DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Ks. prof. Manfred Hauke: Maryja jest Współodkupicielką, taka jest wiara Kościoła

Ks. prof. Manfred Hauke: Maryja jest Współodkupicielką, taka jest wiara Kościoła
Pietro Lorenzetti 1310 - 1329

Maryja Współodkupicielką? To jak najbardziej zgodne z prawdą i w istocie już dziś wyrażane w nauczaniu Kościoła, mówi ks. prof. Manfred Hauke. W ocenie niemiecko-szwajcarskiego profesora dogmatyki trzeba dziś często sięgać do mariologii św. Jana Pawła II oraz św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

 

Ks. prof. Manfred Hauke to wybitny niemiecki dogmatyk uczący w szwajcarskim Lugano. W rozmowie z konserwatywnym dziennikiem katolickim „Die Tagespost” mówił o wyzwaniach współczesnej mariologii, wskazując zwłaszcza na kwestię tytułu „Współodkupicielka”.

 

- Treść używanego od XV stulecia sformułowania „Współodkupicielka” oznacza nic innego, jak tylko szczególną współpracę Maryi w zbawieniu. Nauka ta należy do przekonań wiary Kościoła, co ma swój wyraz zarówno w dokumentach II Soboru Watykańskiego (Lumen gentium 55-62) jak i w Katechizmie Kościoła Katolickiego (964-970). Choć tytuł ten jest sam w sobie w pełni słuszny, to na soborze został pominięty, bo mógłby stworzyć trudności dla protestantów. Protestantom przeszkadza przecież nie tylko tytuł „Współodkupicielka”, ale też nauka o tym, że Maryja współpracowała w dziele zbawienia – powiedział ksiądz profesor.

 

Jak dodał, tego sformułowania kilkukrotnie używał święty papież Jan Paweł II, podobnie, jak tytułu „pośredniczka wszelkich łask”. Według ks. prof. Haukego możliwe jest, że w przyszłości sformułowany zostanie dogmat maryjny o zbawczym zadaniu Maryi, który oprócz współodkupicielstwa traktować też będzie duchowego macierzyństwa, które znajduje swój wyraz w tytule „Matka Kościoła”.

 

Uczony kapłan uważa, że podobny dogmat mógłby zostać przyjęty jednak dopiero wówczas, gdy w Kościele zapanuje moralna jednomyślność co do jego treści, tak jak było to w przypadku dogmatów o niepokalanym poczęciu z 1854 czy o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z roku 1950.

 

Kapłan zwrócił też uwagę, że od wielu lat trwają starania o ogłoszenie św. Ludwika Marii Grignion de Montfort Doktorem Kościoła; to właśnie od niego św. Jan Paweł II zaczerpnął swoją dewizę „Totus Tuus”. Według ks. prof. Haukego nie widać żadnych przeszkód, by św. Ludwik Maria rzeczywiście nie został Doktorem, tym więcej, że jego pisma wspaniale podkreślają związek między całkowitym oddaniem się katolików Matce Bożej a tajemnicą Chrystusa i Trójcy Świętej. 

 

Dogmatyk podkreślił też, że w niektórych środowiskach Matka Boża uchodzi dziś za „wroga ekumenizmu”; mowa tu jednak tylko o fałszywym ekumenizmie, bo w istocie jest przecież Maryja „Matką Jedności”, która jest w stanie poprowadzić do Chrystusa to, co zostało podzielone. Jak powiedział św. Ludwik Maria, przypomniał ks. prof. Hauke, nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Maryi za matkę.

 

Źródło: die-tagespost.de

 

Pach


DATA: 2020-08-24 16:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Marek Kościół nikogo nie nie oszukuje, a dogmaty mają na celu zdefiniować prawdę wiary, a nie zmylić. Katolicy, wbrew temu co Pan być może sugeruje, nie są ciemniakami i rozumieją, że Najświętsza Panienka współcierpiała ze Zbawicielem niezasłużenie, bo nie obraziła Boga żadnym grzechem. To nauka przekazywana od początku. Tytuł Współodkupicielka nie zaprzecza, że Syn Boży jest jedynym Zbawicielem. Powtarzam, katolicy rozumieją dlaczego Najświętszej Dziewicy należy się wyjątkowa cześć jako Współodkupicielce.
11 dni temu / Muerm
 
Daj Boże, by nigdy nie ogłoszono podobnego, mylącego wiernych, dogmatu. Najświętsza Maria Panna jest Matką Boga, jest Matką Kościoła i wszystkich wierzących, jest pramatką zbaionych Nową Ewą. Ale Zbawiciel jest tylko jeden i nie ma poza Nim zbawienia.
12 dni temu / Marek Piotrowsk
 
"Nauka ta należy do przekonań wiary Kościoła, co ma swój wyraz zarówno w dokumentach II Soboru Watykańskiego Lumen gentium 55-62 jak i w Katechizmie Kościoła Katolickiego 964-970. Choć tytuł ten jest sam w sobie w pełni słuszny, to na soborze został pominięty, bo mógłby stworzyć trudności dla protestantów." Warto doczytać co należny do przekonań wiary Kościoła a co "zostało pominięte". Mniemania pozostawmy wyznawcom relatywizmu i żyjącym z polemik na łamach.
25 dni temu / Zbig
 
@Ktoś Tytuł Współodkupicielki sięga czasów Ojców Kościoła, np. Jana Damasceńskiego, a potem przywołują go niezliczeni święci, w ich liczbie liczni Doktorzy Kościoła, jak św. Franciszek Salezy, św. Katarzyna ze Sieny, czy św. Alfons de Liguori, oraz wielu papieży, z których ostatnim jest wspomniany św. Jan Paweł II, a w gronie świętych, żeby sięgnąć tylko do najbardziej nam współczesnych, wliczmy choćby św. Faustynę Kowalską, św. Maksymiliana Kolbe, św. Edytę Stein, czy św. Matkę Teresę z Kalkutty. Proszę tylko sprawdzić ile na świecie funkcjonuje parafii katolickich pod wezwanie MARYI WSPÓŁODKUPICIELKI. Ludzie, macie Internet, a niczego sami nie potraficie znaleźć, o weryfikacji faktów nie wspominając!
25 dni temu / sorcier
 
Kiedy papieże Pius IX i Pius XII ogłaszali dogmaty o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu NMP interesowała ich obecność tych tych tytułów w Tradycji. A jakie dowody z Tradycji mogą podać zwolennicy tytułu Współodkupicielka?
25 dni temu / Ktoś
 
Dogmaty o Maryi - Współodkupicielce oraz Pośredniczce wszelkich Łask dopełniłyby pięknie dotychczasową naukę Kościoła o Niej. Wierzę, że tak się jeszcze stanie w przyszłości bliższej, czy dalszej. Oba te elementy są również obecne na awersie i rewersie Cudownego Medalika. Wystarczy się dokładniej przyglądnąć.
25 dni temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.