DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Koronawirus: Drastyczny spadek zabiegów i przyjęć, wybitni lekarze patrzą w sufit

Koronawirus: Drastyczny spadek zabiegów i przyjęć, wybitni lekarze patrzą w sufit
Fot. F. Błażejowski/Forum

„Przez miesiące na Wołoskiej specjalistyczny sprzęt obrastał kurzem, a wybitni kardiochirurdzy gapili się w sufit” – to efekt przekształcenia stołecznej placówki MSWiA w jednoimienny szpital dla zakażonych koronawirusem.

 

 

„Pomysł rządu na walkę z koronawirusem odbije się na zdrowiu tysięcy pacjentów – mówią lekarze. Specjalistyczne szpitale zamienione w twierdze przeznaczone tylko dla pacjentów zakażonych koronawirusem przez miesiące stały prawie puste. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że chodziło o ochronę całej populacji” – czytamy na portalu wp.pl.

 

Według spytanych przez portal lekarzy, setki chorych, nie tylko ze schorzeniami serca, zostało pozbawionych możliwości skutecznego leczenia. – Serce pacjenta, któremu nie wykonano na czas zabiegu, traci 20-30 procent wydolności i zamienia się, jak my to nazywamy, w kapeć – twierdzą kardiolodzy.

 

Podczas wrześniowego XXIV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego profesor Robert Gil ujawnił, że pomiędzy marcem a końcem lipca, kiedy szpital MSWiA był już placówką jednoimienną, na oddziale chorób serca leczyło się w nim zaledwie 298 chorych. W porównaniu z zeszłym rokiem (6 364 osoby) to zaledwie 5 procent. Z kolei przyszpitalna poradnia kardiologiczna przyjęła w trakcie tzw. pandemii niespełna tysiąc osób – 20 razy mniej niż w 2019 roku.

 

„Przekształcenie specjalistycznego szpitala w szpital jednoimienny spowodowało drastyczny spadek liczby kardiologicznych hospitalizacji oraz porad w Przyklinicznej Przychodni Kardiologicznej. Towarzyszył temu ogromny spadek liczby wykonywanych procedur wysokospecjalistycznych, tak planowych, jak i ratujących życie. Koncepcja szpitala jednoimiennego w świetle przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce okazała się niedostosowana do potrzeb” – podsumował swój raport profesor Gil.

- Przez miesiące w szpitalu na Wołoskiej specjalistyczny sprzęt obrastał kurzem, a wybitni kardiochirurdzy gapili się w sufit – potwierdza inny lekarz. Zwraca on uwagę, że dla sprawnego wykonywania swoich obowiązków medycy potrzebują ciągłości, podobnie jak np. piloci samolotów. Dodaje także, iż nie są prowadzone statystyki mówiące o zgonach czy kalectwie poniesionym wskutek nieudzielenia na czas pomocy, ze względu na reżim sanitarny.

 

Oczywiście, to nie tylko problem kardiologii.

 

„Analiza operacji kliniki neurochirurgii pokazuje ponad czterokrotny spadek liczby zabiegów. W okresie marzec-wrzesień 2019 wykonano 373 operacje, podczas gdy w tym samym okresie tego roku zaledwie 83. A przecież mówimy o zabiegach ratujących życie, tętniakach, guzach mózgu. Także na oddziale ortopedii zespół 15 ortopedów od marca do września złożył dosłownie 7 złamań i wszczepił jedną endoprotezę. Rok wcześniej 400 endoprotez” – czytamy na wp.pl.

 

Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że niedoszli pacjenci wybitnych szpitali zostali przekierowani do innych placówek, np. powiatowych. Jednak zapytany przez portal dyrektor jednej z nich (z Mazowsza) przyznał, że mniejsze szpitale nie zawsze są w stanie wykonać wszystkich zabiegów specjalistycznych.

 

 

Źródło: wp.pl

RoM

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-10-03 12:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeszcze przydałyby się statystyki o ile swoje obroty zwiększyły kliniki prywatne.
1 miesiąc temu / Kowalski
 
Proszę zauważyć, korelację, którą możne przy tej skali uznać za zależność - wraz z drastycznym spadkiem dostępu do lekarzy, usług medycznych a zatem i leków i procedur, drastycznie spadła śmiertelność w Polsce. I to powinno dać do myślenia
1 miesiąc temu / patrz uważnie
 
To jest zamach na ludzkie zdrowie i życie!!! To właśnie ci ludzie, którym nie zostały wykonane operacje czy zabiegi a także ograniczono dostęp do specjalistów, są prawdziwymi ofiarami koronaświrusa. A całą winę za to wszystko ponoszą osoby, które te wszystkie drastyczne decyzje ustanawiają, decyzje nieadekwatne do zagrożenia jakim jest ten domniemany wirus. To jest pandemio-psychoza, pandemia strachu, przez którą umierają osoby, którym na czas nie udzielono pomocy medycznej. Panie Boże ratuj!!! Bo nasz rząd ludzi tylko wykańcza zamiast ratować...
1 miesiąc temu / Katarzyna
 
Działania PISu wpisują się w komunizm totalitarny.
1 miesiąc temu / grimm
 
@Ronin. Taak. Ludzie z poważnymi schorzeniami kardiologicznymi sami się uzdrowili. "Samouzdrowić" to się można z przeziębienia względnie jakiejś innej choroby zakaźnej na ten przykład albo z hipochondrii, wcale nie tak rzadkiej. Skomplikowane złamanie samo się nie złoży, tak samo jak wada serca, np. zagrażająca życiu nieprawidłowa budowa, sama się nie naprawi. A jeśli już, to mówmy raczej o cudach. Też się zdarzają. Z Panem Bogiem.
1 miesiąc temu / Stefan
 
Dalej gapcie się w sufit.Caly szacunek do was szlag trafil.
1 miesiąc temu / Jolka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.