DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Kto nawróci Europę? Na Starym Kontynencie stale ubywa osób duchownych

Kto nawróci Europę? Na Starym Kontynencie stale ubywa osób duchownych
fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

„Kryzys powołań w Kościele Katolickim utrzymuje się” – wynika z danych przedstawionych przed obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym. Największe spadki powołań zanotowano wśród sióstr zakonnych. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 10 tysięcy.

 

Najnowsze statystyki ogłoszone przez watykańską agencję misyjną Fides na podstawie danych z 2017 roku wskazują, że na świecie jest prawie 415 tysięcy księży. Największy spadek liczby duchownych zanotowano w Europie i Oceanii. Z kolei w Afryce, obu Amerykach i Azji odnotowano większą liczbę kapłanów.

 

Kolejny rok zmniejszyła się również o ponad tysiąc liczba zakonników. Jest ich 51,5 tysiąca. Spadki dotyczą wszystkich kontynentów z wyjątkiem Afryki.

 

Podobnie, jak w poprzednim roku spadła liczba sióstr zakonnych. Jest ich ponad 648 tysięcy - o 10,5 tysiąca mniej niż wcześniej. Największy spadek dotyczy Europy, gdzie liczba ta zmniejszyła się o 8 tysięcy. Zakonnic przybywa natomiast w Kościele w Afryce i Azji.

 

Drugim odnotowanym w kościelnej statystyce zjawiskiem jest wzrost zaangażowania świeckich. Jest ich 355 tysięcy, więcej na wszystkich kontynentach niż wcześniej. Zwiększyły się też, o 34 tysiące, szeregi katechetów przekraczając liczbę 3 milionów. Mniej o trzy tysiące jest ich tylko w Europie.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 


DATA: 2019-10-19 17:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mnie wcale nie cieszą wzrosty powołań w Azji czy Afryce. Pamiętajmy ile obecny posoborowy katolicyzm ma w sobie prawdziwego katolicyzmu, a ile judeoprotestanckiej podróbki. Gdyby te powołania dotyczyły wspólnot tradycyjnych, to byłby powód do radości.
9 miesięcy temu / Iw
 
Spójrzmy na rozkładającego się trupa Europy, która odrzuciła Jezusa Chrystusa i odwołajmy się do słów Jego: "Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie." /J 15, 5-7/- a teraz przywołajmy słowa Matki Bożej z Akita: "Droga córko, uważnie słuchaj tego, co ci powiem. Potem powiadom o tym przełożonego. Jak ci już mówiłam, jeśli ludzie nie odczują skruchy i nie poprawią się, Ojciec ześle na całą ludzkość straszna karę. Będzie to kara większa od potopu, jakiej dotąd nikt nie widział. Z nieba spadnie ogień i zniesie większą część ludności, dobrych jak i złych, nie oszczędzając wiernych ani księży.Działania diabła przenikną do Kościoła tak, że kardynał stanie przeciwko kardynałowi, a biskup przeciwko biskupowi. Wielbiący Mnie księża będą wyszydzani ..." - ?
9 miesięcy temu / tak tylko
 
Europa powinna być już nawrócona ,tyle stuleci ,kto zawiódł?
9 miesięcy temu / rety
 
Władze miasta Gdańska trwonią pieniądze podatników urządzając wystawy wielkoformatowych fotografii na płocie Oliwskiego Parku przy bardzo ruchliwej ulicy Opata Jacka Rybińskiego . Miesiąc temu fotografie propagowały homoseksualizm , a w tym miesiącu księży zamordowanych przez polskojęzycznych Sowieciarzy. Obecna wystawa jest pod patroanatem abp Głodzia. Wystawa o księżach jest wbrew pozorom kolejnym krokiem w stronę unicestwienia koscioła czynionym przez księży. Postać abp Głodzia każe na serio zastanawiać się nad wpływem aparatu państwa na kościół w Polsce ,ale także w Zachodniej Europie . System demokratyczny wszędzie działa tak samo.Także powinniśmy sie zastanowić ,czy ,przy wszechpotędze państwa wobec jednostki, ten wpływ nie jest za bradzo lekceważony i Czy ten wpływ rzeczywiście da radę zlikiwdować bez udziału we władzy?
9 miesięcy temu / Mirek
 
Już tak ze 35 lat temu w rozmowie z proboszczem mojej parafii,stwierdziłem,że misjonarzy i to w większych ilościach niż Afryka czy Ameryka Południowa,potrzebuje Europa zachodnia.Uśmiał się wtedy proboszcz jak norka,ale to ja miałem rodzinę we Francji i w Anglii.Pozostali tam po wojnie,zamieszkali,pożenili się,wsiąkli w tamtejsze środowiska,ale doskonale widzieli co się tam dzieje.Nie omieszkali o tym wspominać w korespondencji,a po jakimś czasie widziałem to na własne oczy.Pustawe kościoły,które w porównaniu z naszymi wyglądały żałośnie.Dziś wielu z tych budynków nie ma,albo zamieniono je na co innego.U nas jeszcze w dalszym ciągu jest lepiej niż w latach 80-tych tam.Ale misjonarzy tam nie da rady posłać,tam już trzeba wojowników.Z mieczem ognistym.
9 miesięcy temu / oli
 
Nie mam pojecia , dlaczego nie został właściwie rozpoznany system demokatyczny na początku XX wieku. Moze dzisiejsza perspektywa daje łatwość widzenia tych spraw .Kościół od 100 lat z nastaniem demokratycznych rządów jest nieustannie prześladowany.Te przesladowania różnia sie od tych w bolszewickich Rosji i Meksyku , ale ich skutek jest chyba bardziej dramatyczny.W RM kilkanascie lat temu podano ,że sama GW w ciągu kilkunastu lat istnienia RM opublikowała dwadzieścia kilka tysięcy materiałów o radiu toruńskim.To tylko jedna kwestia i jedno antykatolickie medium. Mamy nieustanny atak na wszelkim mozliwym poziomie przy uzyciu wszystkich mediów,systemu,szkolnego, tzw kultury i całego aparatu państwa. Ten stan rzeczy jest jeszcze do odwrócenia w Polsce,ale po 100 latach katolicy powinni nauczyć sie korzystać z systemu demokratycznego i zacząć wyrazać swoja wole przy pomocy swojego stronnictwa.Bez pośredników.
9 miesięcy temu / Mirek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.