DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kto nawróci Europę? Na Starym Kontynencie stale ubywa osób duchownych

Kto nawróci Europę? Na Starym Kontynencie stale ubywa osób duchownych
fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

„Kryzys powołań w Kościele Katolickim utrzymuje się” – wynika z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym. Największe spadki powołań zanotowano wśród sióstr zakonnych. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy.

 

Najnowsze statystyki ogłoszone przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku wskazują, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek liczby duchownych zanotowano w Europie i Oceanii. Z kolei w Afryce, obu Amerykach i Azji odnotowano większą liczbę kapłanów.

 

Kolejny rok zmniejszyła się również o ponad tysiąc liczba zakonników. Jest ich 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

 

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła liczba sióstr zakonnych. Jest ich ponad 648 tysięcy - o 10,5 tysiąca mniej niż wcześniej. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

 

Drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 


DATA: 2019-10-19 17:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mnie wcale nie cieszą wzrosty powołań w Azji czy Afryce. Pamiętajmy ile obecny posoborowy katolicyzm ma w sobie prawdziwego katolicyzmu, a ile judeoprotestanckiej podróbki. Gdyby te powołania dotyczyły wspólnot tradycyjnych, to byłby powód do radości.
5 miesięcy temu / Iw
 
Spójrzmy na rozkładającego się trupa Europy, która odrzuciła Jezusa Chrystusa i odwołajmy się do słów Jego: "Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie." /J 15, 5-7/- a teraz przywołajmy słowa Matki Bożej z Akita: "Droga córko, uważnie słuchaj tego, co ci powiem. Potem powiadom o tym przełożonego. Jak ci już mówiłam, jeśli ludzie nie odczują skruchy i nie poprawią się, Ojciec ześle na całą ludzkość straszna karę. Będzie to kara większa od potopu, jakiej dotąd nikt nie widział. Z nieba spadnie ogień i zniesie większą część ludności, dobrych jak i złych, nie oszczędzając wiernych ani księży.Działania diabła przenikną do Kościoła tak, że kardynał stanie przeciwko kardynałowi, a biskup przeciwko biskupowi. Wielbiący Mnie księża będą wyszydzani ..." - ?
5 miesięcy temu / tak tylko
 
Europa powinna być już nawrócona ,tyle stuleci ,kto zawiódł?
5 miesięcy temu / rety
 
Władze miasta Gdańska trwonią pieniądze podatników urządzając wystawy wielkoformatowych fotografii na płocie Oliwskiego Parku przy bardzo ruchliwej ulicy Opata Jacka Rybińskiego . Miesiąc temu fotografie propagowały homoseksualizm , a w tym miesiącu księży zamordowanych przez polskojęzycznych Sowieciarzy. Obecna wystawa jest pod patroanatem abp Głodzia. Wystawa o księżach jest wbrew pozorom kolejnym krokiem w stronę unicestwienia koscioła czynionym przez księży. Postać abp Głodzia każe na serio zastanawiać się nad wpływem aparatu państwa na kościół w Polsce ,ale także w Zachodniej Europie . System demokratyczny wszędzie działa tak samo.Także powinniśmy sie zastanowić ,czy ,przy wszechpotędze państwa wobec jednostki, ten wpływ nie jest za bradzo lekceważony i Czy ten wpływ rzeczywiście da radę zlikiwdować bez udziału we władzy?
5 miesięcy temu / Mirek
 
Już tak ze 35 lat temu w rozmowie z proboszczem mojej parafii,stwierdziłem,że misjonarzy i to w większych ilościach niż Afryka czy Ameryka Południowa,potrzebuje Europa zachodnia.Uśmiał się wtedy proboszcz jak norka,ale to ja miałem rodzinę we Francji i w Anglii.Pozostali tam po wojnie,zamieszkali,pożenili się,wsiąkli w tamtejsze środowiska,ale doskonale widzieli co się tam dzieje.Nie omieszkali o tym wspominać w korespondencji,a po jakimś czasie widziałem to na własne oczy.Pustawe kościoły,które w porównaniu z naszymi wyglądały żałośnie.Dziś wielu z tych budynków nie ma,albo zamieniono je na co innego.U nas jeszcze w dalszym ciągu jest lepiej niż w latach 80-tych tam.Ale misjonarzy tam nie da rady posłać,tam już trzeba wojowników.Z mieczem ognistym.
5 miesięcy temu / oli
 
Nie mam pojecia , dlaczego nie został właściwie rozpoznany system demokatyczny na początku XX wieku. Moze dzisiejsza perspektywa daje łatwość widzenia tych spraw .Kościół od 100 lat z nastaniem demokratycznych rządów jest nieustannie prześladowany.Te przesladowania różnia sie od tych w bolszewickich Rosji i Meksyku , ale ich skutek jest chyba bardziej dramatyczny.W RM kilkanascie lat temu podano ,że sama GW w ciągu kilkunastu lat istnienia RM opublikowała dwadzieścia kilka tysięcy materiałów o radiu toruńskim.To tylko jedna kwestia i jedno antykatolickie medium. Mamy nieustanny atak na wszelkim mozliwym poziomie przy uzyciu wszystkich mediów,systemu,szkolnego, tzw kultury i całego aparatu państwa. Ten stan rzeczy jest jeszcze do odwrócenia w Polsce,ale po 100 latach katolicy powinni nauczyć sie korzystać z systemu demokratycznego i zacząć wyrazać swoja wole przy pomocy swojego stronnictwa.Bez pośredników.
5 miesięcy temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.