DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Kucharczyk: Czekając na Sztab i Dwunastogwiazdkowego Generała

Kucharczyk: Czekając na Sztab i Dwunastogwiazdkowego Generała
fot. Credit Image: © Andrea Hanks/Planet Pix via ZUMA Wire/Forum

Wyobraźmy sobie wielką bitwę. Nie potyczkę, ale starcie na śmierć i życie. Kto przegra, przegra na zawsze. W pewnym momencie mianowany przez Sztab Generalny dowódca jednej z armii rezygnuje, twierdząc, że stracił zdolność dowodzenia. Czuje się wypalony fizycznie i psychicznie (na froncie był wszak od dawna). Opuszcza oddziały. Przychodzi nowy dowódca, który zarządza generalny odwrót na pozycje raczej nie upatrzone przez Sztab Generalny, któremu nominalnie podlega. Stary, „wypalony” dowódca pilnie jednak obserwuje na tyłach przebieg bitwy. Publikuje analizy przyczyn manewru odwrotowego, przenikliwie wskazując na zagrożenia tkwiące za jego dalszym postępowaniem dla całej walczącej armii.

 

Co prawda nie brakuje wśród niektórych dowódców tzw. średniego szczebla, a nawet wśród zwykłych szeregowców normalnie nie dopuszczanych do gremiów decyzyjnych, głosów zadających pytania: dlaczego stary dowódca nie przedstawił tych analiz sztabowych wcześniej, dlaczego nie poinformował całej armii o zagrożeniach tkwiących także w jej własnych szeregach, gdzie usytuowały się koterie/kliki prowadzące krecią, rozkładową robotę, tak aby na czas pozbyć się szkodników? Dlaczego dawny dowódca właściwie zrezygnował, powołując się wszakże na swoje „wypalenie duchowe”, skoro przedstawiona przezeń analiza odwrotu jest przenikliwa, logiczna i z pewnością nie świadczy o duchowym czy intelektualnym wypaleniu jej autora? W znajdującej się w odwrocie armii pojawiły się wreszcie opinie, że nie można z jednej strony wskazywać na olbrzymie zagrożenia związane z odwrotem na pozycje nieupatrzone przez Sztab Generalny, a z drugiej strony – w tej samej analizie pola bitwy – wychwalać w jej konkluzji nowego dowódcę, który ten odwrót zarządził i zapowiada nawet jego przyspieszenie.

 

Część korpusu oficerskiego i tzw. zwykłych żołnierzy zwróciła ponadto uwagę na to, że stary dowódca w przedstawionej analizie, choć trzeźwo oceniającej skalę zagrożeń, zdaje się sprzyjać jej zwiększeniu dając do zrozumienia, że „warto w przyszłości” przedyskutować nieomylność rozkazów głównodowodzącego na polu bitwy. Zasada nieomylności od zawsze była przestrzegana przez cofającą się armię (w regulaminie służby została zapisana około półtora wieku temu) i przynosiła jej wymierne sukcesy we wcześniejszych fazach bitwy.

 

Co bardziej niecierpliwi (i trochę złośliwi) z oficerów i żołnierzy mówili: „Wygodnie jest komentować z biur intendentury krwawy bój, w którym wróg nie bierze jeńców”. Jednak ci bardziej wstrzemięźliwi w sądach i roztropniejsi przypominali, że jest jeszcze przecież Sztab Generalny, a w jego pracach uczestniczy pewien Dwunastogwiazdkowy Generał, znany w szeregach swojej armii ze stuprocentowej skuteczności. Nieprzypadkowo dorobił się przydomka „Miażdżący Łeb Wroga”.

Weterani mówią, że ani Sztab, ani Generał, gdy trzeba będzie, nie będą się ociągać i wezmą sprawy w swoje ręce. Choć taka interwencja może wiązać się ze zmianami w ogólnym obrazie teatru działań wojennych, a z pewnością pociągnie ze sobą głęboką restrukturyzację całego pionu dowodzenia. Ale Sztab Generalny i Dwunastogwiazdkowy Generał to przecież specjaliści od spraw trudnych, a nawet niemożliwych.

 

Grzegorz Kucharczyk


DATA: 2019-04-16 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polska była i jeszcze jest jednym z głównych filarów Tronu Piotrowego. No to Polska zostanie zniszczona. 447...
4 miesiące temu / Kasandra
 
Kiedy na pustyni Mojżesz modlił się podnosząc ręce do Pana, Izraelici zwyciężali a gdy omdlewały,przeważali amalekici.Wtedy jego ręce podtrzymywali kapłani a kiedy i oni znużyli się, pod Jego łokcie podłożyli Skały. Współcześni amalekici z udziałem pluszowych bezbolesnych ekumenistów niedawno obchodzili jubileusz walki z papiestwem.Przykre.
4 miesiące temu / stan
 
Forma jaką nam zaproponował Pan Profesor świadczy o wielkiej obawie przed atakiem owych wrażych sił, co to są przyczyną klęski po klęsce, ale jednak chwaleni za cóś tam, bo nie rozumiem i nie widzę ani nawet małego elementu działań aktualnego p.o. generała do pochwał i radosnych westchnień! Dlaczego nie można jednoznacznie napisać, że tym 12 gwiazdkowym Generałem jest Nasza Królowa Bogarodzica, ogłaszająca się na Wawelu AD 1610 Królową Ludu Polskiego, i AD 1877 objawiając się w Gietrzwałdzie zasiadając na Tronie zniesionym z Nieba w pełni insygniów władzy królewskiej - Tylko Ona nas może uratować, a nie jakieś tam persony od koterii i zagrywek dworskich - Tylko Mariam Królowa Nieba i Ziemi; Pani Aniołów; Królowa Ludu Polskiego.
4 miesiące temu / Andrzej BR
 
AVE GENERAŁ.
4 miesiące temu / Daro
 
Dokładnie tak!
4 miesiące temu / Ireneusz
 
A wcześniej przez ćwierć wieku dowódcą był Wielki Aktor.
4 miesiące temu / ena
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.