DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Kresowianie protestują. Nie akceptują bratania się z sympatykami UPA

Kresowianie protestują. Nie akceptują bratania się z sympatykami UPA
fot. Mykola Vasylechko / wikimedia commons

Samorządy wielu polskich miast mają podpisane umowy partnerskie z samorządami ukraińskimi, gdzie coraz częściej można dostrzec odradzające się nastroje sympatii i gloryfikacji działań ukraińskich nacjonalistów. Brataniu się z organami systemowo promującymi idee OUN-UPA sprzeciwiają się organizacje kresowe.

 

- Dochodzi do takich sytuacji, że przedstawiciele miast zmuszani są czy też nie wiedzą, jak się zachować, gdy proszeni są o składanie kwiatów np. przy pomniku Bandery - podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Krzysztof Kopociński, prezes Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

 

Organizacje kresowe złożyły w tej sprawie wniosek o wprowadzenie „prawnego zakazu zawierania umów partnerskich przez samorządy z zagranicznymi miejscowościami, w których gloryfikowani są ludobójcy narodu polskiego czy zbrodniarze wojenni”.

 

„Szczególnie bolesne, gdy to samorządowcy z miast i powiatów zamieszkiwanych obecnie w większości przez Kresowian z powodu nieświadomości, niedostatków wiedzy historycznej, bywa z powodów czysto materialnych, podejmują decyzje o podpisywaniu umów partnerskich bez wcześniejszej weryfikacji ukraińskich partnerów” – czytamy w apelu.

 

Umowy partnerskie zrywano jednak tylko w nielicznych przypadkach. Do takich sytuacji doszło m.in. w Pabianicach i Nowej Szarzynie, gdzie zerwano umowy ze względu na brak odpowiedzi wobec wielokrotnych apelów strony polskiej dotyczących zaprzestania gloryfikacji Stepana Bandery.

Jak podaje „Nasz Dziennik”, władze Rzeszowa, Rybnika, Koszalina czy Lublina nie mają zamiaru zrywać porozumień z miastami ukraińskimi. Przedstawiciele władz we wszystkich przypadkach zgodnie zaznaczają, że dotychczasowa współpraca przynosi wymierne korzyści i nie ma powodów do jej zerwania.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

PR      


DATA: 2018-11-08 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kresowianie już raz wysłali w tej sprawie list do Prezydenta RP i nawet nie doczekali się odpowiedzi: https://legnica.net.pl/doc/kancelaria_prezydenta.pdf A lista polskich samorządów, które utrzymują oficjalne kontakty partnerskie z gloryfikującymi bandy UPA samorządami na Ukrainie jest tu: https://legnica.net.pl/polskie-samorzady
6 miesięcy temu / Jan
 
@Andrzej Drażni tych co mają wiedzę. Ja wiem, moja rodzina wie kim są Ukraińcy.
7 miesięcy temu / Rob
 
Chętnie się dowiem, jakie korzyści daje polskim miasto umowa partnerska z miastem ukraińskim.
7 miesięcy temu / Janek
 
Tym wszystkim, którzy w gen. Franco widzą zbrodniarza i faszystę, proponuję skupić uwagę na oficjalnej, państwowej promocji Bandery za naszą wschodnią granicą. Czyżby to drażniło Waszej wrażliwości?!
7 miesięcy temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64035"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.