DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Krystyna Pawłowicz o wecie Andrzeja Dudy: prezydent odrzuca racje moralne Polaków

Krystyna Pawłowicz o wecie Andrzeja Dudy: prezydent odrzuca racje moralne Polaków
Fot: Krystian Maj/FORUM

„Czy my, Polacy, mamy prawo do naszej ,wprawdzie mocno spóźnionej, ale małej i tylko symbolicznej antykomunistycznej norymbergii?” – pyta na łamach portalu wpolityce.pl poseł Krystyna Pawłowicz. Polityk mocno skrytykowała decyzję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą zawetowania tzw. ustawy degradacyjnej.

 

Uzasadniając weto Andrzej Duda wskazał m.in., że w skład Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wchodzili nie tylko generałowie, ale także podpułkownicy i pułkownicy – „ludzie wtedy jeszcze względnie młodzi”.

 

Jak przyznaje historyk z IPN dr Grzegorz Majchrzak, nie tylko pan gen. (Mirosław-PAP) Hermaszewski został wpisany najprawdopodobniej do Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego bez swojej zgody. De facto był to rozkaz, który mu wydano by w tej Radzie uczestniczyć – powiedział prezydent. Dodał, że skoro tak, to „można się domyślać, że prawdopodobnie dotyczyło to przynajmniej części oficerów niższych rangą niż generałowie”.

 

Patrząc logicznie – dlaczego tak ma się stać z tymi ludźmi, skoro w lepszej sytuacji niż oni są chociażby stalinowscy oprawcy w wojskowych mundurach, których sprawy będą rozpatrywane przez ministra, zgodnie z tą ustawą, za zgodą prezydenta i będą mieli możliwość, i ich rodziny, wniesienia środka odwoławczego do sądu – zaznaczył prezydent.

 

Ta ustawa jest po prostu niesprawiedliwa. Nie możemy w Polsce przywracać sprawiedliwości, jednocześnie wprowadzając niesprawiedliwe rozwiązania. W moim przekonaniu, nie tędy droga – wskazywał Duda.

 

Decyzję prezydenta skomentowała poseł PiS Krystyna Pawłowicz. „W procesach norymberskich przeprowadzonych po II wojnie przez społeczność międzynarodową, skazujących przecież zbrodniarzy wojennych na śmierć i lata więzienia, a nie na degradację czy pozbawianie przywilejów, NIE BYŁO żadnych procedur odwoławczych. Bo niby do kogo, do szatana?” – napisała.

 

W ocenie Pawłowicz, stosując logikę prezydenta Andrzeja Dudy, trzeba uznać procesy norymberskie za „niepraworządne”.

 

„Są w dziejach sytuacje, gdy narody chcą - wobec wspieranej bezkarności zbrodniarzy chronionych coraz bardziej odbiegającymi od zasad moralnych systemami - chociaż symbolicznie, pozbawiając stopni i rang wojskowych - wymierzyć po prostu SPRAWIEDLIWOŚĆ” - napisała polityk.

 

„Dlaczego hitlerowskich zbrodniarzy można było surowo sprawiedliwie ukarać, a komunistycznych chronić mają nadzwyczajne procedury, którymi gardzili. Dlaczego Pan (Prezydent – red.) powołuje się na współczesne liberalne wynalazki prawne, skoro zbrodnie komunistów mają swe korzenie w II wojnie światowej ?” – zapytała Pawłowicz.

 

„Są chwile w dziejach narodu, gdy wymierzenie ,zwłaszcza symbolicznej, sprawiedliwości za zbrodnie, których już prawnie, indywidualnie nie można osądzić, jest zrozumiałe i uzasadnione. Dlaczego Pan Prezydent te racje moralne Polaków odrzuca i osłania zbrodniarzy komunistycznych nieadekwatnymi dla sprawy procedurami praworządności, które - poza wymogami sprawiedliwości - dziś chronią też wszelką demoralizację i zło”, zakończyła poseł PiS.

 

źródło: wpolityce.pl

TK


DATA: 2018-04-02 11:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proces norymberski był parodią sprawiedliwości. Kto nie wierzy, niech sobie przeczyta książkę Davida Irwinga na ten temat, opartą wyłącznie na materiałach z procesu. Ja nie mówię, ze oskarżeni w Norymberdze byli niewinni - mówię tylko, że Norymberga była "sprawiedliwym procesem" chyba tylko w rozumieniu stalinowskim.
10 miesięcy temu / stb
 
Procesy norymberskie były procesami sądowymi. Z oskarżonymi, obrońcami, sędziami itd. Natomiast zawetowana ustawa to gotowy wyrok bezprocesowy. Trzeźwo myślący Prezydent zatrzymał pisowskie szaleństwo. A pani Pawłowicz po prostu manipuluje. Dziwię się jak profesor nie widzi takich prostych różnic.
10 miesięcy temu / Henio
 
Kolego- a cóż takiego się działo w stanie wojennym-? Internowali paru styropinuchow w ośrodku wczasowym - tam dostali instrukcję żeby magdalenka dobrze wypadła. Chłopie ogarnij się-
10 miesięcy temu / Edward do w.k
 
Generał Hermaszewski jest nadal bohaterem Związku Sowieckiego odznaczonym Złotą Gwiazdą, jest również kawalerem najwyższego odznaczenia sowieckiego państwowego w tamtym ustroju czyli Orderem Lenina Dr Lech Kowalski obecną sytuację opisał jako ?komiczną?. Prezydent niepodległego państwa staje w obronie bohatera Związku Sowieckiego, a bohaterami Związku Sowieckiego byli również najwięksi oprawcy w dziejach świata, którzy mają krew na rękach milionów ludzi.
10 miesięcy temu / DNA
 
Edward,co ty tutaj wypisujsz?! Czy zapomniałeś kto zarządził bandycki STAN WOJENNY w Polsce i aresztował Solidarnościowców,a nawet zabijał!!!Eduś,co nagle tamten podły czas wywietrzał tobie z główki?! A wiesz ilu ten bandyta Jaruzel wypędził Solidarnościowców z Polski w szeroki i daleki obcy świat?! Piszę daleki,bo aż do Australii!! Nic Edusiu miły nie wiesz o tamtym podłym czasie zarządzonym przez Jaruzela i jego przydupników?! A wiesz czyje te polecenia spełniał zdrajca Jaruzel? A no,polecenia lecialy z Moskwy,bo PRL to był zaborczy twór ZSSR - poniatno?!Można się tylko temu dziwić,że ten zbir i sługus ZSRR Jaruzel został pochowany na PIOLSKIEJ POĄZKOWSKIEJ ZIEMI w WARSZAWIE,a ściślej na Cmentarzu Powązkowskim,gdzie spoczywają POWSTAŃCY WARSZAWY! Eduś,co ty mizeroto wiesz o Polsce?!
10 miesięcy temu / W.K
 
No cóż,nasz Prezydent Duda nam się nie udał!! Postępuje na zasadzie takiej mojej starej fraszki pt. Niegasnący Tu przyklęknie, Tam przyklaśnie, Inni gasną On nie zgaśnie!!!
10 miesięcy temu / J.Orawicz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.