DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Ks. Rafał Jarosiewicz przeprasza. „Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny”

Ks. Rafał Jarosiewicz przeprasza. „Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny”
Źródło: Fundacja SMS Z NIEBA / Facebook

„Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę. Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić” – napisał ks. Rafał Jarosiewicz.


Założona w Koszalinie fundacja „SMS z Nieba” w niedzielę opublikowała na swoim fanpage’u zdjęcia z palenia książek przy jednej z gdańskich parafii. Przedmioty (głównie książki fantasy, figurki i talizmany) zostały przyniesione przez wiernych. Była to odpowiedź na apel ks. Rafała Jarosiewicza, który poprosił parafian o przyniesienie rzeczy, które są związane z okultyzmem, magią lub czarami. Wydarzenie miało miejsce po jednej z Mszy św.


We wtorek ks. Rafał Jarosiewicz wydał krótki komunikat opublikowany w mediach społecznościowych:


„Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę. Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić.


Fundacja przez ostatnie pięć lat rozdała za darmo prawie ćwierć miliona książek, w tym też książki, które uratowaliśmy przed zniszczeniem w sytuacji likwidacji magazynów przez wydawnictwa.


Niefortunna była także publikacja fotografii ukazujących zniszczenie książek i innych przedmiotów dobrowolnie przyniesionych przez uczestników rekolekcji, zwłaszcza że nie zawierała żadnych wyjaśnień.


Informujemy też, że usuwamy z naszego profilu zamieszczony materiał, by nie generował kolejnych emocji. Jeszcze raz bardzo przepraszam.


ks. Rafał Jarosiewicz”.


Fundacja „SMS z Nieba” została założona w 2012 roku. Swoje ewangelizacyjne działania prowadzi na terenie całego kraju, ale siedzibę ma w Koszalinie, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ks. Rafał Jarosiewicz, przewodniczący zarządu fundacji jest twórcą różnych inicjatyw – m.in. Mobilny konfesjonał, Biblioteka dla zmarłych, Ewangelia na dachach, Jezus na Stadionie, Stadion Młodych.

 


KAI
MWł

 

 

Wśród spalonych książek znalazły się pozycje (przeznaczone także dla dzieci i młodzieży) odwołujące się do magii i wampiryzmu, a zarazem ocieplające wizerunek takich praktyk, takie jak „Harry Potter” i „Zmierzch”. Ogniem zniszczono również „Tajemnice starodawnej magii i medycyny” Jana Niżnikiewicza, książkę hinduskiego guru Osho oraz ozdoby związane z pogańskim kręgiem kulturowym – indyjskie figurki słoni, afrykańską maskę i parasolkę z motywami ze wzbudzającej skrajne emocje japońskiej bajki „Hello Kitty”.

 

Spalenie spotkało się z histeryczną reakcją lewicowych mediów. Z lubością cytowały one internautów, którzy mieli najprostsze, acz błędne skojarzenia z czasami III Rzeszy. Skojarzenie jest nietrafione, gdyż Kościół zawsze w swoich działaniach kieruje się miłością, a objawem tej miłości jest troska o zbawienie wieczne dusz. Tymczasem niemiecki system totalitarny, a wcześniej liberalni niemieccy protestanci świętujący reformację, palili książki ze zdecydowanie innych powodów: nienawiści rasowej (naziści) lub niechęci do katolicyzmu (protestanci). Kościół zaś, kierując się miłością, a nie nienawiścią do pewnych narodów lub wyznań, ochraniał wiernych przed zgubnymi treściami. Dlatego też powstał Indeks Ksiąg Zakazanych, który i dziś zachowuje swoje znaczenie moralne. Zobacz więcej TUTAJ.

 

 


DATA: 2019-04-02 20:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

...nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym... Pamiętamy o tym?
21 dni temu / Elżbieta
 
Jestem dumna z postepowania takich księży.Oni wreszcie stanęli w obronie naszej wiary i w obronie naszych rodzin
11 miesięcy temu / KRYSTYNA
 
Całkowicie popieram księdza, dokładnie wiem co miał na myśli i jakie miał intencje, młodych ludzi trzeba skutecznie uświadomić, kto nie ma świadomości jakie treści są w tych palonych publikacjach, jakie zagrożenia duchowe ze sobą niosą niech nie rzuca kamieniem, jeżeli jest chociaż kropla w waszym mniemaniu przemawiajaca za tym, że a noz jest w tym ksztyna prawdy i słuszności, niech powstrzyma się przed komentarzami..
ponad 1 rok temu / Www
 
Przeprosiny księdza nie pochodziły od niego. Zostały napisane przez "osoby trzecie" i podpisane jego nazwiskiem.
ponad 1 rok temu / maniek
 
Proponuje spalic caly dorobek naukowy / intelektualny, bo praktycznie wszystko to twory pooswieceniowe, zwyciestwo rozumu nad ciemnogrodem ; Coz za degrengolada umyslowa. Doslownie jak "talibowie" z ISIS rujnujacy Palmire.
ponad 1 rok temu / eliss mirell
 
A tym, jak Pan Krzysztof, którzy powołują się na nauczanie Kościoła Katolickiego i Pismo Święte polecam choćby te fragmenty, w których Pan Jezus radzi wyłupić oko lub odciąć jeszcze coś innego, gdyby to miało ich doprowadzić do potępienia. A w sprawach, o których mowa w artykule oraz palonych książkach, Stary Testament radzi znacznie ostrzejsze przedsięwziąć środki... I nie twórzmy sobie wiary skrojonej na naszą egocentryczną i ułomną aktualną wrażliwość i uczuciowość. Modlitwa i odpowiednie czyny, zgodne z mądrością KK i wolą Bożą...W tym wyraża się miłość, nie w uczuciowości.
ponad 1 rok temu / Skarga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.