DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Lekarze skazali Polaka na śmierć, bo chcą wykorzystać jego organy. Ordo Iuris interweniuje w ONZ

Lekarze skazali Polaka na śmierć, bo chcą wykorzystać jego organy. Ordo Iuris interweniuje w ONZ
Fot. Pixabay

Angielski szpital zdecydował o wykorzystaniu organów Polaka, który w listopadzie ubiegłego roku przeszedł zawał serca. Stało się tak, pomimo że mężczyzna pozostaje w stanie minimalnej świadomości, otwiera oczy i reaguje na bodźce. Brytyjski sąd podtrzymał jednak postanowienie władz placówki, dlatego już dzisiaj może dojść do wstrzymania żywienia i nawadniania. Instytut Ordo Iuris zażądał w tej sprawie decyzji tymczasowej od Komitetu ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ. 

 

Polak trafił do szpitala w listopadzie, po przejściu zawału serca. Kilka dni później władze placówki zdecydowały o wykorzystaniu jego organów do transplantacji. W grudniu brytyjski sąd uznał, że należy zaprzestać czynności podtrzymujących życie Polaka, co też zrobiono. Decyzję pierwszej instancji podtrzymał sąd apelacyjny dając czas rodzinie mężczyzny na ewentualne rozpoznanie innych rozwiązań, w tym skorzystanie ze środków międzynarodowych do 7 stycznia tego roku.

 

Władze szpitala argumentują, że mężczyzna znajduje się w stanie wegetatywnym. Jednak inni neurolodzy odmiennie oceniają jego sytuację. Argumentują, iż Polak pozostaje w stanie minimalnej świadomości – samodzielnie oddycha, reaguje na obecność rodziny.

 

Instytut Ordo Iuris zażądał w tej sprawie decyzji tymczasowej od Komitetu ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ. Podkreślono w niej, że art. 10 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych zapewnia wszystkim, w tym niepełnosprawnym, prawo do życia. Przepis ten nie wartościuje tego prawa zależnie od „jakości" życia danej osoby. Również na art. 15 Konwencji zabrania okrutnego traktowania osób niepełnosprawnych. Z kolei art. 22 potwierdza prawo niepełnosprawnych do poszanowania ich życia prywatnego i rodzinnego oraz czci i reputacji. Natomiast art. 25 podkreśla prawo osób z niepełnosprawnościami do osiągnięcia najwyższego możliwego stanu zdrowia.

 

Życie ludzkie stanowi wartość chronioną w każdych warunkach. Próby leczenia i rehabilitacji osób, które samodzielnie oddychają, a ich stan, zgodnie z opiniami specjalistów z zakresu neurologii, może ulec daleko idącej poprawie, nie mogą być uznane za terapię daremną. Podejście do kwestii bioetycznych wyraźnie różni się w tej kwestii w Wielkiej Brytanii i Polsce. Prawo musi jednak chronić wartości podstawowe, takie jak ludzkie życie – stwierdza dr Filip Furman, Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK


DATA: 2021-01-07 15:25
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Wybrali latwe pieniadze". No rzeczywiscie,bardzo latwe. Co Ty piszesz w ogole.Opanuj sie.
19 dni temu / @Polka
 
Handel organami to jeden z najbardziej dochodowych biznesów.Zainteresujcie sie jakie w Polsce pare lat temu uchwalili prawo i lepiej zawczau wyślijcie odpowiedni formularz do banku rejestru sprzeciwów.Co to za działka medycyny najlepiej wie prof.Talar,który uratował sporo ludzi przeznaczonych "na części".
19 dni temu / to na tyle
 
@godniej obawiam się że Polacy na zachodzie ponoszą okrutne konsekwencje oderwania się od korzeni, porzucenia tego, co dobre i święte dla zysku, bardziej dostatniego życia i "nowoczesności". Jest to straszne, ale obawiam się że wprost wynikające z ich wyborów. Aktualnie "nowoczesna" i "postępowa" jest cywilizacja śmierci, którą oni wybrali dla pieniędzy. Nie widzę tu więc ironii, ale naturalne i niestety tragiczne konsekwencje pewnych wyborów. Nie byli prześladowani, ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, mogli zostać i próbować odbudowywać ojczyznę mimo trudów, wybrali łatwe pieniądze a to jest zawsze przyjęta szatana.
19 dni temu / Polka
 
Najgorsze jest to, że szpital nie pozwala przetransportować chorego do Polski, ani przenieść do domu. Kasa wzięta -towar organyczeka na odbiór?
19 dni temu / 123
 
Gwoli ścisłości, sprawa dotyczy Polaka w średnim wieku, który w listopadzie 2020 roku doznał zatrzymania akcji serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia jego mózgu. W związku z czym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o pozwolenie na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodę wyraziła żona oraz dzieci mężczyzny. Innego zdania są jego matka i siostry, które dowodzą w oparciu o nagranie wykonane smartfonem,że mężczyzna miał reagować na głosy bliskich i ruszać głową. Sądy brytyjskie dwóch instancji i Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzuciły jednak dowody w postaci nagrania wideo, uznając, że to nie ma takiej samej wagi jak badania medyczne, a opinia innych neurologów, a w zasadzie jednego, Patricka Pullicino, który jest jednocześnie katolickim księdzem i aktywnym działaczem organizacji broniącej prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, została odrzucona z powodu braku bezstronności.
19 dni temu / wwm
 
@lex Bo o wszystkim lepiej wie państwo niż człowiek. Dlatego tak tam jest.
20 dni temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.