DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Krytyk sztuki o watykańskiej szopce: nie oglądajcie jej. Doszło do zdrady

Krytyk sztuki o watykańskiej szopce: nie oglądajcie jej. Doszło do zdrady
FOT.:Vatican News/YouTube

Vittorio Sgarbi – historyk sztuki i polityk, znana we Włoszech postać życia publicznego – odniósł się do szopki zaprezentowanej na Placu Świętego Piotra. „Nie patrzcie na mędrców. Nie spoglądajcie na Dzieciątko Jezusa. Nie spoglądajcie na Dziewicę. Nie patrzcie na św. Józefa. Nie patrzcie na owce, na osła, ani na wołu, ani na indyki i różne zwierzęta błąkające się w tej przestrzeni. Nie spoglądajcie na nie, bo nie będziecie wiedzieć, co widzicie. Nie rozpoznacie żadnej z wymienionych przeze mnie postaci” – komentował.

 

Sgarbi nie pozostawia wątpliwości co do interpretacji bożonarodzeniowej szopki, która „przyozdobiła” plac św. Piotra. „Nie wiem, jaki będzie wyraz twarzy papieża, kiedy je zobaczy, czy już je widział, ale jeśli je zobaczy, pomyśli że należy do innej religii, że te przedmioty nie mają nic wspólnego ze światem chrześcijańskim. Są karykaturami, fałszem, czymś na co nie sposób patrzeć bez bolesnej myśli o tym, jak zdradzono świat religii (…). To akt upokorzenia, te figury zostały upokorzone, zamienione w coś innego, niż są. Nie patrzcie na nie, nie patrzcie, nawet tam nie idźcie. Zostańcie w domu” – przekonywał włoski krytyk i historyk sztuki.

 

„Nie sposób uwierzyć – przekonywał Sgarbi – że papież nic o tym nie wie. Ale być może nie jest to usprawiedliwieniem, lecz kolejną winą. Zanim zaczniemy jednak mówić o tych rzeźbach, posągach, ceramice – czy czymkolwiek one są – trzeba powiedzieć, że nie ma miejsca, w którym byłoby więcej piękna niż w Watykanie (watykańskie galerie malarstwa, sale z freskami Rafaela…) i dlatego wystarczyłoby wskazać na jedną z wielu szopek lub obrazów narodzin Chrystusa, pokłonu magów, adoracji pasterzy, które to w tych miejscach się znajdowały i zaprezentować je gdzieś w sposób bardziej związany z tą świętą chwilą, czasem nocy Bożonarodzeniowej. Jednak: nie, na powietrzu, pod daszkiem równie okropnym, co karykaturalne figury, przypominające Marsjan, jak… z pewnością, te figury pochodzą z jakiegoś ważnego miejsca”.

 

Vittorio Sgarbi podkreśla, że autorom figur należy się szacunek, zostały one wykonane przez rzemieślników z Castelli, zagłębia ceramiki. Istnieje jednak kwestia tradycji, w tym samym Castelli w przeszłości (od XVI do XVIII w.) wykonywano piękną tradycyjną ceramikę, ta którą zobaczyć można na placu św. Piotra wydaje się kpiną z tej pięknej przeszłości. Jak podkreśla, papież nie powinien pozwalać, by takie przedstawienia stanęły przed Bazyliką św. Piotra, wskazuje w tym przypadku na poważniejszy problem: brak uznania i szacunku względem zachodniej, jak i włoskiej sztuki, zwłaszcza w zakresie jej związków z chrześcijaństwem.

 

Z szacunkiem wobec twórców, Sgarbi ocenia że dzieła te upokarzają wartości, o których powinny przypominać, mówią o braku wrażliwości – także estetycznej. „Sztuka i wiara spotykały się bez długi czas, tu nie ma sztuki ani wiary” – podkreśla Sgarbi.

 

Vittorio Sgarbi jest włoskim krytykiem sztuki, komentatorem i politykiem. W roku 2011 kierował włoską ekspozycją na Biennale w Wenecji.

 

Źródło: onepeterfive.com

mat

Czytaj także:
DATA: 2020-12-18 15:51
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To kolejna ohyda spustoszenia.Pilnuje jej ochrona aby nie popłynęła Tybrem.
1 miesiąc temu / kolo
 
Z FAKTAMI SIĘ NIE DYSKUTUJE. JEDNOZNACZNIE ZDRADA??
1 miesiąc temu / MW
 
Na jego podworku stoją te koszmarki a on nic o tym nie wie?
1 miesiąc temu / A.G.
 
Tam gdzie jest Piękno, Prawda i Miłość, tam jest BÓG....a gdzie jest ta "szopka"?
1 miesiąc temu / Agi
 
Przed świtem jest najciemniej...
1 miesiąc temu / Alessandra
 
Te figury na zdjęciu przypominają jakieś mezopotamskie bóstwa.
1 miesiąc temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.