DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

Kryzys wiary widoczny także w Polsce. Spada liczba uczestników nabożeństw

Kryzys wiary widoczny także w Polsce. Spada liczba uczestników nabożeństw
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska / Forum

Badania przeprowadzone przez Pew Research Center wskazują na globalny kryzys wiary. Niemniej jednak spośród 108 przebadanych państw, to w Polsce najszybciej ubywa uczestników nabożeństw.

 

Amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center prowadził badania na temat uczestnictwa wiernych w nabożeństwach religijnych. Sondaż objął 108 państw. Raport ukazuje Polskę w niezbyt dobrym świetle. Okazuje się bowiem, że to w kraju św. Jana Pawła II odnotowany został największy współczynnik spadku.

 

Według raportu Pew Research Center, w Polsce w niedzielnych Mszach św. regularnie uczestniczy 26 proc. osób poniżej 40 roku życia. Osoby powyżej „czterdziestki” praktykują chętniej, a w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 55 proc. z nich.

 

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w 1980 roku w niedzielnym nabożeństwie uczestniczyło 51 proc. katolików. W 2016 roku liczba ta spadła do 36,7 proc.

 

Źródło: rp.pl

MA

 


DATA: 2018-10-08 10:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli w końcu ludzie myślą prawidłowo! Upadek Katolicyzmu to tylko kwestia czasu. Każdy, kto myśli logicznie stwierdzi, że Boga nie ma i nigdy nie było. Jedyne co istnieje to natura wokół nas, a tylko nauka jest drogą do zrozumienia otaczającego nas Świata. Kościołowi zawsze zależało na szerzeniu ciemnoty, bo ciemnym narodem łatwiej manipulować zastraszając grzechem, piekłem, karą boską. Są inne metody wychowawcze! Ateizm jest jedyną słuszną drogą.
6 miesięcy temu / były Ksiądz
 
Kościół liczył swoich wiernych tradycyjnie w dniu uroczystości Chrystusa Króla Wrzechświata, przypadające pod koniec listopada. Frekwencja w tym dniu odpowiedź z reguły średniej całorocznej. Problem pojawił się wtedy kiedy wyniki zaczęły być niepokojące i kościelni hierarchowie zdecydowali o zmianie sposobu liczenia. Według mojej najlepszej wiedzy liczenie (wychodzących z kościoła wiernych przy pomocy "klikarek") obecnie przeprowadza się dwukrotnie we- Wszystkich Świętych i Chrystusa Króla, potem obliczjąc z obu pomiarów średnią artmetyczną. Za wyniki badań odpowiada Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, prowadzony przez zakon Pallotynów. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.
ponad 1 rok temu / @Janek
 
Polski KK robi swoje badania bodajże w którąś niedzielę listopada ministranci zliczają ludzi przychodzących na mszę, a księża liczbę wydanych komunikantów, więc mamy b. precyzyjne dane, dlatego inne badania robiono wg nieznanego algorytmu nie są tak wiarygodne.
ponad 1 rok temu / Janek
 
racja ,Kościół wyzbył się sacrum ,przypomina Dom Kultury w którym "się dzieje"
ponad 1 rok temu / do iskierka
 
Tyle, że dane zbierane przez KK są prawie identyczne. Na mszę regularnie chodzi ok 36% zobowiązanych osób. Jeśli chodzi o % wszystkich Polaków to ok 25.
ponad 1 rok temu / Do. Kid
 
Pew opublikował badania w czasie nagonki na Kościół, aby wierzący i praktykujący poczuli się mniejszością, a resztę zachęcić do odejścia z Kościoła na zasadzie ?Zobacz, wszystcy odchodzą!?. Nieprawda!
ponad 1 rok temu / kid
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.