DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Łamią sumienie? Musisz powiedzieć „dość”. Nie pomoże fałszywa pokora

Łamią sumienie? Musisz powiedzieć „dość”. Nie pomoże fałszywa pokora

Mówiliśmy o tym od dawna. Wielkie korporacje, dzięki obracaniu miliardami dolarów, działając coraz prężniej na polskim rynku, dają miejsca pracy, ale jednocześnie przynoszą rewolucję światopoglądową. Przykład sklepu IKEA pokazuje, że nie wszędzie możesz być katolikiem. Oczywiście, możesz – ale prywatnie „w domu po kryjomu”; jeżeli zdecydujesz się swoim życiem świadczyć o wyznawanych wartościach, być może czeka cię nie tylko ostracyzm i wytknięcie palcami, ale też utrata pracy.

 

Prześladowanie chrześcijan dotarło także to tak katolickiego kraju, jakim jest Polska. Co prawda nie grożą nam wywózki, więzienie – czy, nie daj Boże – śmierć, ale w naszym postoświeceniowym, nowoczesnym świecie znaleziono nie mniej skuteczny sposób na uciszenie chrześcijan.

 

Boisz się w towarzystwie poruszyć tematu uczynków homoseksualnych będących „obrzydliwością w oczach Pana”? Kiedy dookoła znajomi wypowiadają się o aborcji jako „prawu kobiety do decydowania o własnym ciele”, wstydliwie spuszczasz wzrok? Czy podłączasz się do chóru oskarżających osoby duchowne o wszystkie najgorsze zbrodnie świata? Kiedy milczenie jest twoją jedyną odpowiedzią, to wiedz, że oni już wygrali.

 

Oni chcą wypchnąć katolików z przestrzeni publicznej, tak jakby należała ona do – w ich mniemaniu – wypracowanej przez lata kolektywnej mądrości, która Chrystusową Prawdę już dawno uznała za przeżytek czasów słusznie minionych. „Możesz być katolikiem, ale swoje prywatne poglądy zachowaj dla siebie!” – tak brzmi dewiza naszych nowoczesnych i tolerancyjnych czasów. Czasów, w których kobiety mają „prawo” zabić swoje dziecko, człowiek jest na równi – a nawet niżej – natury, podanie będącym w depresji śmiertelnego zastrzyku nazywane jest miłosierdziem, a czynności określane przez lata „obrzydliwością w oczach Pana” stają się powodem do dumy.

 

W miejscu pracy to pracodawca określa zasady. Jednak kiedy w negocjacjach nie możesz powiedzieć: „nie”, stajesz się po prostu niewolnikiem. Taka sytuacja dotknęła jednego z pracowników sieci sklepów IKEA, który po zacytowaniu fragmentów Pisma Świętego obrazujących stosunek Boga do aktów homoseksualnych, został zwolniony z pracy. Popularna sieć sklepów meblowych włączyła się w promocję dyktatu LGBT, bez zażenowania ogłaszając, że działa na rzecz tolerancji i poszanowania WSZYSTKICH pracowników. Ideologia gender i wynikające z niej postulaty środowisk LGBT stoją w diametralnej sprzeczności z chrześcijaństwem, nie ma tam pola do dialogu. Każde włączenie się w promocję tej agendy odbędzie się kosztem uciszania lub zakłamywania nauki Kościoła. W tym kontekście nie dziwią bluźnierstwa i zniewagi, jakie pod adresem wiary wysuwają homoaktywiści; dla nich Bóg to twórca systemu, który należy obalić.

 

Wymiar światopoglądowy nie jest jedyną płaszczyzną omawianego konfliktu. IKEA swoją decyzją uderzyła w system zawarty w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. – Pracodawca jest uważany w systemie konstytucyjnym za podmiot dominujący w relacji z pracownikiem. W związku z tym pracownikowi przysługują szczególne instrumenty ochrony, aby pracodawca nie próbował stosunku pracy zamienić w stosunek całkowicie nierówny, quasi-niewolniczy – komentuje sprawę mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

- W wypadku pana Tomasza IKEA wykroczyła poza umowę. Tutaj nie mamy do czynienia z wolnością kontraktową, ponieważ pan Tomasz nie umawiał się na to, że będzie słuchał pracodawcy w zakresie jego wyznania. On się umawiał na to, że będzie sprzedawał towary i projektował kuchnie, a pracodawca w pewnym momencie, nadużywając swojej dominującej pozycji, mówi: „ale poza tym zobowiązujemy Cię do włączania LGBT+ poprzez afirmowanie ruchu LGBT w miejscu pracy”. A zatem pracodawca naruszył swobodę kontraktowania, swobodę umów, przekraczając swoje uprawnienia, ale korzystając ze swojej dominującej pozycji licząc na to, że pracownik ze strachu przed utratą pracy, która – jak wiemynajczęściej jest jedynym źródłem utrzymania, złamie się i zaakceptuje tego typu działania – dodaje.

 

Dlatego właśnie nie możemy zgodzić się, by międzynarodowe korporacje dysponujące milionami dolarów mogły rozbijać sumienia Polaków, mając w głębokim poważaniu nie tylko polskie prawo, ale przede wszystkim zasady wyznawanej wiary. Musimy powiedzieć stanowcze NIE niosącym obyczajową rewolucję wielkim korporacjom, które jak małe miasta-państwa prowadzą ekspansywną politykę i mówią pracownikom nie tylko jak mają pracować, ale i co myśleć.

 

„Bądźcie roztropni (przebiegli) jak węże, a nieskazitelni jak gołębie” (Mt 10,16). Mówiąc DOŚĆ musimy zrobić to skutecznie – przecież tu chodzi o przyszłość naszych rodzin! Zwolniony pan Tomasz potrafił się sprzeciwić, ale w ilu pozostałych przypadkach łamane są sumienia? Dlatego należy głośno domagać się przywrócenia poszkodowanego pana Tomasza na poprzednie stanowisko pracy oraz powstrzymania się od działań dyskryminujących ze względu na wiarę, przyznawanie się do wartości chrześcijańskich lub po prostu – zaprzestania dyskryminacji katolików.

 

Jeżeli w pracy nie chcesz być zmuszony do milczenia bo grozi ci utrata pracy, musisz wstać i głośno się sprzeciwić. Nie pozwól by łamano Ci sumienie każąc wybierać między środkami do życia a Chrystusem. Póki sił i możliwości, należy postawić się już dzisiaj. Później może być za późno.

 

 

Piotr Relich

 

 


DATA: 2019-07-11 08:48
AUTOR: PIOTR RELICH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
32
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak,nie bójmy się! Naszym Panem jest Jezus Chrystus i postępujmy zgodnie ze swoim sumieniem.
11 miesięcy temu / Barbara
 
Idziemy do sklepu IKEA. Zapełniamy koszyk. W kasach zostawiamy z hasłem, że jesteśmy katolikami i nie robimy zakupów we wrogim nam sklepie. Już raz pomogło usunąć zdjęcie homoseksualistów z katalogu.
11 miesięcy temu / Akcja
 
To jest juz tak daleko ze musimy do ukrycia zejsc,co za Skandal .Niech sobie ci wszyscy co chca dyktowac nam co mamy myslec ,niech sobie Ida do swego kraju .Polska nie musi byc na zadnych uslugach.Jezeli tak nie jesz to jest bardzo zle,niech probuja takie cos w Arabi Saudyjskiej zrobic to by bylo szybko rozwiazane i wtedy IKEA zobaczy kto ma co do mowienia.Nikt nie moze byc niewolnikiem ,przed tym trzeba sie bronic w wolnym kraju.
11 miesięcy temu / peter
 
To o czym mowa w artykule dotyczy też mniejszych firm ale jednak te większe wywierają wpływ na mniejszych stąd one są ważniejsze. Ikea to jedynie firma ale jakoś podtrzymuje jakby stare tradycje znane dawno temu ekspansji poza granice Szwecji a także profanowania i niszczenia religi.
11 miesięcy temu / bl
 
"W miejscu pracy to pracodawca określa zasady. Jednak kiedy w negocjacjach nie możesz powiedzieć: ?nie?, stajesz się po prostu niewolnikiem." ZASADY PRACODAWCY nie mogą być spzreczne z konstytucją. Na jej straży stoi powinno stać PRAWO prawo i sprawiedliwość.
11 miesięcy temu / Ryś
 
Jakby wszyscy katolicy nie kupowaliby niczego w ikei, wszyscy dobrze by na tym wyszli. W moim mieście jest ikea, ale omijam ją szerokim łukiem
ponad 1 rok temu / lucy
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.