DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Kto strzelał na Majdanie? BBC ujawnia relację, która zmienia historię ukraińskiej rewolty

Kto strzelał na Majdanie? BBC ujawnia relację, która zmienia historię ukraińskiej rewolty
#UKRAINA    #BBC    #FAKTY    #STRZAŁY    #MAJDAN

20 lutego 2014 roku, doszło do tragicznych wydarzeń na kijowskim Majdanie. Według oficjalnych informacji, Berkut miał wówczas zaatakować zgromadzonych ma stołecznym placu. Zginęło 50 protestujących oraz trzech milicjantów. BBC ujawniło relację człowieka, zmieniającą obraz tamtych wydarzeń.

 

Krwawe wydarzenia na Majdanie stały się momentem, który wyraźnie przyspieszył przewrót na Ukrainie. Jego efekty są powszechnie znane: prezydentem przestał być Janukowycz, a jego następcą został Petro Poroszenko.

 

Ujawniona przez BBC relacja człowieka przedstawiającego się jako Siergiej, nadaje tamtej historii innego, bardziej tajemniczego wymiaru. Stwierdził on, że 20 lutego strzelał z budynku Konserwatorium Kijowskiego (mieści się on przy Majdanie) do milicjantów. Oddane wówczas strzały miały wielkie znaczenie, wszak następowały niedługo po starciach protestujących z Berkutem i deklaracjach uspokojenia sytuacji.

 

O tym, że otworzono ogień do milicji, władze informowały deputowanego opozycji, Andrija Szewczenkę. Ten z kolei kontaktował się z jednym z liderów protestów, Andrijem Parubijem. Ten jednak nie miał pojęcia o żadnej akcji. Przywódcy Majdanu – przynajmniej oficjalnie – zapewniali bowiem, iż nie dopuszczają broni na Majdan.

 

Parubij miał wysłać do Konserwatorium swoich ludzi, by zorientowali się w sytuacji. Jednak nikogo tam nie zastali. Relacja Siergieja różni się od tej, przedstawianej zresztą przez samego Parubija. „Właśnie przeładowywałem. Podbiegli do mnie. Jeden z nich postawił na mnie nogę i powiedział: ‘Chcą z Tobą zamienić słowo, wszystko jest OK, ale przestań robić to, co robisz’ ”. Siergiej był przekonany, że ci ludzie byli z jednostki ochrony Parubija, ale nie rozpoznał ich twarzy. Wyprowadzili go z Konserwatorium, wywieźli z Kijowa i zostawili samego, by wracał do domu. Do tego czasu trzech milicjantów zostało śmiertelnie rannych, a masowe zabijanie protestujących rozpoczęło się.

 

Na temat tajemniczych snajperów nie brakuje różnych, często wydających się zupełnie fantastycznymi, teorii. Według relacji Siergieja, miał go zwerbować mężczyzna przedstawiający się jako były wojskowy. Sam Siergiej również był wojskowym. „Zaczęliśmy rozmawiać, a on wziął mnie pod swoje skrzydła. Zobaczył we mnie coś co mu się spodobało. Oficerowie są jako psycholodzy, widzą kto się nadaje. Trzymał mnie blisko siebie”. Ów eks-oficer odwiódł go od przyłączenia się do którejś z grup bojowych aktywnych na Majdanie. „Powiedział: twój czas nadejdzie”.

 

BBC przedstawia dwie wersję teorii dotyczących przyczyn zamieszek na Majdanie. Z jednej strony mogli je inspirować Rosjanie, dążący do wywołania przewrotu władz, z drugiej CIA, chcące wyrwać Ukrainę spod wpływów Moskwy. Dlaczego i na czyje polecenie strzelał Siergiej?

 

 

Źródło: kresy.pl

ged
DATA: 2015-02-16 13:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

:) ten z lewej ma wiatrówkę
ponad 4 lata temu / db9
 
Teorie, teorie, teorie.......
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "34011"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.