DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Ludzki kompost – o bezczeszczeniu zwłok w majestacie prawa

Ludzki kompost – o bezczeszczeniu zwłok w majestacie prawa
źródło: pixabay.com

Ekologizm i kult wygody stają się ważniejsze od szacunku dla człowieka. W ich imię ludzie niszczą wszelkie świętości. Zbezczeszczeniu ulega nawet ostatnia z nich – szacunek dla zmarłych i ich ciał. Dochodzi wręcz do wykorzystywania ludzkich zwłok w roli kompostu. Wszystko w imię „troski o środowisko”.

 

Amerykańska firma Recompose przedstawiła dane dotyczące pilotażowego procesu dotyczącego tak zwanego „ludzkiego kompostowania”. Zastosowane techniki pozwalają na „bezpieczny” rozkład ludzkiej tkanki w ciągu 30 dni. Następnie rodzina może rozrzucić pozostałości ciała pod drzewo lub roślinę, wykorzystując je poniekąd w charakterze kompostu. Recompose chwali się, że procedura pozwala zaoszczędzić znacznie więcej dwutlenku węgla niż pogrzeb tradycyjny czy kremacja. Działalność ruszy w pełni w Waszyngtonie w lutym 2021 roku. Newsletter przedsiębiorstwa subskrybuje już 15 tysięcy osób.

 

Katrina Spade, prezes Recompose, w rozmowie z BBC News zwróciła uwagę na kryzys klimatyczny, którego istnienie sprzyja sukcesowi firmy. Sama na pomysł wpadła w wieku 13 lat. Rekompozycja ciała pozwala na „zintegrowanie go z ziemią”. W jaki sposób się jej dokonuje? „Jedna z koncepcji na sprawne kompostowanie ciał jest następująca: wewnętrzny ogród z ładnym patio, a w nim instalacja przypominająca plastry miodu. Każdy z takich plastrów to stalowy kontener, do którego składamy ludzkie ciało mające ulegać przyspieszonemu rozkładowi. Dochodzi do tego dzięki lucernie, zrębkom drewna i słomy. Zwłoki są również podgrzewane do temperatury 55 stopni Celsjusza, co zabija ewentualne komórki zakaźne, by uzyskana gleba stała się bezpieczna i gotowa do dalszego wykorzystania” [pl.aleteia.org].

 

Praktyki firmy Recompose dokonywać się będą w majestacie prawa stanu Waszyngton. Zezwalające przepisy wejdą tam w życie już w maju 2020 roku. Zwolennicy recyklingu zwłok przekonują wątpiących argumentem zmniejszania się powierzchni dostępnych gruntów pod cmentarze. Inni twierdzą, że ów sposób pochówku pozwoli na połączenie ludzi i natury.

Obydwa argumenty są jednak nie do przyjęcia. Pierwszy stanowi bowiem przejaw płytkiego utylitaryzmu, drugi zaś – panteizmu obcego chrześcijaństwu.

 

Co na to polskie media?

Wydawałoby się, że pomysł amerykańskiego przedsiębiorstwa nie spotka się z ciepłym przyjęciem Polaków. Wydawało się, że doprowadzi raczej do wybuchu oburzenia. Tymczasem w polskich mediach amerykańskie delirium spotkało się ze zróżnicowanym przyjęciem. Na przykład na stronie ekologia.pl  w tekście pod tytułem „Kompostowanie zwłok lepsze dla środowiska niż pogrzeb czy kremacja” autor pod pseudonimem JS pisze „jaki jest najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się ciała? Tradycyjny pogrzeb może być problematyczny: płyny balsamujące wpływają do wód gruntowych, a trumny zużywają zasoby naturalne, takie jak drewno i metal. Z kolei kremacja wytwarza tyle samo CO2, co spalenie 800 tys. baryłek ropy. To może kompostowanie? Najnowsze badania ujawniły, że proces ten jest przyjazny dla środowiska ‒ nie generuje zanieczyszczeń, a dodatkowo wytwarza kompost, który możemy rozsypać w przydomowym ogródku”.

 

Kwestię porusza Katarzyna Kieś na portalu Gadżetomania. Zauważa, że „kompostowanie ludzkich zwłok przypominałoby rozkład szczątków roślinnych i zwierzęcych. Niestety, produktem ubocznym technologii jest wyjątkowo nieprzyjemny zapach”. Zapach zapachem, ale czyż nie istnieją o niebo poważniejsze powody do sprzeciwu?

 

Ciekawie brzmią zaś argumenty innego publicysty tego portalu Łukasza Michalika. Zauważa on, że „czym innym jest jednak technologiczne usprawnianie tego, czego poskąpiła nam ewolucja i zastępowanie fragmentów ciała doskonalszymi odpowiednikami, a czym innym potraktowanie ludzkiego ciała jako źródła nawozu”.

 

Zasada obca chrześcijaństwu

Warto także zdać sobie sprawę z  ideologii przyjmowanej – świadomie lub nie – przez zwolenników kompostowania zwłok. Jak czytamy na stronie firmy „Recompose” [recompose.life] firma „bierze przykład z natury. W sercu naszego modelu znajduje się system, który łagodnie przywróci nas ziemi po śmierci”. Przedsiębiorstwo chwali się również oferowaniem modelu „łagodnego, ludzkiego i ekologicznego”. Ta idea powrotu do natury oraz osobliwego powrotu szczątków ludzkich do przyrody jawi się jako pokrewna panteizmowi (powrót do wszechogarniającego Bóstwa) czy reinkarnacji (odrodzenie w innym stworzeniu).

 

Jak zauważa John Horvat II [crisismagazine.com] „kompostowanie ludzi to nie tylko praktyczna alternatywa dla pochówku. Jest to przecież swoisty akt ekoreligijny. Jego zwolennicy otwarcie promują go jako wyraz sprawiedliwości społecznej i ekologicznego zapału. Wpisuje się to w panteistyczny światopogląd, w którym wszystko sprowadza się do materii w ciągłej przemianie”. Nie musi to oznaczać, że wszyscy zwolennicy kompostowania zwłok wyznają te idee. Pozostaje jednak prawdą pewne ideowe podobieństwo.

 

Idea sprowadzenia człowieka do roli kompostu to przerażający znak czasu. Człowiek, korona stworzenia sprowadza siebie do roli nawozu dla przyrody. Gdzie tu miejsce na szacunek dla ludzkiego ciała, o który upominał się święty Paweł w Liście do Koryntian pisząc „czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!”?

 

Ta zawoalowana nienawiść do siebie samego stanowi również zawoalowaną nienawiść do Stwórcy i ustanowionego przezeń porządku świata.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2020-02-24 08:36
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Buk Owszem, być może Pan myśli, ale czy myśli po katolicku? Człowiek nie posiada absolutnej władzy nad swoim ciałem, tak za życia, jak i po śmierci. Nie wolno dla zachcianki naruszać integralności ciała ludzkiego, tj. bez sytuacji konieczności, która wymagałaby naruszenia integralności w celu realizacji wyższego dobra. Wiele, jeśli nie większość, przypadków kremacji, ale także np. sekcji zwłok, nie spełnia warunku konieczności, są dokonywane samowolnie, co jest moralnie niedopuszczalne. Również przyspieszenie procesu gnicia ciała ludzkiego musiałoby być uzasadnione koniecznością wyższego dobra, a więc wykonywane wyjątkowo, np. w wypadku epidemii, oraz z zachowaniem szacunku dla ciała, a nie wykonywane dowolnie za sprawą mody, fałszywej ideologii lub zniewieściałego widzimisię.
9 miesięcy temu / Murem
 
Myślę, że nie trzeba zagalopować się za daleko w określaniu wszystkiego pogaństwem. Pochówek chrześcijański też "łagonie przywraca nas ziemi", tylko rozkład ciała odbywa się wolniej. Wszak Pan Jezus powiedział: "Duch daje życie, ciało na nic się nie przyda". Jeśli pominąć tu ideologizowanie ekologizmu oraz niewątpliwą interesowność przedsiębiorstwa reklamującego wynalazek, to pozostajemy z nowoczesnym sposobem podchodzenia do ciała, które może nam towarzyszyć "w ogródku" czy w innej przestrzeni cichej przyrody, którą także mamy kochać jako dar od Boga. Nie musimy mówić o "kompostowaniu", możemy to nazwać "włączaniem ciała zmarłych w przyrodę", do której należymy właśnie z racji cielesności i której oddajemy ciała, także wtedy, gdy chowamy je tradycyjnie. Oczywiście argumenty ekologizmu są głupawe i gdyby nie one, może przyjmowalibyśmy to "włączanie w naturę" spokojnie, tak jak już powoli przyjmuje się kremację, tak "odrażającą" po II wojnie światowej. Chwała Panu.
9 miesięcy temu / Buk
 
Tylko Jedwabne było i nadal nie do ruszenia?
9 miesięcy temu / Wit
 
Chciałabym do ziemi, w sosnowym 'płaszczyku', ale kto wykuje dół, jeżeli odejście nastąpi zimą - pytali. Tak oto jestem w posiadaniu jamy wyłożonej cegłą.
9 miesięcy temu / babi
 
chcecie powiedzieć że wszystkie te osoby które były chowane dawniej do ziemi i rozpadły się na pył to cos innego? różni je tylko tempo zmian
9 miesięcy temu / ciekawa
 
@ Polka 123 Polki nie kloccie sie
9 miesięcy temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.