DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Koronawirus a Komunia Św. „na rękę”. Nadciąga druga fala

Koronawirus a Komunia Św. „na rękę”. Nadciąga druga fala
źródło: pixabay.com

Po wyborczym poluzowaniu ograniczeń związanym z koronawirusem nadchodzi czas wzmożenia restrykcji. Ponownie oczy opinii publicznej kierowane będą na Kościół, jako miejsce, w którym rządowe nakazy traktowane są wybiórczo. Oczywiście niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością, ale strach przed medialnym linczem może sprawić, że już niebawem trudno będzie znaleźć kapłana udzielającego wiernym Komunii Świętej do ust. Nie można na to pozwolić!

 

Jest wiele sygnałów, że sytuacja rzekomego dużego zagrożenia zarażenia wirusem w kościołach „dojrzewa” do systemowego i jedynie słusznego rozwiązania – wprowadzenia obowiązku udzielania Komunii Św. „na rękę”. Ponowne straszenie zarówno koronawirusem, jak i nadchodzącą grypą sezonową już sprawia, że i duszpasterze wpadają w popłoch. I bywa, że sięgają po rozwiązania godzące w cześć do Najświętszego Sakramentu. Bywa, że przy okazji obrażana jest też i ludzka godność.

 

Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w kościołach to tylko jeden z objawów czasu „pandemii”. Ta uderzyła bowiem bezpośrednio w cześć do Najświętszego Sakramentu. Pod pretekstem większego bezpieczeństwa z czasem upowszechniana jest praktyka udzielania Komunii Św. „na rękę”. Niestety, wierni pragnący przyjąć Pana na kolanach i do ust coraz częściej postrzegani są jako ci „nieroztropni”, potencjalnie „niebezpieczni” i „nieodpowiedzialni”. Tak też są traktowani. I takie świadectwa napływają do PCh24.pl

 

Nasza Czytelniczka zauważyła, że obowiązek noszenia maseczek w czasie Mszy Św. w jej parafii szedł w parze ze zmianą sposobu udzielania Komunii Świętej – teraz „dostępnej” tylko „na rękę”. Prośba o umożliwienie przyjęcia Ciała Pańskiego w sposób tradycyjny zakończyła się dość zaskakującym „kompromisem”. Duszpasterze dali taką możliwość… po Mszy św., po zgłoszeniu się do zakrystii. Takie zachowania sprawiają, że wierni szukają parafii, w których księża udzielą Komunii Św. do ust w czasie Mszy Św. Budującym jest, że Czytelniczka zapewniła o swej pokornej modlitwie w intencji możliwości przyjmowania Komunii Świętej do ust, ale też i zdjęcia restrykcji noszenia masek w czasie Mszy Świętej.

 

Inny z Czytelników PCh24.pl zrelacjonował nam praktyki z jednego ze znanych kościołów na mapie Małopolski. Tam kapłan odmówił udzielenia Komunii Św. osobie klęczącej i chcącej przyjąć ją do ust. Tu zareagowali wierni. Na nic się zdały argumenty wskazujące na przepisy kościelne i Tradycję. Kapłan powołał się na… standardy z zachodniej Europy, wedle których kapłan udzielając Komunii do ust miałby po każdym komunikowanym dezynfekować ręce, a gdyby tego nie czynił naraziłby się na grzywnę. Skąd pomysł, by wbrew obowiązującym w Polsce zasadom powoływać się za doświadczenie zlaicyzowanych krajów?

 

O innych przypadkach naruszeń pisaliśmy już TUTAJ

 

Podobnych relacji jest wiele. Niestety, nie jest odosobnionym doświadczeniem karcenie wiernych przez kapłana udzielającego Komunii, krótkim, wojskowym komunikatem: „ręka”. Codziennością jest odsyłanie wiernych przyjmujących Komunię Św. do ust a to na koniec kolejki, a to do „skrajnych kolejek”. Wszystko to dzieje się przed obliczem Najświętszego Sakramentu, przed którym upadać mamy „wszyscy wraz”.

 

Niestety wiele wskazuje na to, że sytuacja wiernych pragnących przyjmować Ciało Pana „do ust” ulegnie pogorszeniu. Już zresztą słychać w kościołach echa notowanej zwiększającej się liczby zakażeń, skutkującej zapowiedziami przywracania w życiu publicznym niektórych ograniczeń. Słychać – także ze strony przedstawicieli katolickich mediów – apele do kapłanów, by ci gorliwiej namawiali wiernych do przyjmowania Komunii Św. „na rękę”, do szykowania i wskazywania swoistych „kącików czystości”, które w czasie koronawirusa tak łatwo i szybko zastąpiły wodę święconą. Idą za tym pochwały dla przodowników zmian.

 

A zapomina się – a może nie chce się mówić – o tym co najważniejsze! O tym co dzieje się z partykułami, które zostają – również na tych zdezynfekowanych dłoniach wiernego. W nich obecny jest Chrystus! Wcierany w ławkę, ręce, odzież… Przecież to dla uszanowania Ciała Pańskiego kapłan po zakończeniu Komunii obmywa ręce. Ile znaczy ta czynność w sytuacji, gdy „pół kościoła wiernych” przyjmujących Ciało Chrystusa na rękę tego nie czyni? I z pewnością takiego zachowania nie usprawiedliwia (zresztą wątpliwy) argument zachowania higieny. Jak taka praktyka ma się do zachowania należnej Panu czci?

 

Dlatego przypominamy (wciąż obowiązujące) zasady zawarte w dokumencie: „Wskazania Prezydium KEP dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”:

„Przypomina się, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie”.

 

Czy Komunia „na rękę” po niechybnie zbliżającej się nowej fali oskarżeń o roznoszenie wirusa przez wiernych może wkrótce stać się w Polsce zasadą?

 

Nie możemy na to pozwolić przez wzgląd na cześć należną Chrystusowi realnie obecnemu w Najświętszym Sakramencie!

 

Marcin Austyn

Czytaj także:
DATA: 2020-08-07 07:40
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak Komunia Sw byla przyjmowana przez pierwszych Chrzescijan?!
19 dni temu / ada
 
Wczoraj Ojciec Dyrektor Rydzyk w przedpołudniowej audycji dość mocno apelował do kapłanów, którzy obawiają się udzielać Komunii na rękę. Nie ukrywam odczułem dużą radość, że w końcu pojawiają się mocne głosy przeciw temu procederowi, który przecież jeszcze 6 miesięcy temu w Polsce nie miał miejsca. Mam nadzieję, że nie tylko szeregowi kapłani słyszeli ten apel i da im do myślenia. Ja, gdy ktoś się obawia i ma wątpliwości zawsze odsyłam do tematów cudów w Legnicy i Sokółce. A dla opornych co brzmi zupełnie nie na miejscu ale analogicznie przyjmowanie pokarmu na brudną rękę, którą dotykała pieniędzy, klamki, ławki itd jest po prostu nielogiczne.
24 dni temu / the Q
 
Zdrowie też może być bożkiem. Ważniejszym niż zbawienie.
1 miesiąc temu / polożma
 
Można poznać duchownych po owocach. Wykorzystali fałszywą pandemię do wprowadzenia Komunii na rękę.
1 miesiąc temu / gośc
 
@ Messi - nie opowiadaj bajek. W Kościele katolickim od zawsze było z najwyższą czcią, czyli na kolanach i do ust.
1 miesiąc temu / Linkc
 
Komu służy duchowny, który wystosował dziś do kościołów w Polsce zachętę do przyjmowania Komunii na rękę?
1 miesiąc temu / komu
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.