DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Ks. Sztychmiler dla PCh24.pl: Oczekuję zwolnienia księdza, który poręczył za „Margot”

Ks. Sztychmiler dla PCh24.pl: Oczekuję zwolnienia księdza, który poręczył za  „Margot”
ks. prof R. Sztychmiler/fotyoutube, media narodowe

- Jeżeli rektor KUL nie zareaguje, to ks. Alfred Wierzbicki będzie uważał, że tak może i będzie tak postępował nadal. Od koronawirusa się chronimy, a tutaj będzie zainfekowanie innych, znajdą się młodzi studenci i naukowcy, którzy za tym pójdą. Epidemia będzie się rozszerzała. Dlatego uważam, że potrzebna jest reakcja - mówi ks. prof. Ryszard Sztychmiler w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

Ks. prof. Alfred Wierzbicki, etyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stanął w obronie Michała Sz. ps. „Margot”,  tęczowego aktywisty, który dopuszcza się chuligańskich wybryków. Ten kapłan kojarzony z tak zwanym „katolicyzmem otwartym” bronił „Margota” nawet po tym, gdy ten wyszedł już z aresztu i niezwykle wulgarnie obrażał Polskę i polski naród. Na działania ks. Wierzbickiego zareagował ks. prof. Ryszard Sztychmiler, emerytowany profesor KUL. W liście otwartym do rektora uczelni wezwał do wyrzucenia ks. Wierzbickiego z pracy. W rozmowie z red. Pawłem Chmielewskim ks. prof. Sztychmiler mówił o motywacjach swojego kroku.

 

- Jestem świadom, że jest to krok radykalny, ale podchodzę do tego jak lekarz – powiedział kapłan.

 

- Gdy lekarz leczy przeziębienie, to daje tabletkę, ale jeśli sprawa jest poważna, to bierze się za operację, by ratować życie. Ja jestem absolwentem KUL, tam robiłem doktorat, tam robiłem habilitację, tam pracowałem przez szereg lat. To bliska mi uczelnia, także ze względu na św. Jana Pawła II. Zależy mi na tym, żeby miała dobrą opinię. Od pewnego czasu obserwuję to, co promieniuje z KUL, to są nieraz smutne obrazy. To nie jest tak, że teraz ks. prof. Wierzbicki wychylił się z takimi wypowiedziami czy zachowaniami; to dopełniło pewnej czary boleści. Kilka razy wcześniej słyszałem wypowiedzi ks. Wierzbickiego, które były dla mnie dziwne – nie tylko jako dla katolickiego teologa, ale także dla etyka. Na płaszczyźnie etyki powinno się odróżniać dobra i zła, a tam widziałem tego pomieszanie. To taki nowoczesny prąd: nie pytajmy, czy coś jest dobre, czy złe, tylko czy nam się podoba. Ta tendencja się rozlewa. Dlatego bolałem, że ksiądz Wierzbicki, a także ks. Adam Boniecki, podpisali poparcie dla [Margota] – dodał ksiądz profesor.

 

POSŁUCHAJ CAŁEGO WYWIADU Z KS. PROF. SZTYCHMILEREM

 

Jak wskazał, można byłoby jeszcze bronić ks. Wierzbickiego, gdyby nie wiedział, kim w istocie jest Michał Sz. Ale tutaj było przecież inaczej.

 

- Gdy było już dokładnie wiadomo, kim jest Michał Sz., jak zachował się po aresztowaniu… Ze zdziwieniem przyjąłem, że ks. Wierzbicki potwierdził, że wystąpiłby dalej w jego obronie, że jemu nie przeszkadza, że on taki jest – wskazał ks. Sztychmiler.

 

- Ja jestem prawnikiem, więc nie potrafię zrozumieć tego, co powiedział ks. Wierzbicki: że nie potrzeba zastanawiać się jak karać, ale zastanawiać się, dlaczego Michał Sz. to zrobił, kto go do tego doprowadził, że winni są wszyscy, i Polska, i Kościół. Gdyby to przyjąć za słuszne, to należałoby zlikwidować cały wymiar sprawiedliwości, nie byłoby żadnych kar  zakładach pracy i w społeczeństwie; runąłby cały porządek społeczny – dodał.

 

Kapłan podkreślił, że ma odwagę być głosem tych, którzy z różnych przyczyn boją się mówić czarno na białym. – Jestem świadom, że inni, młodsi, którzy jeszcze pracują, mogą się bać, czy pracodawca nie wyciągnie od nich konsekwencji, może wyrzuci z pracy… Ja już od szeregu miesięcy nie pracuję i nie boję się wyrzucenia z pracy. Za komuny Kościół mówił za całą opozycją – i teraz ja jestem głosem tych, którzy chcieliby to powiedzieć, ale nie mają odwagi, boją się konsekwencji. To był dla mnie dodatkowy argument – podkreślił.

 

Rektor KUL odciął się od wypowiedzi ks. Wierzbickiego, podkreślając, że to jest jego prywatna opinia. Paweł Chmielewski pytał ks. Sztychmilera, czy to nie wystarcza, tym więcej, że ks. Wierzbicki nie wygłosił swoich tez z katedry, ale – prywatnie.

 

- To był właśnie powód, dla którego zabrałem głos – odparł kapłan. - Mam zaufanie, że rektor może to potraktować poważnie i rozważyć. Analizując jego oświadczenie – niezależnie od tego, czy pisał je sam, czy jakiś pracownik z jego kancelarii – uznałem to „odcięcie się” za kategorycznie zbyt słabe. To oznacza tylko tyle: nie przejmujcie się, bo nie wszyscy tak myślą na KUL, że to nie jest oficjalne stanowisko KUL, bo na KUL mogą być tacy, którzy tak głoszą, ale i inni. Ja to przyjmuję do wiadomości, ale to dla mnie bardzo zła wiadomość, że tacy są tolerowani – wskazał.

 

- Proszę sobie wyobrazić, że zachęcałby Pan brata czy syna do pójścia na KUL. Gdy ktoś idzie na KUL to ma prawo się spodziewać, że tam otrzyma pogłębienie i analizę prawdziwej nauki Kościoła. Podobnie jak jest z katechezą w szkole. Tymczasem z tego oświadczenia rektora wynika, że się dopuszcza, że na KUL takie poglądy mogą być głoszone. Pan redaktor zauważył, że ks. Wierzbicki tego nie wygłosił z katedry. Dobrze, gdyby nawet przyjąć, że to jest jakieś jego prywatne zdanie, poza uczelnią, to co – na uczelni będzie mówił co innego? To jakieś rozdwojenie psychiczne, obłuda, że prywatnie uważa co innego, a na uczelni będzie mówił inaczej? To też jest dla mnie nie do przyjęcia i dlatego też właśnie wystąpiłem – mówił ks. Sztychmiler.

 

Kapłan odniósł się też do faktu, że ks. Wierzbicki w swoich publicznych wystąpieniach mówi o „Margocie” w żeńskiej formie. Paweł Chmielewski zasugerował, że to oznacza chyba, iż ks. Wierzbicki przyjął ideologię gender. Ks. Sztychmiler uznał to za niestety wielce prawdopodobne.

 

- [Ks. Wierzbicki] posługuje się pojęciami, które ta ideologia stosuje. Można zatem domniemywać, że on także jest zwolennikiem tej ideologii. Nie twierdzę tego na pewno, ale jego zachowanie świadczy, że ma on pełne zrozumienie albo akceptację dla tej ideologii – podkreślił.

 

- Jestem świadom, że ja nie występuję o udzielenie mu nagany czy upomnienia, ale wystąpiłem bardzo ostro, że powinno się takiego człowieka posłać, by sobie znalazł inną pracę, w „Wyborczej” czy TVN, a jeszcze wygodniej do „Tygodnika Powszechnego”. Ja z tym apelem wystąpiłem tak, jakby karetka na sygnale jechała. Trzeba pilnie i szybko działać – powiedział dalej ks. prof. Sztychmiler.

 

- Wyobrażam sobie, że jeżeli rektor KUL nie zareaguje, to ks. Wierzbicki będzie uważał, że tak może i będzie tak postępował nadal. Od koronawirusa się chronimy, a tutaj będzie zainfekowanie innych, znajdą się młodzi studenci i naukowcy, którzy za tym pójdą. Epidemia będzie się rozszerzała. Dlatego uważam, że potrzebna jest reakcja. Czy ona będzie, nie wiem. Zobaczymy – zaznaczył.

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-09-12 17:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czcigodny Księże Sztychmiler, najskuteczniej będzie oczyścić KUL poprzez ofiarowanie Mszy Św. w tej intencji. To z Ofiary Pana Jezusa wypływa największa moc. Następnie Różaniec odmawiany wspólnotowo i Matka Boża zadziała, tak jak ratowała wielokrotnie Europę przed półksiężycem, a w 1920r. przed bolszewizmem, tak i teraz obroni nas przed doktrynami masońskimi. Protesty i działania muszą być koniecznie wsparte Niebem. Zwycięstwo jest po naszej stronie, ale Jezus Chrystus wciąż czeka na Akt Intronizacji, czyli uznanie Go Królem w Polsce według Jego Woli. Gdyby to już nastąpiło, Polska byłaby przedmurzem Chrześcijaństwa, a czym jest obecnie? I na co czekamy? Króluj nam Chryste!
1 miesiąc temu / ry.janszarmach3
 
Z tym KUL em od kilku lat , coś nie tak. Ryba psuje się od głowy , spójrzcie jakich biskupów ma i miał Lublin
1 miesiąc temu / mario
 
Ani grosza na KUl, który prezentuje poglądy niekatolickie
1 miesiąc temu / Ja
 
To żadna nowość na KULu- zakazali niedawno prelekcji o aborcji bo może jątrzyć i prowokować do protestów
1 miesiąc temu / Lustro
 
Mam ogromny dylemat. W najbliższą niedzielę mam stać przed kościołem z puszką i zbierać na KUL. Sumienie moje krzyczy - NIE!
1 miesiąc temu / hmm/
 
Dziękuję KS. Profesorze za te wyraźne i jasne słowa! KS. Wierzbicki za szerzenie genderyzmu powinien zostać zwolniony, inaczej uczelnia ta uzurpuje sobie miano katolickiej.
1 miesiąc temu / Z Olsztyna, abs
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.