DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: w rocznicę odzyskania niepodległości władza pokazała uległość

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: w rocznicę odzyskania niepodległości władza pokazała uległość
Fot. Filip Blazejowski / FORUM

- Polska w setną rocznicę odzyskania niepodległości, pokazuje, że nie jest państwem samodzielnym – tak ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski ocenił w rozmowie z PCh24.pl postawę polskich władz, które pod naciskiem obcych państw zdecydowały o zmianie zapisów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, które wprowadzały odpowiedzialność karną za kolportowanie kłamstwa na temat Polski i Polaków w zakresie rzekomej odpowiedzialności za holokaust.

 

- Dzisiejszą datę: 27 czerwca 2018 roku, mogę potraktować jak datę 4 czerwca 1992, kiedy dokonano tzw. nocnej zmiany rządu Jana Olszewskiego. Poszło wówczas o lustrację. Dziś mamy podobną sytuację – już nie w nocy, ale w dzień, w tempie absolutnie nienormalnym obóz rządzący wycofał się z dotychczasowych zapisów noweli ustawy o IPN i wespół z tzw. totalną opozycją, którą tak krytykował, dokonał wolty, jak uczyniono to 26 lat temu. Ustawa, która przeszła legalnie przez Sejm, Senat i została podpisana przez Prezydenta RP, została de facto zanegowana – ocenił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Jak dodał, fakt że prezydent Andrzej Duda (działając zresztą pod presją) odesłał zapisy ustawy o IPN do oceny Trybunału Konstytucyjnego, to dowód na „jego chwiejność”. Zaś zapisy poddane ocenie weszły w życie. Warto jednak tu pamiętać, że w stanowisku przesłanym do Trybunału, Sejm bronił konstytucyjności przyjętych w ustawie rozwiązań. Teraz uznano, że należy je zmienić. - Sposób w jaki to zrobiono, pod presją trzech państw, które uważamy za sojusznicze: Stanu Zjednoczone, Izrael, Ukraina, jest skandaliczny i to przejdzie do smutnej historii Rzeczypospolitej. Niestety, Polska w setną rocznicę odzyskania niepodległości, pokazuje, że nie jest państwem samodzielnym – podkreślił.

 

Warto zauważyć, że wśród komentarzy na temat działań rządu i Sejmu padają ostre słowa, mowa wręcz o „zdradzie”, „utarcie suwerenności” i „serwilizmie”. - Taka postawa to zwykłe „lokajstwo”. To postawa kogoś, kto nie czuje się w pełni samodzielny, kto musi mieć pana i ten mówi mu co ma czynić. Dziś III RP pokazała, że nie jest samodzielnym państwem w myśleniu, działaniu, tylko musi być lokajem innego kraju. To przykre – dodał nasz rozmówca.

 

Jak zauważył, to bardzo niebezpieczna postawa, która może tworzyć precedens, a za dzisiejszymi żądaniami, pójdą kolejne. - To jest działanie terrorystów. Ten, gdy widzi, że pod wpływem groźby, szantażu władza ulega, to wykonuje kolejne kroki, a nie zatrzymuje się. I wydaje się, że siły, które zadziałały w tym wypadku też się nie zatrzymają i pojawią się kolejne roszczenia, choćby finansowe (patrz tzw. ustawa 447) – powiedział ks. Isakowicz – Zaleski.

 

W ocenie naszego rozmówcy, trudno doszukać się analogicznego przykładu wpływów w drugą stronę i Polska nie jest w stanie wpływać na regulacje prawne innych krajów. - Ustawa z 9 kwietnia 2015 roku przyjęta przez parlament w Kijowie wprowadza odgórną gloryfikację UPA, co więcej zakłada, że można ukarać - także - obywatela obcego państwa (za okazywanie lekceważenia weteranom UPA i negowanie celowość ich walki-red.) I Polska nie protestowała. Kiedy jednak podobny zapis znalazł się w polskiej ustawie, Kijów, Tel Awiw i Waszyngton ostro zareagowały i jak widzimy zmieniamy ustawę. To jest niebezpieczne działanie – ocenił.

 

Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski przyznał, że od lat interesuje się zmaganiami o prawdę historyczną i nie spodziewał się po politykach PiS takiej postawy jak dziś. - Zamiast poszukiwania tej prawdy historycznej uprawiana jest „polityka historyczna”, w której można „przehandlować” pewne rzeczy. Czym się to skończy? Tym, że w kolejnej sprawie znów wywiesimy „białą flagę”? – dodał.

 

MA

 


DATA: 2018-06-27 17:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Boję się, że powiedzenie "strachy na Lachy" zacznie mieć teraz inne znaczenie... A ks.Tadeusz jak zwykle ma rację.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
W TVPis na okrągło mówią, że zmiana ustawy to wyjątkowy krok w przód i wielka odwaga władzy... Panowie dziennikarze z (prawicowego inaczej) dziennika Sieci aż się unosili w powietrze kiedy o tym bohatyyrstwie gadali. Pobili już Urbana, jak nic!
ponad 1 rok temu / anna
 
Nie mozemy ulegac presji innych krajow .Musimy byc silnym krajem .Sami decydowac mamy o Polsce i Polakach...Czy my jestesmy jeszcze Suwerennym Krajem ?!DLACZEGO ULEGAMY INNYM KRAJOM..?!Potrzebujemy u steru Polski ..Polakow Patriotow ..Zeby Polska byla POLSKA.Glosujmy tylko na Polakow z krwi i kosci ..a nie na farbowanych lisow ..Nasi Dzadkowie i Ojcowie w grobach sie przewracaja ..NIE POZWALAJMY NIKOMU OBCEMU BY DECYDOWAC MOGL O POLSCE I POLAKACH !!!CO MAMY ROBIC CZY CO MYSLEC !!!TU JEST POLSKA !
ponad 1 rok temu / Ala
 
PIS PO samo zło
ponad 1 rok temu / Ajot
 
Szanowny Ksiądz jak zawsze w punkt. Nic dodać, nic ująć.
ponad 1 rok temu / Klf
 
Ksiądz uważa na siebie. Dla nich zabicie kogoś to błahostka. Pozdrawiam. I pamiętam w modlitwie.
ponad 1 rok temu / Kasandra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.