DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Ksiądz profesor Guz odpowiada na oskarżenia o wrogość wobec Żydów

Ksiądz profesor Guz odpowiada na oskarżenia o wrogość wobec Żydów
Fot. PChTV

Nigdy myślą, słowem ani też czynem nie wystąpiłem ani przeciwko Narodowi żydowskiemu jako żydowskiemu, ani też przeciwko jakiemukolwiek Narodowi, wręcz przeciwnie – pisze w odpowiedzi na oskarżenia o antysemityzm ksiądz profesor Tadeusz Guz, filozof i teolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Wybitny naukowiec odnosi się na łamach „Naszego Dziennika” do napastliwego materiału zamieszczonego w „Gazecie Wyborczej” 9 listopada, a poprzedzonego wulgarnymi wpisami Hanny Lis i Leszka Balcerowicza na Twitterze. Jak podkreśla ksiądz profesor, wszystkie te publikacje wyrosły z „antyducha ideologicznego, który nie posługuje się argumentami merytorycznymi, lecz inwektywami i nawet kłamstwami”.

 

„Określenie mnie jako antysemity jest kłamstwem i oszczerstwem – moje wyznanie z Warszawy brzmi: Naród Izraelaprzedmiotem mojej prawdziwej miłości” – czytamy w odpowiedzi. Autor przytacza też pominięte przez Wojciecha Czuchnowskiego z „GW” fragmenty wypowiedzi z debaty, której treść posłużyła do ataku na księdza. Duchowny nazwał wówczas izraelskie państwo i naród bratnimi. Mówił również: „jeśli przyznajesz się do Narodu żydowskiego, to świetnie! To cudowny Naród. Co więcej, bezpośrednio pochodzący od Pana Boga w swojej duszy żydowskiej i duchu żydowskim. Bezpośrednio tak jak Polacy, Niemcy, Rosjanie, Amerykanie”.

 

Ksiądz profesor prostuje przypisywane mu twierdzenie, iż Żydzi kredytowali Hitlerowi budowę obozu Auschwitz:

 

„Nigdy nie postawiłem takiej tezy i ona jest wyłącznie autorstwa red. Czuchnowskiego, który dokonał manipulacji moich pytań i przemienił je w tezy, co jest niedopuszczalne nie tylko w rzetelnym badaniu naukowym, lecz także i w życiu rozumnego człowieka w ogóle, który ma prawo pytać o kwestie niewyjaśnione i na takiej drodze przecież dokonuje się postęp naukowy i postęp w poznaniu prawdy. Wszyscy wiemy, że kwestia badań naukowych okresu II wojny światowej w aspekcie finansowania III Rzeszy Niemieckiej jest jeszcze dalece nieprzeprowadzona. To jest luka badawcza. Znaczna grupa uczonych amerykańskich, angielskich, niemieckich i żydowskich podejmowała wprawdzie to wyzwanie, ale zawsze utknęły one na jakimś tylko etapie” – napisał duchowny.

 

Ksiądz prof. Guz wyjaśnił też intencję pytania zadanego przezeń w publicznym wystąpieniu: Gdzie byłeś, Izraelu, w czasie II wojny światowej?! Ciebie nie było. To my, Polacy, ratowaliśmy Twoje dzieci?:  „(…) była natury edukacyjnej, aby przede wszystkim wielu Żydom, ale nie tylko, także innym Narodom na świecie, uświadomić skalę poświęcenia i ofiary naszych rozlicznych Rodaków w procesie ratowania Żydów – dla wielu z nich nawet za cenę własnej śmierci. Tej świadomości, niestety, niektórym Żydom brakuje, stąd trafność tego akcentu. Moje wielorakie doświadczenie konferencyjne na różnych kontynentach wskazało mi na tę problematykę” – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

 

Istotnym oskarżeniem, jakie padło pod adresem ks. prof. Guza na łamach „Gazety Wyborczej” było to dotyczące jego stwierdzeń na temat mordów rytualnych. „Sprawa (…) tylko dlatego nie podlega dyskusji, ponieważ jest historycznie weryfikowalna, i to w bardzo prosty sposób, dzięki zabezpieczonym zasobom archiwów. Do tego dochodzą zeznania naocznych świadków, którzy jeszcze w II RP przeżywali dramat porwania” – brzmi odpowiedź księdza profesora.

 

Wojciech Czuchnowski zarzucił też wybitnemu filozofowi, że otrzymał on od przełożonych zakaz publicznego wypowiadania się w kwestii protestantyzmu.

 

„Nic takiego nie otrzymałem ani od władz KUL, ani od władz kościelnych, wprost przeciwnie – tylko prośbę, aby z racji na dialog ekumeniczny nie wypowiadać się na temat reformacji i Marcina Lutra. A zatem zakazu nie otrzymałem z tej racji, że nie rozminąłem się w interpretacji protestantyzmu z prawdą” – napisał kapłan.

 

„Wątpliwość moją budzą słowa cytowane przez Gazetę Wyborczą, które miały być rzekomo wypowiedziane przez Biuro Prasowe KUL: Dziekan wydziału przeprowadził z ks. Guzem rozmowę, podczas której zobowiązał go do większej rozwagi wypowiedzi i niefirmowania prywatnych poglądów nazwą uniwersytetu. Owszem, jedyną prawdą jest to, iż Ksiądz Dziekan Wydziału przeprowadził ze mną rozmowę, ale wszystko inne jest nieprawdziwe, ponieważ Ksiądz Dziekan, po tym jak zorientował się, że chodzi przy tym o lawinę kłamstw i oszczerstw napisanych przeciwko mnie przez Gazetę Wyborczą i Gazeta.pl, to nie tylko nie udzielił mi żadnej zacytowanej rzekomo przez Biuro Prasowe KUL uwagi, lecz – co więcej – był zszokowany rozmiarem okłamywania opinii publicznej przez Gazetę Wyborczą” – czytamy w artykule.

 

„(…) jeśli chodzi o poziom mojej naukowej działalności w kraju i za granicą, (…) nikt z ludzi w polskiej i światowej nauce nie zakwestionował w sposób uzasadniony choćby jednej z setek tez, wykładów i wystąpień na wielu Uniwersytetach i Uczelniach Polski, Europy, Ameryki Północnej czy Afryki Południowej, wprost przeciwnie – doświadczyłem olbrzymiego i zapewne czasami niezasłużonego echa poparcia, zainteresowania i szczerej afirmacji mojej osoby i działalności naukowej” – zwrócił uwagę uczony.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-11-18 09:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Powoływanie się na "prawomocne wyroki", uzyskane za pomocą tortur, w sprawie mordów rytualnych, a co za tym idzie legalizowanie pogromów, jako konsekwencjo takich oskarżeń, wydaje się być nierozsądne w przypadku profesora uniwersytetu. Za cesarza Domicjana (81?96 n.e) chrześcijanie byli "prawomocnymi wyrokami" skazywani za "ateizm"z powodu odmowy składania ofiar rzymskim bogom, jak również za rozwiązłość seksualną czyli orgie, czy mordy rytualne z dzieci. i na to również rzymski wymiar sprawiedliwości miał "prawomocne wyroki". To że jedynie pojedyncze osoby, a nie naród żydowski nawraca się wynika raczej z faktu że przez wieki przekonaliśmy ich, że ich Bóg i nasz Bóg to dwaj różni i wrodzy sobie Bogowie, oraz że by przejść do naszego, muszą odwrócić się od tego, który ich wybrał, a przyjąć tego, który ich przeklął.
ponad 1 rok temu / syoTroll
 
Ostatnio w 2 lotach z Nowego Jorku do Izraela miały miejsce rekoczyny, bo Ortodoksyjni Żydzi bali się, że nie zdążą wylądować przed szabatem i wszczęli bojke na pokładzie samolotu. A tak w ogóle to Żydzi są bardziej podzieleni niż my. Kiedyś łączył ich judaizm, teraz holokaust. Ci z Izraela popierają Trumpa, a ci w Ameryce w większości Demokratów i finansjere. Tak samo jak nie można mówić, że wszyscy Polacy są ...Tak samo nie wszyscy Żydzi są... Cokolwiek podstawicie będzie prawdziwe.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Kim jest Hanna Lis i kim jest Leszek Balcerowicz by mieli czelność podnosić głos na kapłana , który jako jeden z nielicznych staje w obronie Polaków. Co oni i ich przodkowie dobrego zrobili dla Polski i Polaków? Zabolała ich prawda o reformacji żydowskim odniesieniu do Polaków.
ponad 1 rok temu / Anna
 
Niech Pan Bóg miłosierny ma Księdza profesora Guz w opiece!
ponad 1 rok temu / Gość
 
Pan Bóg przełącza, naród żydowski nigdy
ponad 1 rok temu / Jarek
 
powidzenie: sKULić ogon pod siebie nabiera nowego znaczenia..
ponad 1 rok temu / kulio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.