DZIŚ JEST:   16   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Cypriana, męczennika
Św. Korneliusza, papieża
 
 
 
 

Kościuszko bohaterem? Grzegorz Braun jest innego zdania

Kościuszko bohaterem? Grzegorz Braun jest innego zdania
fot.Sammlung Rauch/FORUM

Sejm podjął uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki. Taki skład bohaterów narodowych, to w ocenie Grzegorza Brauna efekt karmienia się elit historią urojoną, bo kraj w którym duch Tadeusza Kościuszko wciąż unosi się nad władzą, nie może być spokojny o swoją przyszłość.


- Najwyraźniej polska elita w dalszym ciągu żyje historią urojoną. Narracją, którą sama o sobie snuje rewolucja światowa, która w naszych dziejach niejednokrotnie posługiwała się Polakami, jako kondotierami tej rewolucji – zaznacza Grzegorz Braun, komentując decyzję Sejmu o ustanowieniu roku 2017, rokiem Tadeusza Kościuszki.

 

Zdaniem Brauna, taka decyzja tylko potwierdza tezę, że polska elita ma nieodrobione lekcje. – I nie dziwota, bo w kolejnych pokoleniach działanie systemu kołłątajowsko-stalinowskiego scentralizowanej, zetatyzowanej edukacji służy reprodukowaniu tych właśnie przesądów, mitów i urojeń, w których kondotierzy rewolucji światowej urastają do rangi bohaterów narodowych – ocenia.

 

Nad stawianiem na piedestałach „bohaterów” nawet czasem można byłoby przejść do porządku dziennego, stawiając takie inicjatywy w kategorii „godnych pożałowania”, tyle tylko, że w tym przypadku jest to postępowanie groźne. - Wypada tu powtórzyć maksymę Józefa Szujskiego, naszego dziejopisa XIX-wiecznego, który słusznie diagnozował, że zła historia jest mistrzynią złej polityki – dodaje reżyser.

 

- No i rzeczywiście widzimy, że polską polityką zagraniczną do dziś kieruje Tadeusz Kościuszko. To on zawiera sojusze w imieniu Rzeczypospolitej. I obyśmy się nie obudzili z tych złudzeń w sytuacji analogicznie dyskomfortowej – przestrzega Braun.

 

Jak przypomina reżyser, w 1794 roku poszliśmy na Moskala z poduszczenia lóż francuskich i pruskich, i „bardzo byli nasi pradziadowie zdziwieni, że nas biją Prusacy pod Szczekocinami, a rewolucyjna Francja jak przyszło co do czego - to po tym jak Polacy odegrali rolę dywersantów na tyłach i umożliwili przetrwanie rewolucyjnego reżimu jakobińskiego w Paryżu - nie miała już żadnej potrzeby, żeby cokolwiek w sprawie polskiej poświęcać, czy wydatkować".

 

Inaczej Kościuszkę widzą rządzący. W podjętej uchwale mówią o nim w samych superlatywach i widzą w nim niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. „Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki” – czytamy w uchwale.

 

- To, że np. Karol Marks był wielbicielem powstania styczniowego, nie jest argumentem, który by przemawiał czy to za nim samym, czy też za powstaniem. Zatem to, że ojcowie rewolucji amerykańskiej chętnie posługiwali się takimi kondotierami, jak Tadeusz Kościuszko, niczego nie rozstrzyga i niczego nie wyjaśnia, ani w sprawie rewolucji amerykańskiej, ani w sprawie Kościuszki – stwierdza Braun.

 

Jak dodał, tak długo jak „Tadeusz Kościuszko z Hugonen Kołłątajem i Ignacym Potockim dyktują Polsce jej sojusze i wytyczają główne kierunki w polityce wewnętrznej i zagranicznej, tak długo Polacy nie są bezpieczni.” - Tak długo jak polska elita umacnia się w tych urojeniach, tak długo Naród Polski ma się czego obawiać ze strony własnej władzy – dodaje.

 

Zdaniem Grzegorza Brauna, kraj w którym duch Tadeusza Kościuszki miałby zajmować poczesne miejsce i wpływałby na doktrynę państwową, nie będzie krajem w którym wiara, rodzina i własność byłyby bezpieczne. - Tadeusz Kościuszko był człowiekiem reprezentującym w każdej z tych kwestii światopogląd rewolucyjny – puentuje znany dokumentalista.

 

 

MA

DATA: 2016-07-02 10:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Grzegorz Braun stoi tam gdzie kiedyś stali twórcy Targowicy. A ja mieszkam na ulicy Kościuszki.
5 miesięcy temu / stary lewak
 
Rzeczywiście T. Kościuszko występuje przeciwko przywilejom lecz tylko tym mało słusznym, n.p. z dziada pradziada. Natomiast nie występuje przeciwko wierze, a przeciwko uprzywilejowaniu którejkolwiek z religii. Panu G. Braun pomyliła się wiara z religią, nie wiem celowo czy z niewiedzy ale w jednym i drugim przypadku to i tak źle świadczy o autorze. Kolejna pomyłka interpretacyjna to zamienne stosowanie określeń własności i zgromadzonego majątku (nie koniecznie uczciwie). Temat jest dość ciekawy i głębszy , natomiast uważam, że autor Pan G. Braun poleciał płytko i w moim odczuciu dość tendencyjnie.
7 miesięcy temu / freelancer
 
1. Ktoś tam przywołał Kolumba. A przecież Kolumb i inni kolonizatorzy działał za przyzwoleniem Papiestwa i niejako na jego zlecenie (za pośrednictwem Hiszpanii): patrz bulle papieskie "Dum Diversas", "Romanus Pontifex", "Inter caetera", "Aeterni regis", "Dudum siquidem". Kolumb święty nie był, a jego następcy konkwistadorzy jeszcze gorsi. Oczywiście ich występki obciążają także nasz Kościół. Najlepsze jest jednak to, że dopiero ruch socjalistyczny mocno "skłonił" Kościół do refleksji. I tu leży problem, bo oni zrobili coś, co Kościół powinien zrobić "po Bożemu" już dawno. A teraz Kościół poniekąd jest w odwrocie, bo ma plamy w historii, z którymi długo nic nie robił, a jego wrogowie to wykorzystują. 2. Ktoś pisał tam coś o jedności Słowian. Tylko co jest ważniejsze: jedność katolicka religijna czy plemienna. To znaczy, że już za rogiem czai się poganizm. Zresztą naszym germańskim i słowiańskim sąsiadam bardzo łatwo przychodziło żerowanie na nas.
ponad 1 rok temu / Jurek
 
To, że Kościuszko był rewolucjonistą to żadna tajemnica. Przecież gdyby nie to by nie szedł z kosynierami do boju. Druga sprawa to czemu nie Grzegorz Braun nie pisze o zdradzieckiej postawie biskupów polskich oraz Papieża wobec Polski, jak kolaborowali z niekatolicką Rosją. Poza tym wszystkie te ruchy radykalne mają jedną przyczynę - rozprzestrzenianie satanistycznego porządku feudalnego. No i co lepsze to dzięki niższemu i wyższemu klerowi rewolucja we Francji się udała, a stalowy Gruzin, który prawie został popem. Ja się tylko zastanawiam, kiedy ludzie zrozumieją, że żadne pierniczenie ludzi zideologizowanych w swoich nierealnych chorych doktrynach nie poprawi im bytu duchowego czy materialnego. Oczywiście prym w tym zawodzeniu wiodą różnej maści humaniści Zresztą, że polonista, monarchista Braun, (notabene kumpel ku-klux-klanistów, faszystów ateistycznyh w europie itd) tylko potwierdza me s
ponad 1 rok temu / Emil
 
To że był rewolucjonistą to prawda. Ale też warto przypomnieć o knowaniach Kościoła katolickiego ws. rozbiorów. Po co utyskiwać na III rozbiór
ponad 1 rok temu / Emil
 
Bo Polacy lubią podpuszczani na idiotyczne zrywy i poświęcać się na mięso armatnie żydowskich interesów.
ponad 2 lata temu / Maverick z USA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.