DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Kraków: oświadczenie kard. Stanisława Dziwisza w sprawie artykułu w „Newsweeku”

Kraków: oświadczenie kard. Stanisława Dziwisza w sprawie artykułu w „Newsweeku”
źródło: BP KEP

„Próby zniesławienia św. Jana Pawła II obrażają uczucia milionów osób na całym świecie, dla których św. Jan Paweł II był i jest niepodważalnym autorytetem i orędownikiem w rozmaitych sytuacjach życiowych” – stwierdza w specjalnym oświadczeniu kard. Stanisław Dziwisz. Hierarcha odnosi się do stwierdzeń zamieszczonych w artykule opublikowanym w ostatnim numerze tygodnika „Newsweek”.

 

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenie kard. Stanisława Dziwisza.

 

W związku z powtarzaniem w mediach nieprawdziwych informacji, które wprowadzają w błąd wiele osób, pragnę przypomnieć, że św. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który w sposób systemowy wprowadził ochronę dzieci i młodzieży w Kościele. O jego bezkompromisowej postawie w tej kwestii świadczą m.in. następujące fakty:

 

1. W 1993 r. św. Jan Paweł II skierował list do biskupów z USA, w którym napisał jednoznacznie: „Ewangeliczne słowo biada ma szczególne znaczenie, zwłaszcza, gdy Chrystus stosuje je wobec przypadków zgorszenia, a przede wszystkim wobec zgorszenia najmłodszych. Jak surowe są słowa Chrystusa, kiedy mówi o takim zgorszeniu i jak wielkie musi być to zło, skoro dla tego, który sieje zgorszenie, lepiej byłoby mieć wielki kamień młyński zawieszony na szyi i utonąć w głębinach morza (por. Mt 18,6)”.

 

2. W 1994 r. Papież wydał Indult dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych, a dwa lata później rozszerzył go na Kościół w Irlandii. Miał on na celu wprowadzenie większej ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwem wykorzystywania.

 

3. W 2001 r. Ojciec Święty wprowadził w Kościele restrykcyjne normy prawne, które kolejni papieże uaktualniali. Przełomowe znaczenie miał dokument „Sacramentorum sanctitatis tutela” (O ochronie świętości sakramentów) oraz normy „O najcięższych przestępstwach”. Jan Paweł II podniósł wiek ochrony osób małoletnich do 18. roku życia. Ponadto zobowiązał każdego biskupa i wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania Kongregacji Nauki Wiary wszystkich przestępstw przeciw małoletnim.

 

4. W 2002 roku św. Jan Paweł II jednoznacznie podkreślił swoje stanowisko w tej sprawie: „Ludzie muszą wiedzieć, że w stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby nieletnich” (Przemówienie do biskupów amerykańskich, 23 kwietnia 2002 r.).

 

5. Za pontyfikatu i zgodnie z wolą św. Jana Pawła II Kongregacja Nauki Wiary rozpoczęła dochodzenie w sprawie oskarżeń dotyczących Maciela Delgollado, założyciela Legionistów Chrystusa. W grudniu 2004 roku wysłano ówczesnego promotora sprawiedliwości, a dziś arcybiskupa, Charlesa Sciclunę z jeszcze jednym prawnikiem do Meksyku i Stanów Zjednoczonych, by przeprowadzili dochodzenie. Zostało ono prowadzone po śmierci Jana Pawła II i dlatego na początku pontyfikatu Benedykta XVI mógł zapaść wyrok.

 

6. Oprócz tego należy zauważyć, że w celu zbadania życiorysu Jana Pawła II przesłuchano 122 świadków, w tym także niezwiązanych z Kościołem katolickim oraz sporządzono 2414 stron dokumentacji procesowej. Świętość Jana Pawła II potwierdziło swoim autorytetem dwóch papieży, beatyfikował go Benedykt XVI, a kanonizował Papież Franciszek. Stolica Apostolska, biorąc pod uwagę opinię komisji lekarzy, uznała dwa uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.

 

W związku z tym próby zniesławienia św. Jana Pawła II obrażają uczucia milionów osób na całym świecie, dla których św. Jan Paweł II był i jest niepodważalnym autorytetem i orędownikiem w rozmaitych sytuacjach życiowych, czego wyraz dają tysiącami świadectw o łaskach nieustannie otrzymywanych za jego wstawiennictwem.

 

Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi za to, że położył kres próbom zniesławienia Papieża Polaka mówiąc o tym, że nikt nie może wątpić w świętość Jana Pawła II.

 

+ Kard. Stanisław Dziwisz

Arcybiskup Senior Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 28 maja 2019 r.

 

KAI

TK


DATA: 2019-05-29 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja po prostu takimi pismami nie brudzę sobie rąk, tym bardziej nie zaglądam do nich.I mam względny spokój. To tak jakby garbaty tłumaczyłby się, że ma proste dzieci.No "zły" ma niezłą ucieczkę, że Kardynał się aż tym zajął.
ponad 1 rok temu / Roman
 
@ aniolek. Piszesz: "Nie nam osadzac kardynala", nie zgadzam się z tobą, bo prawda jest najważniejsza, bo wyzwala.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
Swiety Jan Pawel II uczyni nam wielki cud, jezeli powierzymy mu nasze bole,troski I cierpienia. On zaniesie je przed sam oltarz Pana Boga Ojca. Pomoze nam aby nasz ojciec uslyszal nasz placz. Nie nam osadzac kardynala. Przestanmy sie klocic bo jest nasza kleska. Sam Bog rozwiaze wszystkie nasze problemy jezeli go o to poprosimy. On wynagrodzi wszystkich nas bardzo sprawiedliwie. Jezeli nie na tym swiecie to po drugiej stronie. Dziekujemy kardynaloowi Dziwiszowi za informacje. My nie powinnismy rzucac kamieniami w kardynala to nie jest nasz obowiazek. Powymazujmy nasza zla przeszlosc bo z nia ciezko sie idzie przez nasze ziemskie zycie. Maszerujmy naprzod z modlitwa na ustach.
ponad 1 rok temu / aniolek
 
@Aguś. Ależ @tradycja tylko sugerował, że autor oświadczenia był takim filtrem i sam decydował o czym papież ma się niedowiedzieć.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
Aguś czytaj ze zrozumieniem. Jeśli Twoim zdaniem jest wielu hierarchów, którzy ukrywali zło przed Janem Pawłem II, to czas na ich ujawnienie i ukaranie. To zadanie stoi przed papieżem Franciszkiem, który ma uprawnienia by rozpocząć dochodzenie w tej sprawie. Skończy się wówczas oskarżanie Jana Pawła II, jeśli zostaną w końcu ujawnieni sprawcy którzy blokowali wszelkie informacje przed JPII.
ponad 1 rok temu / tradycja
 
tradycja zmien nick. Choćby sam Papiez stanął przed Tobą twoje złe nastawienia nie pozwoli ci uwierzyć. Było i jest wielu hierarchów którzy ukrywali zło w Kościele. Co więcej niektórzy z nich są zainstalowani w Kościele przez masonerię. Kto nie ma dobrej woli nie uwierzy. Nie chcesz nie wierz, nikomu na tym nie zależy. Jan Paweł II jest święty i żadne diabelskie pyskówki na tym świecie tego nie zmienią.
ponad 1 rok temu / Aguś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.