DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: nacjonalizm w znaczeniu wywyższania swojego narodu ponad inne może wyrządzić wiele krzywd

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: nacjonalizm w znaczeniu wywyższania swojego narodu ponad inne może wyrządzić wiele krzywd
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. FOT.Tomasz Adamowicz/FORUM

Z udziałem abp. Józefa Michalika i greckokatolickiego abp. Eugeniusza Popowicza w kościele Świętej Trójcy w Przemyślu odbyły się obchody 75. rocznicy ludobójstwa Polaków w Hucie Pieniackiej – zbrodni dokonali ukraińscy nacjonaliści. Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.


Mszy św. przewodniczył abp Michalik, a koncelebrowali ją duchowni trzech obrządków: rzymsko- i greckokatolickiego oraz ormiańskiego. Z nimi modlił się także kapłan prawosławny. W Eucharystii polecano nie tylko ofiary mordu, ale także Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed bandami UPA i SS-Galizien.


W kazaniu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski stwierdził, że przyczyną olbrzymich mordów był nacjonalizm. Przypomniał słowa bł. greckokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, który określił nacjonalizm największą współczesną herezją i wskazywał, że nie królestwo ziemskie, ale królestwo Boże jest najważniejsze.


Duchowny zaznaczył, że nacjonalizm „nie jest chorobą jednego narodu, ale wszystkich ludzi, którzy uważają, że można w imię swojej ideologii zabijać i niszczyć ludzi o innych przekonaniach, innej narodowości i innego wyznania”. – To jest przestroga dla młodych pokoleń, że nacjonalizm w znaczeniu wywyższania swojego narodu ponad inne, może wyrządzić wiele krzywd, tak jak wyrządził wiele krzywd komunizm, czy narodowy socjalizm w wydaniu niemieckim – powiedział.


Kaznodzieja wskazywał, że z obchodzonej rocznicy płynie wołanie o prawdę i pamięć, bo „Kresowian zabito dwukrotnie”: raz od uderzenia siekierą, drugi raz przez przemilczenie. Zwrócił też uwagę, że do dzisiaj mnóstwo ofiar ludobójstwa na Kresach wschodnich nie zostało pochowanych, a strona ukraińska nie pozwala na ich ekshumacje i pogrzeby. Uznał, że świadczy to o ciągle nieodrobionej lekcji przez władze polskie i ukraińskie. – Bez tego odmieniane przez wszystkie przypadki pojednanie i przebaczenie będą tylko pustymi słowami – powiedział.


Ks. Isakowicz-Zaleski nawiązał do faktu, że w modlitwie uczestniczą duchowni różnych obrządków. – Dzisiejsza Msza św. jest znakiem dla nas wszystkich, że ponad podziałami i wszelkimi urazami, ponad różnicami, spojrzeniami, ponad poglądami politycznymi i społecznymi, są wartości uniwersalne, które odwołują się do Ewangelii. To jest naszym darem, dla tych, którzy zginęli tylko za to, że byli Polakami – mówił.


Abp Eugeniusz Popowicz zauważył, że po raz pierwszy oba Kościoły modlą się wspólnie za Polaków, którzy zginęli z rąk Ukraińców. Jak zaznaczył, był to mord „haniebny”. Zwrócił uwagę, że ziemia przemyska jest usiana mogiłami i krwią obu narodowości. – Bogu dzięki zaczynamy modlić się wspólnie. Najważniejsze, że szukamy tego, co nas łączy i wspólnie oddajemy cześć ofiarom – stwierdził.


Metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego zaznaczył, że i Polacy i Ukraińcy mają swoje historie i cierpienia wpisane w losy swoich przodków, jednak trzeba realizować wezwanie św. Jana Pawła II do zasypywania rowów nienawiści i budowania lepszego jutra. Nawiązał do obrzędu przebaczenia win, który w tę niedzielę był odprawiany w cerkwiach greckokatolickich. W jego trakcie ksiądz prosi wiernych o wybaczenie grzechów względem nich. – Dzisiaj możemy powtórzyć te słowa i powiedzieć do tych, którzy stracili swoich bliskich: i was prosimy o wybaczenie – mówił.


Wyraził nadzieję, że pamięć o ofiarach zbrodni będzie trwać, ale zostanie przemieniona dzięki przebaczeniu i miłości, a ta miłość „odmieni świat i oblicze naszej przemyskiej ziemi”.


Abp Michalik podkreślił, że ta uroczystość jest „wołaniem o miłość, a nie o nienawiść”. – Jest wielkim przesłaniem, które niech popłynie z naszego miasta, kiedy pochylamy się nad bolesną historią – powiedział.


Emerytowany metropolita przemyski zaznaczył, że nie ma złych i dobrych narodów, ale są źli i dobrzy ludzie. – I trzeba, żeby ci prawi, uczciwi, dobrzy mieli odwagę przywoływać do moralności, do wierności Panu Bogu. Bo jeśli ludzie odwrócą się od przykazań „Nie zabijaj”, „Miłuj bliźniego i nieprzyjaciela”, to konsekwencje tego będą dla każdego narodu i całego świata straszne – przestrzegał.


Po Mszy św. odmówiono modlitwę w różnych językach za ofiary ludobójstwa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.


Zbrodnia w Hucie Pieniackiej miała miejsce 28 lutego 1944 roku. Dokonali jej członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii i będącej pod niemieckim dowództwem SS-Galizien. Zginęło blisko 900 Polaków, a cała wieś została zniszczona.

 


KAI
MWł

 

 


DATA: 2019-03-11 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nacjonalizm w znaczeniu wywyższania swojego narodu ponad inne to jest po prostu szowinizm.
8 miesięcy temu / Janek
 
,,Tylko nikczemne i złośliwe indywidua, lub absolutni głupcy mogą porównywać nacyonalizm polski z hakatystycznym nacyonalizmem niemieckim lub z czarnosecinnym rosyjskim. Nacyonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami, nie smagał dzieci w szkołach, nie stawał pomników katom. Zrodził się z bólu, największej tragedyi dziejowej. Przelewał krew na rodzinnych i na wszystkich innych polach bitew, gdzie tylko chodziło o wolność. Wybuchnął i rozgorzał w niewoli, jako poryw ku wolności. Wypisał na swych chorągwiach najszczytniejsze hasła miłości, tolerancyi, oswobodzenia ludu, oświaty, postępu ? i w imię tych haseł przechodził wraz z całą ojczyzną w osobach swych bojowników przez takie cierpienia, przez jakie, od czasów chrześcijaństwa, nie przechodzili bojownicy żadnej innej idei. Kto go inaczej pojmuje ? płytko i źle go pojmuje; kto mu inaczej służy ? błądzi. Będzie on zawsze najszlachetniejszym splotem myśli i uczuć narodu, i dlatego pod jego sztandarem stanąć mo
8 miesięcy temu / Piter
 
To Bóg powołuje wladze i stracą z tronow. Tak samo z narodami. Bóg jest niezmienny i to co obiecał realizuje. Obiecał Izraelitom błogosławieństwo i przekleństwo. Co ciekawe można to sprawdzić po wielu latach. "Kto wam błogosławi, temu Ja błogosławię. Kto was przeklina, tego Ja przeklne" Kraje które wyrzuciły Żydów zostały ukarane.
8 miesięcy temu / Sec
 
Koledzy katoliccy narodowcy, pogódźcie się z tym, że nacjonalizm jest przekonaniem, że naród jest najwyższą wartością. Swoją drogą ciekawe, co dla takiego katolika powinno być najwyższą wartością
8 miesięcy temu / Dx2ta
 
Największą herezją jest lewactwo a nie nacjonalizm...
8 miesięcy temu / wb
 
Wszystko ładnie i pięknie, abp grekokatolicki tak ładnie mówił, ale przemilczał fakt, że na Ukrainie gloryfikuje się zbrodniarzy, którzy bestialsko mordowali Polaków. Na to nie może być polskiej zgody i to wyklucza przyjaźń polsko - ukraińską.
8 miesięcy temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.