13 listopada 2020

Kraków: ruszył proces pracownika sieci IKEA zwolnionego za cytowanie Pisma Świętego

(Fot. Pixabay)

W Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Nowej Huty rozpoczął się proces w sprawie byłego pracownika sieci IKEA, zwolnionego za cytowanie Pisma Świętego na wewnętrznym forum firmy. Wpis Janusza Komendy był reakcją na promowanie przez pracodawcę postulatów ruchu LGBT. Mężczyzna domaga się przywrócenia do pracy, odszkodowania i wpłaty zadośćuczynienia na cele społeczne.

 

W 2019 r. na forum pracowników koncernu IKEA, władze firmy zamieściły artykuł propagujący ideologiczne treści związane z ruchem LGBT. Pracownik sieci Janusz Komenda krytycznie odniósł się wtedy do promowania przez pracodawcę tego typu postulatów. Wyrażając swoją opinię posiłkował się cytatami z Biblii.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Reakcją władz przedsiębiorstwa było zwolnienie Janusza Komendy. Zdaniem IKEI, zwolnienie miało być spowodowane naruszeniem wewnętrznych regulaminów firmy, „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania do pracownika”. W opinii prawników Instytutu Ordo Iuris, zarzuty te są niezasadne.

 

„Naruszenie zasad współżycia społecznego” miałoby bowiem oznaczać w tym przypadku zwykłe przytaczanie nauczania Kościoła katolickiego. Faktem jest również, że Janusz Komenda cieszył się dobrą opinią przełożonych, współpracowników i klientów. Jego wynagrodzenie było wielokrotnie podnoszone. Nie znajduje zatem potwierdzenia zarzut o rzekomej „utracie zaufania do pracownika”. Zdaniem Instytutu, opinia władz firmy ma podłoże wyłącznie ideologiczne.

 

Decyzja przełożonych Janusza Komendy stanowiła naruszenie szeregu przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, przede wszystkim art. 53 Konstytucji RP gwarantującego wolność wyznania i art. 54 dotyczącego wolności posiadania i głoszenia poglądów. Firma podważyła także art. 11 ust. 3 i 18 ust. 3a Kodeksu pracy, które zakazują dyskryminacji ze względu na wyznanie i poglądy. IKEA naruszyła, ponadto, art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zapewniający każdemu wolność posiadania i głoszenia własnych przekonań.

 

„IKEA w reakcji na ujawnienie przez pracownika przywiązania do wartości religijnych zwolniła go. Działanie pracodawcy stanowi oczywiste naruszenie przepisów prawa pracy o zakazie dyskryminacji z uwagi na religię oraz wyznanie. Liczymy, że sąd uzna wypowiedzenie umowy za bezskuteczne i przyzna powodowi odpowiednie odszkodowanie” – podkreśla adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 904 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram