DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Kryzys wiary widoczny także w Polsce. Spada liczba uczestników nabożeństw

Kryzys wiary widoczny także w Polsce. Spada liczba uczestników nabożeństw
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska / Forum

Badania przeprowadzone przez Pew Research Center wskazują na globalny kryzys wiary. Niemniej jednak spośród 108 przebadanych państw, to w Polsce najszybciej ubywa uczestników nabożeństw.

 

Amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center prowadził badania na temat uczestnictwa wiernych w nabożeństwach religijnych. Sondaż objął 108 państw. Raport ukazuje Polskę w niezbyt dobrym świetle. Okazuje się bowiem, że to w kraju św. Jana Pawła II odnotowany został największy współczynnik spadku.

 

Według raportu Pew Research Center, w Polsce w niedzielnych Mszach św. regularnie uczestniczy 26 proc. osób poniżej 40 roku życia. Osoby powyżej „czterdziestki” praktykują chętniej, a w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 55 proc. z nich.

 

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w 1980 roku w niedzielnym nabożeństwie uczestniczyło 51 proc. katolików. W 2016 roku liczba ta spadła do 36,7 proc.

 

Źródło: rp.pl

MA

 


DATA: 2018-10-08 10:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół liczył swoich wiernych tradycyjnie w dniu uroczystości Chrystusa Króla Wrzechświata, przypadające pod koniec listopada. Frekwencja w tym dniu odpowiedź z reguły średniej całorocznej. Problem pojawił się wtedy kiedy wyniki zaczęły być niepokojące i kościelni hierarchowie zdecydowali o zmianie sposobu liczenia. Według mojej najlepszej wiedzy liczenie (wychodzących z kościoła wiernych przy pomocy "klikarek") obecnie przeprowadza się dwukrotnie we- Wszystkich Świętych i Chrystusa Króla, potem obliczjąc z obu pomiarów średnią artmetyczną. Za wyniki badań odpowiada Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, prowadzony przez zakon Pallotynów. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.
8 miesięcy temu / @Janek
 
Polski KK robi swoje badania bodajże w którąś niedzielę listopada ministranci zliczają ludzi przychodzących na mszę, a księża liczbę wydanych komunikantów, więc mamy b. precyzyjne dane, dlatego inne badania robiono wg nieznanego algorytmu nie są tak wiarygodne.
8 miesięcy temu / Janek
 
racja ,Kościół wyzbył się sacrum ,przypomina Dom Kultury w którym "się dzieje"
8 miesięcy temu / do iskierka
 
Tyle, że dane zbierane przez KK są prawie identyczne. Na mszę regularnie chodzi ok 36% zobowiązanych osób. Jeśli chodzi o % wszystkich Polaków to ok 25.
8 miesięcy temu / Do. Kid
 
Pew opublikował badania w czasie nagonki na Kościół, aby wierzący i praktykujący poczuli się mniejszością, a resztę zachęcić do odejścia z Kościoła na zasadzie ?Zobacz, wszystcy odchodzą!?. Nieprawda!
8 miesięcy temu / kid
 
Na zdięciu jest wnętrze mojego kościoła parafialnego, św. Dominika w Warszawie. Tak się składa że frekwencja w naszej parafii jest jedną z najlepszych w Stolicy. Na zdięciu z resztą widać że kościół jest pełen ludzi. Skąd pomysł autora żeby artykuł o spadającej liczbie wiernych na mszach okrasić zdjęciem właśnie od nas?!
8 miesięcy temu / Pozdrawiam ze Służewa nad Dolinką!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63309"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.