DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Ks. Isakowicz-Zaleski: po takich skandalach pewne osoby w Kościele po prostu powinny ustąpić

Ks. Isakowicz-Zaleski: po takich skandalach pewne osoby w Kościele po prostu powinny ustąpić
Tomasz Adamowicz / FORUM

Przez 20 lat uważałem, że Kościół sam się oczyści, ale dziś widzę, że to się nie dzieje. To jest grzech zaniechania. Napisałem na ten temat kilka książek i bardzo wiele artykułów. I co? Nic się nie zmieniło. To jest moja osobista porażka – powiedział w rozmowie z Onetem ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski ocenił, że po skandalach obyczajowych w Kościele w Polsce niektórzy hierarchowie powinni odejść. – Uważam, że po takich skandalach pewne osoby w Kościele po prostu powinny ustąpić i zostać zastąpione innymi, młodymi – mówił duchowny. – Gdyby Kościół dobrze przeprowadził autolustrację to znacznie szybciej dowiedziałby się, którzy księża byli homoseksualistami, pedofilami, łobuzami czy złodziejami. Można było sięgnąć po akta już w latach 90., ale tak się nie stało – dodał.

 

Kapłan tłumaczył też, dlaczego czyny pedofilskie księży są trudne do rozliczenia i odkrycia. – Pedofilia jest bardzo trudna do wykrycia w aktach IPN-u, ponieważ esbecja nie posługiwała się takimi pojęciami. Oni pisali raczej: „pederasta”, „zboczeniec”, „homoseksualista”, ale czy konkretnie chodziło o pedofilię lub efebofilię, nie wiadomo. Czasami z kontekstu można to zrozumieć, jeśli pisano w notatce o czynach, których dopuścił się ksiądz względem uczniów – wyjaśnił.

 

Duchowny wskazał także, że Kościół działał jak „oblężona twierdza”. – Zdarzało się, że taki ksiądz [dopuszczający się czynów pedofilskich-red.] był przenoszony na inną parafię bądź wysyłany za granicę. Według mnie ten mechanizm polegał jeszcze na czymś innym: Kościół działał jak oblężona twierdza. Była komuna, była esbecja, więc za wszelką cenę próbowano nie dopuścić do skandalu. To była forma obrony – opowiadał ks. Isakowicz-Zaleski.

 

 

Źródło: Onet / dorzeczy.pl

TK

 

 


DATA: 2019-06-04 12:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Kościele należy wytępić do korzenia homoseksualizm. To jest grzech wołający o pomstę do nieba, który nie jest wymieniany w ważnych dokumentach i wypowiedziach, i to jest już przejaw poważnej kolaboracji ze złem. To jest objaw kapitulacji wobec poprawności politycznej - po ludzku zwyczajne tchórzostwo. Należy zlikwidować homolobby, widać, że ta zaraza toczy również przede wszystkim hierarchię. Jak na razie w różnych wypowiedziach nie padają najważniejsze nazwiska, rekiny tego procederu mają się dobrze;i to jest powód frustracji ks. Isakowicza Zaleskiego. Jesteśmy świadkami kłamstwa i niezliczonych matactw. Czy w naszej hierarchii znajdzie się choć jeden sprawiedliwy, i powie - non possumus?
ponad 1 rok temu / eMGa
 
Proszę księdza, niestety młodzi kapłani absolutnie nie nadają się w większości na żadne urzędy, a nawet zachodzi pytanie, czy oni będą dobrymi księżmi. Mamy kilku młodych w episkopacie, i co? A prymasowi, który powinien z racji tradycji dawać przykład,przeszkadza krzyż na piersi i coraz częściej chowa go do kieszonki!!! To nie pedofilia jest przyczyną kryzysu w Kościele. Ona jest jedną z pochodnych tego kryzysu. Kościół zabrnął tak głęboko w ciemne korytarze luzu, bezradności, braku wiary i jeszcze innych wielu wypaczeń, że żadne ustąpienia niczego nie dadzą. Tutaj potrzeba radykalizmu! Wyrzucić ze stanu kapłańskiego wszystkich zboczeńców, wszystkich donosicieli, także tych,których parafiami i proboszczami rządzą kuchenne pomocnice. To one są także źródłem zagubienia plebanów. Głębokich zmian potrzebują także kurie, które w niczym nie pomagają księżom, a często są wręcz nastawione na fiskalizm, dzięki czemu mają spokojne życie.
ponad 1 rok temu / Maryna
 
Cyt: "To jest moja osobista porażka" nie zgodze sie z ta samoocena jezeli sie robi co moze i pisze tez kilka ksiazek to nie mozna tego nazwac porazka jezeli sie proboje a nie wyjdzie.Sa ludzie ktorym juz tylko przyslowiowy grom z jasnego nieba moze cos zmienic poprzez wstrzas niestety tak juz sa uspieni przez diabla nieswietym spokojem.Mysle ze nie jest Ksiadz az tak osobiscie odpowiedzialny za ta w koncu mniejszosc zboczencow.Dzialac nie przestawac nie zniechecac sie z Bogiem.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Miej odwage i powiedz kto powinien odejść!!!
ponad 1 rok temu / To
 
?.. jak mówi Apostoł: Usuńcie zło spośród was, i znowu: Jeśli niewierny odchodzi, niech odejdzie, aby jedna owca chora nie zaraziła całej trzody.? Reguła św. Benedykta, Rozdział 28 O tych, którzy często upominani... nie chcą się poprawić.? św. Benedykt to Patron Europy!
ponad 1 rok temu / ks. skrzywdzony
 
Jak można usunąć grzech nie nazywając go po imieniu?! Oto i cała przyczyna trwania grzechu na Urzędach Świętych: Bezkarność i bezczelność. Jak oczyścić cokolwiek, nie usuwając brudu ?! Takie gadanie o istnieniu podłości na księżycu, może pomóc tylko marsjanom, nie nam, a już w ogóle nic nie zmieni w KK! Wreszcie trzeba wskazać: BP Polak jesteś czy nie; Bp. Mering, jesteś czy nie; itd itp... Zmowa milczenia i kult Świętego Spokoju czyni nas współwinnymi, nie może być inaczej.
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]h24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.