Maja
 
Chodzę tylko czasem na majówkę. Nie daję rady częściej, bo organista tak głośno gra i tak głośno sam śpiewa, że ciężko wytrzymać te decybele bez bólu głowy.
ponad 1 rok temu / tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.