DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Krystian Kratiuk z Watykanu: jaki będzie końcowy dokument synodu? Kto usłyszy głos Afryki?

Krystian Kratiuk z Watykanu: jaki będzie końcowy dokument synodu? Kto usłyszy głos Afryki?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Grupa biskupów, którym bardzo zależy na wpisaniu do dokumentu końcowego Synodu młodych sformułowania „osoby LGBT” i wyrażenia szczególnego dla nich szacunku, nie jest zbyt liczna. Jednak grupa, która się temu kategorycznie sprzeciwia, również nie jest spora. Pozostali duchowni uważają zaś tę sprawę za kwestię zastępczą, rozgrzewającą wyłącznie media. Mimo tego w dokumencie posynodalnym mogą znaleźć się też inne ciekawe kwestie.

 

Ojcowie synodalni otrzymali we wtorek szkic końcowego dokumentu zgromadzenia. Do soboty będą nad nim debatować, a potem zagłosują nad kształtem jego poszczególnych punktów. Z informacji portalu PCh24.pl wynika, że w dokumencie mogą znaleźć się kwestie dotyczące nie tylko sprawy LGBT, ale i inne, budzące kontrowersje.

 

Wiele wskazuje na to, że – dzięki wpływom biskupów z krajów niemieckojęzycznych – do dokumentu zostanie wpisana wzmianka dotycząca haniebnych nadużyć seksualnych, których dopuściła się część kapłanów. Występek ten ma zostać oczywiście potępiony – i bardzo słusznie – ale jako przyczynę jego zaistnienia biskupi najpewniej wskażą… klerykalizm. Słowo „homoseksualizm” w tym kontekście nie pojawi się w dokumencie z całą pewnością. Jak bowiem mogłoby się pojawić, skoro w dokumencie kończącym jeden z poprzednich synodów pisano o homoseksualistach bardzo ciepło?

 

Sporo miejsca zostanie też zapewne poświęcone, znanej już z dokumentu roboczego, swoistej nowomowie dotyczącej „poszukiwania tożsamości” – w duchu iście postmodernistycznym.

 

Wśród ojców synodalnych istną furorę zrobiły używane przez papieża Franciszka słowa: „towarzyszenie” i „rozeznawanie”. O ile jeszcze w trakcie poprzedniego synodu dla wszystkich były one nowością, o tyle dziś używa ich bardzo wielu biskupów. Najbardziej miarodajnym przykładem niech będzie kardynał Marx, zapewniający, że młodym ludziom nie należy mówić jak mają się zachowywać i co mają robić, ale trzeba raczej towarzyszyć im w rozeznawaniu decyzji, milcząc i czekając aż wybiorą dobrze. Podobne stanowisko wygłosił też przed kilkoma dniami papież Franciszek, przytaczając podczas spotkania z młodzieżą historię matki, która widziała grzechy swojego syna, ale milczała tak długo aż ten się nie opamiętał, a na jego opamiętanie wpływ miało właśnie milczenie matki, którego nie mógł znieść.

 

Trochę inaczej sprawę wychowywania młodych ludzi postrzegają jednak biskupi z Afryki. Kardynał Robert Sarah stanowczo zaznaczył, że Kościół nie może zrezygnować z „odważnego promowania chrześcijańskiego ideału odzwierciedlonego w katolickiej doktrynie moralnej”. Nie może rozwadniać go ukrywając prawdę. Hierarcha dodał, że pragnienie „przyciągnięcia młodych ludzi na łono Kościoła” nie usprawiedliwia rozmiękczania doktryny.

 

Kameruński biskup Andrew Nkea Fuanya zaznaczył natomiast, że owszem, istnieje silna potrzeba słuchania młodych, ale młodzi też muszą chcieć uczyć się od starszych. Zaszachował europejskich duchownych mówiąc, iż to właśnie dzięki temu, że młodzież w jego kraju jest wychowywana przez rodziców po katolicku, kameruńskie kościoły wciąż są pełne.

 

Kolejnym afrykańskim hierarchą, który dał się poznać jako bojownik o zdrową moralność w Kościele, jest kardynał Wilfrid Napier z RPA. To on najodważniej odpowiada na postulaty zamieszczenia w końcowym dokumencie ciepłych słów wobec „osób LGBT”. „Po co definiować ludzi poprzez ich skłonności seksualne, preferencje lub praktykę? Szczególnie, gdy jest to sprzeczne z naturą, prawem, tradycją i nauczaniem Kościoła”? – pytał na Twitterze.

 

Kwestia LGBT jest szczególnie ważna dla homoseksualnego lobby pragnącego wpisania tych słów do oficjalnych dokumentów Kościoła. Jeden z przedstawicieli „tęczowego” lobby, słynny jezuita James Martin – również aktywny podczas synodu – twierdzi, że sformułowanie to musi znaleźć się w dokumencie „gdyż chodzi o ludzką godność, a ludzie LGBT nazywają tak sami siebie i chcą być nazywani właśnie tak”. Kardynał Napier odpowiedział, że Kościół rozpoznaje istoty ludzkie nie tak, jak same siebie definiują, ale jako istoty stworzone na obraz Boży. Trudno się z tym nie zgodzić.

 

W tym kontekście warto dodać, że wspomniany wcześniej biskup Andrew Nkea Fuanya, zapytany o LGBT wprost powiedział: Jak pojadę z dokumentem zawierającym takie hasła do mojej diecezji, to gwarantuję wam że 99,9 proc. osób którzy to przeczytają, zapytają mnie co to takiego LGBT. To właśnie Afryka, w wielu miejscach niedotknięta jeszcze europejskim zgorszeniem.

 

Nie wiemy jakie stanowisko w tej sprawie przyjmą polscy biskupi. Pamiętamy, że trzy lata temu – na synodzie ds. rodzin – byli główną siłą powstrzymującą rewolucję. Podczas tegorocznego zgromadzenia medialnych wystąpień polskich duchownych jest znacznie mniej niż wówczas, więc trudno wyrobić sobie zdanie o ich opiniach. Wiemy jednak, że co najmniej jedno wystąpienie arcybiskupa Gądeckiego odebrano jako odważne i bardzo trafnie definiujące zagrożenia wynikające z dzisiejszego świata: neomarksizm i postmodernizm.

 

Jak będzie zatem wyglądał dokument synodalny? Wszystko rozstrzygnie się w sobotę, po głosowaniach. Dokument najpewniej już następnego dnia zostanie podpisany przez papieża Franciszka i automatycznie włączony do zwyczajnego nauczania Kościoła – tak teraz będą kończyć się zgromadzenia synodalne biskupów, gdyż zapisał to w konstytucji Episcopalis Comunnio sam Ojciec Święty.

 

 

Krystian Kratiuk, Rzym

 

 

 

 


DATA: 2018-10-26 08:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół staje się powoli towarzysząco-słuchający., a nie nauczająco-ewangelizujący. Samo towarzyszenie sprowadzi kapłanów do roli psychologów, którzy słuchają wynurzeń pacjentów, ale rzadko mają mądrą radę. Rozeznawanie może być dobre, jeżeli służy wybraniu właściwej drogi. Obawiam się jednak, że trafną definicję tzw. Rozeznawania podała Iskierka. Ponadto wszechobecna ofensywa na wielu frontach LGBT jest już irytująca. Tu pojawia się nadzieja, że ta nachalna propaganda i entuzjazm wobec homoseksualistów, w końcu ludziom zbrzydnie i nie kupią tego soczyście lukrowanego, ale pustego w środku pączka. Z drugiej strony skoro po latach afer i bezprawia w stolicy ludzie ponownie dali władzę PO, to jakoś trudno wierzyć w mądrość i opamiętanie.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
579. Czy może się zdarzyć, że będziemy musieli odpowiadać wobec Boga za cudze grzechy? Może się zdarzyć, że będziemy musieli wobec Boga odpowiadać za cudze grzechy, mianowicie wtedy, jeżeli i o ile byliśmy albo przyczyną cudzych grzechów, bądź nakazując je i doradzając do nich, bądź też zgadzając się na nie, albo też nie przeszkodziliśmy cudzym grzechom, choć mogliśmy i powinni byli przeszkodzić.
ponad 1 rok temu / Katechizm
 
Brawo iskierka. Bardzo dobrze napisane! A zauważyliście, że milczenie jest dla papieża Franciszka odpowiedzią na wszystko? Na listy abpa Vigano, na pedofilię w KK, teraz milczeniem chce wychowywać młodzież. Wśród świeckich to się nazywa wychowanie bezstresowe i nie sprawdza się.
ponad 1 rok temu / jiko
 
Rozeznawanie jest hierarchom potrzebne do stwierdzenia czy wierni zaakceptowali już homoseksualistów i różnych dewiantów czy jeszcze potrzeba dodatkowej katechezy. Nazwanie ODWAŻNYM JEDNEGO WYSTĄPIENIA Bp Gądeckiego określa stopień sekularyzowania obecnego nowego Kościoła którego Pasterzem jest Biskup. To , że Kardynałowie z Afryki zgorszeni są swoimi kolegami z Europy i Ameryki to nie dziwi. Geograficzna IZOLACJA uchroniła ich od demoralizacji i FAŁSZYWEJ NAUKI po II S.W. Teraz widzimy jak wielką MISJĘ wypełnili MISJONARZE Kościoła Katolickiego głosząc Ewangelię w Afryce. Przykładem Bp Lefebvre.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
BRAWO I BoGU DZIĘKI ZA BISKUPÓW Z aFRYKI. OBY Nasi BiSKUPI NIE DALI SKUSIĆ NA UMIESZCZENIE W KOŃCOWYM DOKUMENCIE "LGBT",oby nie posłuchali złych ludzi. To CO ROBI fRANCISZEK JEST BŁĘDEM I NALEŻY SIĘ NIE ZGADZAĆ NA PROPOZYCJE jEZUITÓW I MODERNISTÓW KTÓRZY DĄŻĄ DO ROZMIĘKCZEludziNIA kOŚCIOŁA cRYSTUSOWEGO ZA POMOCĄ MŁODZIEŻY !!!i biskupów z Niemiec i innych pańśtw.
ponad 1 rok temu / JÓZEFA
 
"Klerykalizm"- łacińskie -"duchowieństwo". To jest szkodliwe zmienianie znaczenia słowa. Dewiacji dopuszczają się bałwochwalcy seksualni.
ponad 1 rok temu / Obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.