DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Trybunał ocenzurował ustawę o IPN. To smutny dzień

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Trybunał ocenzurował ustawę o IPN. To smutny dzień
Petro Poroszenko i Andrzej Duda. FOT.Simona Supino/FORUM

Prezydent Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego fragment „ukraińskiej części” ustawy o IPN. W czwartek ogłoszono decyzję uchylając niektóre przepisy, a wyrok skomentował na swoim kanale na YouTube ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

17 stycznia 2019 roku przejdzie do historii jako bardzo smutny dzień dla rodzin ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich. Także będzie to dzień smutny dla wszystkich polskich patriotów, którzy od dziesiątków lat, niezależnie od swego pochodzenia i swoich poglądów politycznych, domagali się prawdy o tym ludobójstwie oraz domagali się godnego uczczenia ofiar. To byli nie tylko Polacy, ale również obywatele polscy innego pochodzenia: Żydzi, Ormianie, Czesi, a także ci sprawiedliwi Ukraińcy, którzy sprzeciwiali się temu ludobójstwu i pomagali Polakom – stwierdził ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zauważając, że uchwalona na początku ubiegłego roku ustawa o IPN została już zmieniona pod naciskami ambasad USA i Izraela.

 

Pan prezydent, wbrew swoim obietnicom wyborczym, zakwestionował i przesłał do Trybunału Konstytucyjnego swoje uwagi w sprawie określeń: „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska wschodnia”. Przykro mi to mówić, ale trzeba naprawdę dużo złej woli, żeby w chwili, gdy kości tych pomordowanych od 70 lat nie są pochowane – z winy tak rządu ukraińskiego jak i polskiego, również z winy pana prezydenta – kwestionować sformułowania, które są jednoznaczne. Nie ma wątpliwości w badaniach historycznych, kim byli ukraińscy nacjonaliści. Tak ci, którzy się zrzeszyli w ramach OUN – Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, czyli banderowcy, jak i członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii, czy SS Galizien, czy innych formacji kolaboranckich, a także ci nacjonaliści, którzy z własnej woli, zaczadzeni nienawiścią, która płynęła z tak zwanego „dekalogu nacjonalisty ukraińskiego”, mordowali Polaków na własną rękę. Również trzeba dużo złej woli, a moim zdaniem także nieuctwa, żeby nie wiedzieć i kwestionować pojęcie „Małopolska wschodnia”. II Rzeczypospolita jasno to określiła. To były województwa: tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, które sięgało wtedy po Rzeszów – powiedział duszpasterz środowisk kresowych.

 

Pan prezydent poddał w wątpliwość te pojęcia – wbrew logice – i niestety Trybunał Konstytucyjny, który jest jednak skrajnie upartyjniony i podporządkowany władzy wykonawczej, przyjął to wszystko bezkrytycznie. Wyrzucił, ocenzurował – bo tak to trzeba powiedzieć – ustawę, usuwając te określenia: „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska wschodnia” – zauważył kapłan.

 

Warto zwrócić uwagę, że w parę minut po tej decyzji prezydent-oligarcha Petro Poroszenko z Ukrainy, gloryfikator ludobójców z OUN i UPA, także SS Galizien, od razu podziękował po polsku panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. To jest sprawa szyta grubymi nićmi i myślę, że dzisiaj pan prezydent jednoznacznie, już bez wątpliwości, opowiedział się po stronie nie rodzin pomordowanych i tych, którzy dążą do prawdy, ale po stronie gloryfikatorów UPA (…). Dzisiaj okazał się człowiekiem niewiarygodnym – stwierdził duchowny w PRL zaangażowany w antykomunistyczną działalność opozycyjną.

 

Myślę, że to jest także moment, kiedy ostatecznie rozchodzą się drogi rodzin ofiar UPA z partią rządzącą. Nie ma po prostu zgody na to, żeby dalej, w jakikolwiek sposób mówić i obiecywać prawdę historyczną, że PiS dokona przełomu. Miał na to trzy lata. Poza uchwałą, którą przyjął najpierw Senat, później Sejm, widzimy, że to są działania absolutnie pozorne. To jest sprzedawanie pamięci, prawdy, na rzecz politycznych geszeftów z oligarchami i banderowcami, którzy rządzą dzisiaj Ukrainą. To są działania niegodne i myślę, że przyszedł taki czas, żeby powiedzieć wreszcie: dość tego wszystkiego! Dalsze obietnice nie mają sensu. Dalsze zapewnienia mogą być tylko kłamstwem. Dalsze działania, które polegają na blokowaniu pochówku ofiar są barbarzyństwem i za to jest odpowiedzialny tak prezydent Ukrainy, jak i jego rząd, jak i władze polskie, i ambasador polski na Ukrainie, i ministerstwo spraw zagranicznych Polski, które nic w tej sprawie nie robi. Godzą się klęcząc – mówię to „licentia poetica” – klęcząc na kolanach przed oligarchami, ustępują we wszystkich sprawach – skomentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Chcę dzisiaj wyraźnie powiedzieć, jako krewny pomordowanych na Kresach Wschodnich, tak Polaków jak i Ormian, jako duszpasterz tego środowiska, co czynię za zgodą władz kościelnych, że skrzywdzono po raz kolejny ogromną grupę polskich obywateli. Potraktowano nas w sposób haniebny – zauważył dodając, że po rządach PO nie spodziewał się w tej sprawie niczego dobrego, jednak wobec PiS żywił złudne nadzieje na zmianę wcześniejszej polityki względem upamiętnienia ludobójstwa na Kresach. Partia obecnie rządząca zawiodła jednak duchownego, który przyznał, że ani na PiS ani na Andrzeja Dudę już nie zagłosuje. Odniósł się także do tegorocznych obchodów rzezi i zaapelował o oddolne zorganizowanie uroczystości.

 

Apeluję do uczciwych ludzi, niezależnie od wyznania, narodowości, bo są też sprawiedliwi Ukraińcy, Łemkowie, którzy popierają tę sprawę, także środowiska żydowskie, ormiańskie, żebyśmy wspólnie, niezależnie właśnie od narodowości, wyznania i wielu innych rzeczy przygotowali te uroczystości. Ale samodzielnie, już bez prezydenta, bez premiera, bez ministra spraw zagranicznych, który i tak zlekceważył też stulecie orląt lwowskich – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski.

 

Proszę wszystkich o modlitwę w tej sprawie, modlitwę za ofiary, modlitwę o opamiętanie się władz polskich w tej uległości wobec obcych ambasad, ale przede wszystkim o to, żebyśmy się wspierali, pomagali sobie, byli dla siebie solidarni w tym ustawicznym domaganiu się prawdy i pamięci – dodał.

 

 

Źródło: YouTube

MWł

 

 

Całość nagrania można zobaczyć tutaj:

 

  


DATA: 2019-01-18 11:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeszcze może się okazać że bezpieczniej będzie poruszać się po Rosji niż po Ukrainie. Bo lud rosyjski spokojny. A na Ukrainie za chwilę będą sami nacjonalisci. Niedobrze ogólnie na Ukrainie ale także u nas mogą szkodzić w sposób celowy z takim nastawieniem. Podobno szeroka jest droga do piekła ale oby ostali się tam jacyś dobrzy. Można odnieść wrażenie jakby diabeł odnosił co rusz sukcesy.
3 miesiące temu / pl
 
Nicplus- zgadzam się z Toba , do niedawna jeszcze sie łudziłem ze zagrywki z prof. Szyszko ,Macierewiczem czy ustawa aborcji eugenicznej to komplet kpin ze swoich wyborcow!! Teraz mam wybór jak z Kwaśniewskim i Wałęsą- komunista czy kapuś? Po latach okazalo sie że to bez znaczenia
3 miesiące temu / Darius
 
To może wreszcie trafi do Polaków że konieczna jest partia narodowa. Ubolewania nic tu nie dadzą. Obcy są na nie odporni. Realizują obce interesy.
3 miesiące temu / nicplus
 
Głosowałem na Dudę i już nigdy więcej!
3 miesiące temu / leon
 
hańba Wołyń i inne zbrodnie szowinistów ukraińskich Pamiętamy oraz Pamiętamy o tych którzy popierają wrogą Polsce i Polakom banderowską Ukrainę ,CZOŁEM WIELKIEJ KATOLICKIEJ POLSCE
3 miesiące temu / Tomasz
 
Wiele musi się zmienić żeby wszystko zostało po staremu. Nasi na narodu czele idą dalej i robią z nas bezmyślną hołotę, która nie wie czego chce. Z każdej strony poniżeni i opluwani. Gramy scenariusz z lat 90 i prowadzą Tuska na prezydenta to jasne. W cywilizacji łacińskiej to zdrada, i tak ich trzeba traktować.
3 miesiące temu / McFilon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65574"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.