DZIŚ JEST:   24   LUTY   2019 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Magia świąt zamiast Jasełek. Tak przedszkolaki odrywane są od tradycji

Magia świąt zamiast Jasełek. Tak przedszkolaki odrywane są od tradycji
FOT: pixabay.com + Anatol Chomicz/FORUM

Nauczycielki przedszkola w Krynkach (woj. podlaskie) zdecydowały, że w tym roku zamiast tradycyjnych bożonarodzeniowych Jasełek dzieci zaprezentują świeckie przedstawienie „Magia Świąt”. Na scenie miejskiego kina postaci Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus mają zastąpić Pani Zima, Renifer i Śnieżynka. 

 

To jakaś nowa świecka tradycja – tymi słowami ze słynnego, wyśmiewającego absurdy komuny, filmu „Miś” można by śmiało określić pomysł nauczycielek z przedszkola w Krynkach, podlaskiego miasteczka w którym mieszka około 2,5 tys. osób. Niestety to co dzieję się w kryńskim przedszkolu, w związku z przedstawieniem, nie jest filmową fikcją lecz faktem.

 

Na dodatek show „Magia Świąt” akceptuje pani dyrektor Szkoły w Krynkach, w której funkcjonuje przedszkole. – Szkoła jest placówką świecką, więc może prezentować świeckie spektakle takie jak np. przedstawienie bożonarodzeniowe „Magia Świąt”. Nie jest nigdzie w dokumentach dotyczących szkół czy przedszkoli  w Polsce napisane, że muszą one wystawiać w okresie Bożego Narodzenia Jasełka – tłumaczy nam Anna Tomulewicz, dyrektor Szkoły w Krynkach. W skład tej placówki edukacyjnej wchodzi podstawówka, gimnazjum oraz przedszkole.

 

Jak powiedziała nam Anna Tomulewicz, dyrektor Szkoły w Krynkach, pomysł przygotowania widowiska „Magii Świąt”, które przedszkolacy mają zagrać w kinie 14 grudnia, wyszedł od nauczycielek przedszkola. – Mam informację od pań nauczycielek z przedszkola, że w spektaklu „Magia Świąt” nie będzie tradycyjnych postaci Świętej Rodziny, ale postaci takie jak Pani Zima, Reniferki, Śnieżynki i Mikołaje. Są też aniołki i diabełki -  tłumaczy pani dyrektor.

 

Dowiedzieliśmy się też jakimi pobudkami kierowały się nauczycielki przedszkolne odrzucając Jasełka, a wybierając „Magię Świąt”. – Panie z przedszkola powiedziały mi, że skoro chodzą do niego dzieci rożnych wyznań, to takie przedstawienie będzie odpowiednie, bo nikogo nie urazi – tłumaczy Anna Tomulewicz. Zauważa też, iż pomimo świeckiego charakteru szkoły, uczniowie podstawówki przygotowują tradycyjne Jasełka.

 

Krynki to dawne miasto królewskie, które prawa miejskie otrzymało około roku 1518. Miasteczko to, znane dziś w Polsce głównie z wytwórni wody mineralnej i napojów „Krynka”,  leży tuż przy granicy z Białorusią. Mieszkańcy Krynek są w przewadze katolikami. Mieszka tu też spora grupa wyznawców prawosławia oraz kilka rodzin Tatarów czyli wyznawców religii muzułmańskiej. – Nasze miasteczko jest wielokulturowe i wieloreligijne, jednak wszyscy tu żyjemy w zgodzie. Szanujemy święta wyznawców każdej z trzech religii jakie są u nas obecne. W Krynkach ludzie są bardzo religijni i bogobojni, nie wiem skąd taki pomysł żeby robić na Boże Narodzenie jakieś świeckie szopki  – powiedział nam jeden z mieszkańców Krynek, który jednak obawiał się ujawnić swoje personalia.

 

Tradycyjne bożonarodzeniowe Jasełka, z roku na rok, coraz częściej zastępowane są w polskich przedszkolach oraz szkołach przez show typu „Magia Świąt”.  Scenariusze tych spektakli nie opowiadają ewangelicznej historii narodzenia dzieciątka Jezus, które przyszło zbawić świat od grzechu, co chrześcijanie świętują od ponad 2 tys. lat w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.

 

„Magia Świąt” to zupełnie inna historia, w formie podobnej do musicalu, w którym występują postaci bajkowe – takie jak Śnieżynki, Pani Zima, Mikołaje (oczywiście nie mówimy tu o świętym, ale o przerośniętych krasnalach). Najbardziej przypomina to komunistyczną, sowiecką symbolikę świąt Nowego Roku z Dziadkiem Mrozem i Śnieżynką w rolach głównych. W „Magię Świąt” wplecione są też duchowe postaci – tu jako „diabełki” i „aniołki”, przedstawione bajkowo. Ze Świętami Bożego Narodzenia nie ma to właściwie żadnego związku. Sam autor najbardziej popularnego scenariusza „Magii Świąt” określa to przedstawienie jako świąteczno – zimowe, czyli tak naprawdę - nijakie.  

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2018-12-04 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo. O Was będą pisały podręczniki historii. Jako jedne z pierwszych pokazaliście jak powininien wyglądać rozdział kościoła od Państwa. Polska to nie kraj samych katolików i nie powinien faworyzować jednej religii. Brawo! Brawo! Brawo!
2 miesiące temu / rbbt
 
Ja bym sie nie zgodzila na udzial mojego dziecka w tym przedstawieniub Faktem jest, że Co roku były Jasełka i nikomu to nie przeszkadzalo Smieszy mnie tez fakt, ze gdy tylko pojawi sie glos sprzeciwu i szereg komentarzy na nie to odrazu jazda po chrzescijanach i katolikach Myślę ze kazda ze stron powinna uderzyc sie w pierś, w tym szczegolnym czasie zwlaszcza
2 miesiące temu / Obiezyswiat
 
Wszystko idzie z duchem czasu, wiara tez. Moze jak tak wam prawilnym katolikom "przedstawienie w przedszkolu" nie w kosciele to proponuje wrócić do mszy i pisma swietego w łacinie i do kar cielesnych za wszelakie przewinienia, tradycjonalistom polecam rowniez spalenie pizzeri, kebabow i otworzenie bigosowni.
2 miesiące temu / Wieleny J.
 
Toż wy nawet nie widzieliście scenariusza tego przedstawienia. Najlepiej zmieszać z błotem, obgadać. Prawdziwi chrześcijanie.
2 miesiące temu / matka
 
Osoba która wypowiada się w imieniu innych nie powinna być anonimowa. Osiągnęła natomiast swój cel a co za tym idzie płacz dzieci. Gratulacje i nie pozdrawiam
2 miesiące temu / Baśka
 
Ludzie co wy tu piszecie... Idźcie lepiej dla biednego sasiada z pomocą,okazać swą miłość do Boga,a nie bezpodstawnie obrażać nauczycielki. Znam osobiście te Panie i jestem pewna że wszystkie szczegóły dotyczące jaselek przekazały dzieciom i to z detalami. To że przedstawienie jest trochę inne nie jest w tym nic złego. Ciekawa jestem ile z dorosłych nie cieszyła by się że jej dziecko gra rolę reniferka, nie patrząc przez pryzmat religii. Jeszcze raz to jest tylko przedstawienie.Opanujcie się, chrześcijanie...
2 miesiące temu / Justa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.