DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Ksiądz profesor Guz: Polski katolicyzm jest nieśmiały i zdezorientowany

Ksiądz profesor Guz: Polski katolicyzm jest nieśmiały i zdezorientowany
Fot. PChTV

Kościół mało zainwestował w kwestię rozpoznania wrogich nurtów ideologicznych. Katolicyzm polski w obliczu tych wyzwań jest niepewny, nieśmiały, jakby zdezorientowany – powiedział ksiądz profesor Tadeusz Guz w radiowej rozmowie na temat obecnej kampanii wymierzonej w naszą świętą wiarę.

 

Filozof i teolog z KUL zaproponował słuchaczom Radia Wnet szeroką, historyczną perspektywę spojrzenia na najnowszą falę antykatolickich ataków. – Nauka chrześcijańska w sensie katolickim jest już od pięciu wieków – nie tylko w Europie, ale i na świecie – przedmiotem pierwszorzędnych ataków ze strony różnych ideologii – powiedział, wymieniając m.in. reformację, rewolucję francuską, przewroty komunistyczne XIX i XX wieku, rewolucję kapitalistyczną, obie wojny światowe, wreszcie neomarksizm szkoły frankfurckiej i ideologię gender. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych nurtów jest wrogość wobec Pana Boga wyznawanego przez Kościół, a także wobec katolicyzmu.

 

- Mnie osobiście nie zaskakują procesy dokonujące się w Polsce, łącznie z tymi ostatnimi wydarzeniami, bluźnierstwami przeciwko Panu Bogu i Matce Najświętszej, także przeciwko Kościołowi – przyznał uczony.

 

W przekonaniu księdza profesora, to czy akty wrogości wobec naszej religii, jej najświętszych Osób i symboli będą coraz częstszym zjawiskiem, zależy od nas wszystkich.

 

- Czy Polacy naszych generacji – my, którzy dzisiaj żyjemy i tworzymy oblicze Polski, włączymy się w ten nurt antyboski i antykatolicki, który artykułuje się w tych ostatnich pięciu wiekach tymi ideologiami, które pozwoliłem sobie nadmienić? Nasi, polscy przeciwnicy Pana Boga, Matki Najświętszej czy struktur Kościoła katolickiego, oni nic nowego tutaj nie wnoszą do całej debaty, tylko wyrażają te wielkie negacje Boga, Kościoła i innych wartości – podkreślił ksiądz profesor Guz.

 

Filozof i teolog zwrócił uwagę, że zmierzenie się z ideologiami głoszonymi przez anty-teistów jest wielkim wyzwaniem dla nas. – Do tego abyśmy zrozumieli, o co właściwie chodzi w dziejach świata, niezbędna jest wręcz podstawowa, elementarna wiedza na temat tych głównych artykulacji ducha czasów ostatnich pięciu wieków – wskazał.

 

- Kościół katolicki mało zainwestował w kwestię rozpoznania tych nurtów ideologicznych. Katolicyzm polski w obliczu tych wyzwań ideologicznych jest niepewny, nieśmiały, jakby zdezorientowany – ocenił duchowny.

 

 

Źródło:  Radio Wnet

RoM

 

 


DATA: 2019-05-08 22:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Przeciwnicy Pana Boga, Matki Najświętszej czy struktur Kościoła katolickiego, oni nic nowego tutaj nie wnoszą do całej debaty,.." To zdanie wskazuje SEDNO SPRAWY Panie Profesorze i UJAWNIA zagubienie Duchowieństwa. Jak słyszymy wśród duchowieństwa, którego Ksiądz Profesor jest przedstawicielem jest OCZEKIWANIE na DEBATY - wymianę myśli z ateistami , innowiercami, heretykami, na Konferencje, Wykłady, popisy INTELKTUALNE. A GDZIE podziało się głoszenie Ewangelii w mocy Ducha Świętego w słabości ,utrapieniach, brakach ? W prostocie i Mądrości Słowa Bożego a nie ludzkiego przesiąkniętego światem ? Jeśli Pasterz ? Czy Profesor ? oznajmia, że " Mnie osobiście nie zaskakują procesy dokonujące się w Polsce, łącznie z tymi ostatnimi wydarzeniami, bluźnierstwami ..." to jest TRAGEDIA. Ten KTO WIDZI i SŁYSZY WINIEN krzyczeć NA CAŁE GARDŁO : ZDRADA i WZYWAĆ DO NAWRÓCENIA.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Twierdzenie Ks.Profesora :"Do tego abyśmy zrozumieli, o co właściwie chodzi w dziejach świata, niezbędna jest wręcz podstawowa, elementarna wiedza na temat tych głównych artykulacji ducha czasów ostatnich pięciu wieków " jest BŁĘDNE. Wystarczy zapoznać się z informacjami, świadectwami i dokumentami Osób uczestniczących w obradach II S.W. 1962-1965 czyli ok. 60 lat. Podobnie twierdzenie "Kościół katolicki mało zainwestował w kwestię rozpoznania tych nurtów ideologicznych." przeczy faktom czego dowodem dokumenty Piusa X, Piusa XII, i wcześniejszych. Jeśli większość duchowieństwa polskiego w okresie własnie tych 60 lat "rewolucji franc." w Kościele korzystała ze sponsorigu modernistycznego kościoła niemieckiego WPROWADZAJĄC NOWĄ TEOLOGIĘ POSOBOROWIA to nie należy się dziwić, że hierarchia polska jest ZDEZORIENTOWANA owocami swoich EKSPERYMENTÓW. Siedzą na gałęziach, którte własnoręcznie podpiłowali i się łamią - powodując zgorszenie i niepokój.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Pamiętam, jak Ks. Prymas Wyszyński w drugiej połowie lat siedemdziesiątych głosił wielokrotnie, na przemian, albo, że "Kościół nie ma wrogów", albo, że "wrogowi trzeba nie tylko przebaczyć, wrogowi trzeba i czasami pomóc".
ponad 1 rok temu / Ryś
 
"Polski katolicyzm jest nieśmiały"-Czyli kto? Który Biskup z KEP może zasłużyć na takie miano? Tylko nie mylić pozerstwa medialnego z konkretnym działaniem wobec Wiernych zadających "TRUDNE" pytania! W czym nieśmiałe są: "moherowe berety", albo członkowie "charyzmatycznego aktywu w KK"?! Ja widzę nieśmiałość tylko wśród tych z Nas, którzy zdezorientowani klęczą z Różańcem i błagają o Pomoc naszą Królową, bo doświadczenie nauczyło ich gorzkiej prawdy, że bronić Prawdy to totalny ostracyzm w każdej polskiej parafii! A podobno filozofia słynie z precyzji swych definicji i argumentacji.
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
x. Profesor wystąpił w sutannie? Deo gratias! Trzeba wyzbyć się nieśmiałości i mężnie pokazywać się w zbroi kapłana katolickiego: sutannie.
ponad 1 rok temu / robespier
 
bbb bardzo bym chciał zrozumieć właśnie, a nie mogę
ponad 1 rok temu / Aha
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.