DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Ks. Nicola Bux: Pandemia ostrzeżeniem dla ludzi Kościoła

Ks. Nicola Bux: Pandemia ostrzeżeniem dla ludzi Kościoła

Ksiądz Nicola Bux, jeden z najbardziej szanowanych katolickich teologów, łączy grzechy Kościoła i świata z pandemią wirusa z Wuhan. W wystąpieniu opublikowanym  na kanale YouTube wybitny znawca teologii wschodnio-chrześcijańskiej, teologii sakramentalnej i liturgii, były konsultant Kongregacji Nauki Wiary, przywołał starożytne słowa Księgi Rodzaju, mówiące, iż obecne winy ludzkości „wołają o pomstę do Nieba” – informuje portal Church Militant.

 

Teolog rozpoczął od ostrzeżenia przywódców Kościoła przed bałwochwalstwem, które nazwał „najcięższym grzechem” i powiedział: – Poddaliśmy się bałwochwalstwu... klęcząc przed stertami ziemi i wielbiąc bałwochwalcze posągi nawet w Bazylice Świętego Piotra.

 

Za szczególne obraźliwe uczony uznał „wierzenia przemieniające kościoły w schroniska i karczmy, podczas gdy mieliśmy do dyspozycji znacznie lepsze warunki dla biednych i migrantów”. – Zapomnieliśmy, czemu służy świątynia i dlaczego jest ona poświęcona uroczystym obrzędom. Popełniliśmy nadużycia, profanacje w świętej liturgii i nieznośne deformacje, zniewagi i lekceważenie. Posunęliśmy się do stwierdzenia, że ​​łaska Boża może współistnieć z sytuacją zwykłego grzechu, upoważniając do udzielania nieskruszonym grzesznikom świętokradzkiej Komunii – wyliczał teolog.

 

Odnosząc się do laicystycznej atmosfery panującej w dzisiejszym świecie ksiądz Bux zauważył: – Dzisiaj słowo „kara” wywołuje skandal nawet wśród duchownych, ponieważ zapomnieli oni, że na początku dziejów, po miłości przyszły grzech, gniew i osąd”. W poprzednich okresach próby katolicy czuli się przynagleni do formowania pobożnych procesji, składania ślubów lub postów. 

 

Teolog ubolewa również nad kryzysem osobistej pobożności wielu katolików. Według duchownego, „większość nie została wyćwiczona w adoracji, skupieniu na kolanach, w osobistej modlitwie pośród tajemnicy, w której widzi nas tylko Ojciec”.

 

Ks. Nicola Bux opublikował ponadto wystąpienie w formie artykułu. Tekst ukazał się na włoskim blogu chiesaepostconcilio.blogspot.com, a następnie został przetłumaczony na język niemiecki i opatrzony przypisami przez portal Katholisches.info.

 

„Możemy odczytać tego wirusa jako znak czasów, przede wszystkim jako napomnienie skierowane do świata: musimy powstrzymać się od wielu uścisków i związków, także sprzecznych z naturą […]. Naruszyliśmy prawa natury i popełniliśmy grzechy, które wołają przed Bogiem o pomstę. Co można powiedzieć o niewierności i obojętności tych, którzy żyją w praktycznym ateizmie i propagują naturę wyemancypowaną od Boga! Do tego cudzołóstwa, aborcje, rozwody... Uczyniliśmy prawa Boże nieczytelnymi i zastąpiliśmy je prawami człowieka” - napisał.

 

Ks. Bux zadeklarował, że przyłącza się do oświadczenia, jakie wydał niedawno włoski filozof, prof. Stefano Fontana. „Sekularyzacja przyzwyczaiła nas do traktowania każdego obszaru jako autonomicznego: technologii niezależnie od nauki, nauki niezależnie od polityki, polityki niezależnie od etyki, etyki niezależnie od religii… Każdy obszar miałby być w stanie osiągać samodzielnie swoje cele – a twierdzenie, że jest inaczej, to jakoby fundamentalizm. Ostateczny cel nie jest jednak ostatnim stopniem schodów, po prostu przyłączonym do poprzednich. Cel ostateczny zgadza się o wiele bardziej z samą zasadą. Nie może osiągnąć jej samodzielnie żaden stopień pośredni, żaden osobny stopień. Beze mnie nic nie możecie uczynić”.

 

„Bóg ma zawsze coś wspólnego z matematyką” - sktiwował to ks. Bux.

 

„Ten wirus jest także ostrzeżeniem dla ludzi Kościoła, którzy w imię zmiany paradygmatu podporządkowują nauczanie Chrystusa światu. Twierdzą, że nie ma wartości, z których nie można zrezygnować. Korzeń wszelkiego zła, także społecznego, dostrzegają nie w grzechu, ale w nierówności. Dopuścili projekcje gnostyckich i neopogańskich scen na fasadzie Bazyliki św. Piotra. Zrezygnowali z misji Ewangelii i konieczności nawracania gwoli pełnego samozadowolenia dialogu z innymi religiami […]. Ukazali Lutra jako lekarstwo dla Kościoła, a etykę sytuacyjną postawili w miejscu prawd moralnych. Jednym słowem: za sprawą zmiany paradygmatu dopasowali się do świeckiej mentalności” - napisał.

 

Jak stwierdził dalej ks. Bux, na ostatnim synodzie, Synodzie Amazońskim, nie troszczono się o powołania kapłańskie czy o celibat, ale torowano drogę viri probati i nowym rodzajom posługi kobiet. Nie mówiono o nawróceniu serc, ale o nawróceniu ekologicznym. Globalna gospodarka zastąpiła zbawienie. Kościół synodalny zastąpił Kościół hierarchiczny. „Wirus jednakowoż wszystko to udaremnił. Papież, który tak bardzo troszczy się o pueblo, jest teraz bez ludu. Księża odurzeni aktywnym uczestnictwem wiernych są bez wierzących. Wierzący, którzy tak silnie przywykli do wspólnotowej liturgii, czują się opuszczeni, bo nie znają adoracji, wewnętrznego skupienia na kolanach i osobistej modlitwy w ukryciu, w którym widzi nas tylko Ojciec” - napisał dalej.

 

Ks. Bux zacytował następnie niemieckiego biskupa Essen, Franza-Josefa Overbecka, który zapowiadał, że po Synodzie Amazońskim „nic już nie będzie takie samo”. Zdaniem włoskiego prałata można powiedzieć, że po tej pandemii dla tych, którzy mają oczy do patrzenia a uszy do słuchania nic już rzeczywiście nie będzie takie samo. „Pan pokazał inną drogę!” - wskazał.

 

Kapłan zaznaczył też, że pandemia Covid-19 jest „niewątpliwie karą Bożą” zesłaną za pogwałcenie praw bożych. „Prorocy powiedzieliby: odwróciliśmy się od Boga i dopuściliśmy się tego, co w Jego oczach jest złe, także w Kościele” - stwierdził.

 

„Czy jest przypadkiem, że ta epidemia wybuchła na początku Wielkiego Postu? Dlaczego jest tak zjadliwa? Liturgia postna traktuje pokutę ciała jako środek leczniczy dla duszy. To oznacza, że także dzisiaj Boża łaska jest w zasięgu ręki! To jest właściwy czas na głoszenie zbawienia Jezusa Chrystusa, które leży w wielkiej wartości duszy, większej niż skarby całego świata. Kościół rzymski prosi w swoich publicznych modlitwach o położenie kresu zarazom i epidemiom, ale w ostatniej modlitwie do Boga błaga o to, by śmiertelnicy zrozumieli, że te ciosy są wyrazem sprawiedliwego gniewu Boga na nasze grzechy a swój koniec znajdą w Bożym miłosierdziu.

„Cierpimy z powodu kary zesłanej przez Opatrzność. Przyniesie ona owoce, ale musimy dopełnić actus contritionis, musimy wzbudzić w nas żal, bo poprzez nasze grzechy zasłużyliśmy na Bożą karę – i to na jeszcze większą, bo obraziliśmy Jego, który jest nieskończenie dobry i godny miłowania ponad wszystko inne” - wskazał.

 

„Nie czujmy przed Bogiem strachu, ale bojaźń Bożą: ona przypomina nam, jak mali wobec Niego jesteśmy. Bójmy się Go obrazić, naszego Ojca, bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Bojaźń Boża jest początkiem mądrości” - stwierdził ks. Nicola Bux.

 

Źródła: Church Militant, Katholisches.info

RoM, Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-04-07 10:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
38
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kara - a owszem, ale to dopiero początek boleści.
1 miesiąc temu / uuuu
 
To wszystko prawda Pan Bóg musiał zareagować było by dla nas wierzących dziwne gdyby tego nie zrobił widzimy straszne odstępstwo od Boga bezczeszczenie największych świętości poniżanie Maryi profanacje Mszy św nie mogliśmy na to patrzeć nie mogliśmy też nic zrobić jedynie modlić się Boże przepraszam Cię za te straszne rzeczy które robią Twoje dzieci
1 miesiąc temu / Janina
 
Hm, 42 miliony aborcji tylko w jednym roku, uporczywe przeciąganie wojny w Syrii, handel ludźmi, zmuszanie do prostytucji, pedofilia i znęcanie się nad dziećmi, wydawanie milionów ludzi na pastwę ISIS i Boko Haram, seksualizacja młodzieży i robienie im wody z mózgu, tragedia Kurdów i Jazydów, wykorzystywanie milionów robotników z biednych krajów przez korporacje, eutanazja i mordowanie niepełnosprawnych... Michu, COVID w porównaniu z ospą, ebolą, malarią, tyfusem, gruźlicą, grypą hiszpanką czy dżumą to naprawdę nic poważnego, tylko osoby schorowane i/lub starsze faktycznie powinny uważać. Myślę zresztą, że to nie jest jeszcze właściwa kara, ale ostatnie wezwanie do pokuty i nawrócenia przed właściwymi karami i ostatni przejaw miłosierdzia Pana Boga. Tak, miłosierdzia, bo jako ludzkość zasługujemy na coś znacznie gorszego niż zapalenie płuc.
1 miesiąc temu / @Michu
 
Za chwilę, użycie słów "kara boża" uznawane będzie za mowę nienawiści :
1 miesiąc temu / Diagnoza
 
Tak: słowa - "kara Boża" - to w ostatnich dziesięcioleciach ! - prawie nieobecne w nauczaniu Kościoła. Słowa - Bojaźń Boża podobnie, a jeśli wspomniane, to interpretowane jako dziecięcy szacunek dla Boga. Efekt: "piekła nie ma hulaj dusza"
1 miesiąc temu / ks. Bogusław
 
c.d. Może to być kara skutkująca: nawróceniem wielu, ujawnieniem zamysłów serc wielu i wyborem zła przez innych.
1 miesiąc temu / Agat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.