DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Kraków: abp. Marek Jędraszewski znosi dyspensę od udziału w niedzielnych Mszach Świętych

Kraków: abp. Marek Jędraszewski znosi dyspensę od udziału w niedzielnych Mszach Świętych
Zdjęcie ilustracyjne. Abp Marek Jędraszewski. Fot. Piotr Guzik/FORUM

29 maja 2020 r. krakowski metropolita abp. Marek Jędraszewski zniósł dyspensę od udziału w niedzielnych Mszach Świętych. Z takiej możliwości mogą nadal skorzystać tylko osoby po 65 roku życia, przejawiające objawy infekcji oraz te, które czują obawę przed zakażeniem.


„Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r. (…) co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej” – czytamy w dekrecie.


Z dyspensy nadal mogą korzystać osoby po 65 roku życia, osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.) oraz wszyscy, którzy „czują obawę przed zarażeniem”. W mocy pozostaje zalecenie zachowania przepisów sanitarnych; zachowywania odpowienich odległości, zasłaniania ust i nosa czy stosowania płynów dezynfekujących.


Pełna treść dekretu:


Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych


1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.


2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:


a) osoby w wieku 65 lat i więcej,
b) osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c) osoby, które czują obawę przed zarażeniem.


Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.


3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.


†Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski


Źródło: diecezja.pl
PR

Czytaj także:
DATA: 2020-05-29 12:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Janek: Janek, ormowcu, zakapuj także mnie, bo i ja jestem bandytą, do kościoła chodzę baz maski.
6 miesięcy temu / Bolek
 
Ktos tu pisze ze tylko egoisci sie boją. Jest odwrotnie Nie chodze teraz fo ksciola bo nie chce zarazic moich bliskich, którzy sa starsi ode mnie i slabszego zdrowia. Wiem ze Bog mnie rozumie.
6 miesięcy temu / Klara
 
Nigdy nie było konieczności przyjmowania Pana Jezusa na rękę .Dość profanacji.A z chrześcijan robi się II kategorię .Na weselach bez szmat w barze bez szmat, a gdzie ma sie Uwielbiać Pana boga to w szmacie.Opamiętajcie się !
6 miesięcy temu / mila
 
Trwa propaganda słowa 'zachorowania'. Jeśli komuś wychodzi nosicielstwo, to nie oznacza że jest chory! Nie mamy 20tys zachorowań w kraju! Ta manipulacja jest obrzydliwa. Ludzie włączcie myślenie! Ja mieszkam na Śląsku. I wirus ma już ponad 1000mutacji pozostanie z nami do końca świata, a nie do momentu sprzedaży i podania wątpliwej co do bezpieczeństwa szczepionki miliardom ludzi za miliardy dol.
6 miesięcy temu / Pro
 
komunię przyjmujemy do ust i na kolananch
6 miesięcy temu / komunia
 
#Aha będę pierwszym który wezwie policję, a ty jesteś zwykłym bandytą
6 miesięcy temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.