DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Kościół w Niemczech traci setki tysięcy wiernych. Oto skutki rewolucji

Kościół w Niemczech traci setki tysięcy wiernych. Oto skutki rewolucji
fot. ddp images/FORUM

Kościół w Niemczech od lat ma wizerunek bardzo postępowego, a wielu jego biskupów wprost odrzuca doktrynę katolicką, uzasadniając to „względami duszpasterskimi”. Jak zdaje egzamin duszpasterstwo tamtejszych postępowych duchownych? Statystyki są nieubłagane: niemieccy wierni masowo opuszczają Kościół.

 

W Kościele w Niemczech odnotowano w 2017 roku znacznie więcej wystąpień niż w latach poprzednich. Według najnowszych danych mowa o 216 078 wiernych, którzy opuścili Kościół. Gorzej pod tym względem wygląda jedynie wspólnota ewangelicka, z której odeszło 220 tys. członków. Procentowo liczby są – niestety – mniej korzystne dla Kościoła katolickiego (29 proc. utraconych wiernych) niż wspólnoty ewangelickiej (11,6 proc. wiernych, którzy zdecydowali się odejść).

 

Dla katolików jest to druga tak wielka fala wystąpień w ostatnich dekadach. Wcześniej podobne dane odnotowano w 1989 roku, po upadku muru berlińskiego.

 

Oczywiście niemieccy duchowni mają pomysł na to, w jaki sposób odwrócić ten przykry trend. I, oczywiście, nie jest nim powrót do doktryny, ale reformy, które – w przypadku niemieckiego episkopatu – oznaczają radykalny skręt w kierunku protestantyzacji. Łączy się z tym nie tylko udzielanie Komunii Świętej rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach, ale także dopuszczanie to Eucharystii protestantów, akceptacja homozwiązków czy propozycje dotyczące zniesienia celibatu.

 

Idąc tym tropem sekretarz generalny Konferencji Biskupów Niemieckich, ks. Hans Langendörfer zapewnił, że Kościół jest gotowy do poszukiwania nowych dróg, gdyż liczne inicjatywy świeckich (m.in. kobiecy ruch na rzecz reform „Maria 2:0) świadczą o tym, że ludzie pragną zmian. Te kwestie zamierza rozważać wprowadzana obecnie w Kościele katolickim Niemiec tzw. „droga synodalna” .

 

Z kolei Sekretarz generalny Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Stefan Vesper uważa, że te najnowsze dane muszą stanowić bodziec do odważnego i dynamicznego działania w zaproponowanym procesie reform. Podobnie sądzą przedstawiciele inicjatywy „Jesteśmy Kościołem”, którzy uznają, że biskupi muszą zmienić sposób kierowania Kościołem. Także zmniejszająca się liczba osób uczęszczających w nabożeństwach dowodzi poważnej utraty zaufania, a zmiany strukturalne w parafiach prowadzą do utraty „zadomowienia”, poczucia przynależności.

 

Jednym słowem, jeśli dotychczasowe działania Kościoła w Niemczech okazały się porażką, to jedynym lekarstwem na nią jest intensyfikacja tych działań. Ciekawe, prawda?

 

 

Źródło: KAI

ged

 

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 

 

Czytaj także:
DATA: 2019-08-19 12:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Akurat niemcy to mają doświadczenie w budowaniu czegokolwiek, hehe. Co nie zaczną, to im czołg wychodzi...
8 miesięcy temu / Stary co wie
 
Tylko patrzeć, jak zniosą Przykazania.
11 miesięcy temu / Zbigniew
 
Niech sobie w Niemczech eksperymentują pod własnym szyldem , a wara im od Kościoła Powszechnego.
11 miesięcy temu / pol
 
inna kolejność ,reformy są skutkiem odchodzenia wiernych i próbą ich zatrzymania ,ale nieudaną,pierwsza przyczyną są podatki na kościół
11 miesięcy temu / lil
 
"jeśli dotychczasowe działania Kościoła w Niemczech okazały się porażką..." - a może właśnie sukcesem? Może właśnie tak ma być i po to właśnie się to robi? @myśl: podatek kościelny to narzędzie do pacyfikacji, a potem likwidacji kościoła. Zdał egzamin na celująco.
11 miesięcy temu / Republikanin
 
Nic dziwnego, odwrocili sie od PANA BOGA. No panie Kasper i Marx, wasze poglady procentuja?
11 miesięcy temu / Jara
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.