DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Koronawybory, czyli jak wirus usunął w cień kampanię prezydencką

Koronawybory, czyli jak wirus usunął w cień kampanię prezydencką
FOT.:Tomasz Golab/Krzysztof Zuczkowski/Grzegorz Banaszak/FORUM

Przebieg walki ze zjadliwym wirusem w ogromnej, jeśli nie decydującej mierze, wpłynie na wynik wyborów prezydenckich. Obecnie, dzięki przychylnym nastrojom społecznym, punkty za sprawną reakcję państwa na kryzys epidemiologiczny zbiera Andrzej Duda. Jednak czas gra na korzyść opozycji – przedłużanie się narodowej „kwarantanny”, połączone z coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą, sprzyjać będzie jego przeciwnikom.


Ze względu na Covid-19 punkt ciężkości kampanii „Prezydent 2020” przesunął się od tradycyjnych wędrówek kandydatów po kraju i spotkań z wyborcami do mediów, w tym internetu. To jeden z powodów, dla których obecny lokator „dużego pałacu” zyskuje coraz wyraźniejszą przewagę nad konkurencją. Obóz reprezentowany przez Andrzeja Dudę jest lepiej niż przeciwnicy zaprawiony w wojnie elektronicznej, dzięki której wygrał podwójną elekcję w 2015 roku – okresie gdy wielkie media „publiczne” i prywatne, inaczej niż obecnie, mówiły jednym głosem.


Media społecznościowe pokazują, że wiele osób nawet niebędących entuzjastami Prawa i Sprawiedliwości docenia sposób, w jaki ekipa Mateusza Morawieckiego reaguje na kryzys. Gdyby kandydatem Zjednoczonej Prawicy był minister zdrowia Łukasz Szumowski, sztab z Nowogrodzkiej w ogóle nie musiałby troszczyć się o wynik głosowania. Obecny prezydent musi się jeszcze nieco potrudzić.


Z kolei część tak zwanej totalnej opozycji, przy krytyce rządu starając się doszukiwać dziury nawet w całym, postawiła na politykę: „im gorzej tym lepiej”. Z dzisiejszej perspektywy to taktyka samobójcza, bowiem zgodna reakcja Polaków na reżim nałożony przez władze publiczne pokazuje raz jeszcze naszą umiejętność chwilowego jednoczenia się w obliczu poważnych problemów i dramatów. Opozycja próbuje też grać przy okazji kryzysu, na nucie antyklerykalnej. Wprawdzie media systematycznie uderzające w obecny układ władzy znów raptownie „spobożniały” decydując się na transmitowanie niedzielnej Mszy świętej, to jednak pozorom tym towarzyszyła ich gwałtowna presja na zamykanie katolickich świątyń. To swego rodzaju nowy etap w permanentnej antykościelnej kampanii – wierzący duchowni i świeccy, oprócz ponoszenia wyłącznej odpowiedzialności za zbrodnie pedofilskie, dzisiaj stają się głównymi „winnymi” ewentualnej pandemii.


Polityczna diagnoza nastrojów społecznych odnosić się jednak musi do stanu rzeczy na tę chwilę a sytuacja będzie się zmieniać, i to dynamicznie. Rządzący, słusznie dążąc do uspokajania atmosfery, rysują przed rodakami perspektywę zaledwie dwu- lub co najwyżej kilkutygodniowego „średniego postu” od normalnego życia – swobodnego przemieszczania się, pracy w biurach, otwartych szkół, uczelni, lokali gastronomicznych i rozrywkowych, kościołów.


Niestety, niewiele jednak wskazuje, że mamy do czynienia z krótkotrwałym stanem rzeczy. Wirus z Wuhan, oprócz organizmów ludzkich, uderza bowiem rykoszetem w gospodarkę, której wiele gałęzi za chwilę odczuwać będzie poważne problemy. Wielce prawdopodobną perspektywą jest szybki wzrost cen i bezrobocia oraz inflacja.


Już teraz nietrudno zauważyć, że obecnej narodowej mobilizacji towarzyszy społeczne napięcie związane z nadzwyczajną sytuacją. Jest ono wciąż bardzo łagodne, gdyż władze i służby zareagowały w sposób zgodnie uznawany za właściwy. Wciąż sprzyjają też niezłym nastrojom statystyki towarzyszące epidemii. Stosunkowo niskie liczby zachorowań i zgonów w porównaniu z innymi państwami pozwalają żywić uzasadnione nadzieje, że nawet nasz ogromnie zbiurokratyzowany, niewydolny, działający jeszcze głównie dzięki ofiarnemu personelowi medycznemu system służby zdrowia zdoła stłumić zagrożenie epidemii totalnej. Dobrze postrzegany jest w naszym kraju zwłaszcza kontrast sytuacji nad Wisłą względem Hiszpanii, Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Rządzące tam, zorientowane bardziej na lewo gabinety być może nie obawiają się pro-eugenicznego potencjału Covid-19 (może nawet spoglądają na wirus z jakąś nadzieją, uwarunkowaną stanem państwowych systemów ubezpieczeń społecznych). Faktem jest, że z państw zachodnich po raz kolejny (podobnie jak, niestety na wyrost, w odniesieniu do polityki imigracyjnej Polski) docierają do naszego kraju donośne wyrazy uznania.


Co zatem z wyborami?


W ostatnich dniach sztaby opozycyjnych kandydatów domagały się ich przesunięcia, ze względu na oczywistą dysproporcję sił w trakcie kampanii. Rządzący znaleźli się w swego rodzaju pułapce. Czas nie będzie grał na ich korzyść a „narodowej kwarantanny” i nieustannych nacisków na to, by Polacy unikali wychodzenia z domów nie da się pogodzić z powszechnym wezwaniem do urn. Władze mogą więc ogłosić stan wyjątkowy – na maksymalnie 3 miesiące – co wiąże się z przesunięciem terminu wyborów na wspomniany okres plus kolejne 90 dni. Rozwiązanie tego dylematu wygląda na jedno z najpoważniejszych obecnych wyzwań stojących przed Zjednoczoną Prawicą.

 

 

Roman Motoła

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-16 19:01
AUTOR: ROMAN MOTOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za przesunięciem wyborów optują dziś najbardziej te osoby które parę tygodni temu krzyczały o przestrzeganiu konstytucji. Nie zauważają, że nie ma podstaw konstytucyjnych do przesunięcia wyborów. : Co do epidemii i wyborów - opozycja domaga się przesunięcia wyborów bo widzi po sondażach, że nie ma szans nawet w pierwszej turze na pokonanie obecnego prezydenta. Tylko nie bierze pod uwagę jednej rzeczy - jesienią będzie dla nich jeszcze gorzej, poparcie dla rządzącej partii i prezydenta będzie na takim poziomie, że wybory będą tlyko i wyłącznie sprawdzianem poparcia. I to niestety na parę najbliższych lat.
3 miesiące temu / razar
 
@[email protected] - kościół, a szczególnie KK, jest zwalczany, bo to jest ostatnia deska ratunku dla cywilizowanego świata; nawet "zabranie" nam gotówki może "złodziejom" nic nie dać, jak ludziska, związani z cywilizacją chrześcijańską, domówią się między sobą - "to jak robimy", żeby normalnie, poza kontrolą "złodziei", żyć /np. barter, "własna" waluta", itd., itp./; dlatego nie ma znaczenia czy kościół zawinił, czy nie /ciekawe czym?/; ma być zniszczony za wszelką cenę; chrońmy z całych sił nasz KK, Chrześcijaństwo, Rodzinę /tę z chłopem i babą/, bo inaczej znikniemy z powierzchni świata; oni o tem wiedzą, stąd taka ich zaciekłość w zwalczaniu tegoż;
3 miesiące temu / JARO
 
Do Robert: przeczytaj uważnie, porównaj swoje wypowiedzi, myślenie może i postępowanie. Już nie żyjący profesorowie wyjeżdżający na sympozja naukowe m.in. do Niemiec wspominali,że po części spotkań naukowych, wieczorami spotkania z naukowcami z Niemiec niemal zawsze dotyczyły zagadnień historycznych. Niemcy prof. -wg opowiadań- nigdy nie przepraszali za wyrządzone Polsce i Polakom krzywdy ale mówili: To co Hitler zrobił źle było to,że rozpoczął wojnę. Teraz...... Niemcy i świat nauki niemiecki nie widać ,że razem?..... pracuje nad tym, jak zdobyć wszystko bez wojny. Czy w Polsce jest tak samo w s p ó l n i e ..... ,by Polacy nie tułali się za pracą i chlebem??? Ile osób zna art. 82 Konstytucji RP?
3 miesiące temu / Fred
 
Nie wycofuje twierdzenia że większość stara się coś ugrać dla siebie czy to na koronawirusie czy czymś innym bo takimi regułami rządzi się kampania wyborcza poprostu. Nie uważam nawet ze musi być to coś złego. Natomiast sprzeciwiam się manipulacjom w rodzaju że za wszystko winny kościół, robieniu w takiej sytuacji,,koło pióra''tym czy tamtym, bo można się zetknąć także z egoizmem itp. To gra nie fair.
3 miesiące temu / S
 
@[email protected] - ależ jest taka opcja; i dodam, że to jedyna dobra alternatywa dla nas Polek i Polaków - jest nią Krzysztof Bosak; wystarczy poszukać w internecie i posłuchać, co ten gość ma nam, Polakom, do powiedzenia; ja się wsłuchałem i wiem, że "każdy głos Polki i każdego Polaka jest dla Krzysztofa Bosaka"; dodam, że zgadzam się z @[email protected] - tak właśnie jest i tak będzie; ta załgana, jedna z odnóg bandy czworga magdalenkowej, nie ma nam nic ciekawego do powiedzenia, oprócz dalszego nas dojenia i sprzedania w niewolę;
3 miesiące temu / JARO
 
Zawiedzeni to za chwilę będą rządzący - coraz więcej sygnałów o braku środków ochrony. Za miesiąc będzie brakować ich powszechnie. Wtedy zobaczymy, jakie będzie poparcie. Niestety nie ma się z czego cieszyć, nawet jeśli jest się antyPIS.
3 miesiące temu / @Darius
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.