DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Korespondencja z Rzymu. Zdjęcia-symbole synodu amazońskiego

Korespondencja z Rzymu. Zdjęcia-symbole synodu amazońskiego
Fot. Jerzy Wolak / PCh24.pl

Do watykańskiego kościoła Santa Maria in Traspontina wszedłem nie po raz pierwszy, ale tym razem nie tylko na modlitwę. Chciałem zobaczyć miejsce, z którego w poniedziałek skradziono trzy pogańskie figurki. Zwróciwszy głowę ku pamiętanej przeze mnie jako pięknej kaplicy bocznej, zdumiałem się. Moim oczom ukazała się bowiem cała symbolika kończącego się powoli synodu.

 

Oto w jednej z kaplic urokliwego szesnastowiecznego kościoła rozłożono artefakty mające kojarzyć się z Amazonią – ozdobione kolorowymi frędzlami wizerunki „bohaterów sprawy amazońskiej” (tak świętych jak i działaczy społecznych), łódź-dłubankę wraz z opierającymi się o ołtarz wiosłami podtrzymującymi jednocześnie krzyż obklejony wizerunkami Indian, oraz kapelusze i ulotki przybliżające tamtejszą kulturę.

 

W tym samym miejscu, w tej samej kaplicy, do poniedziałku stały również figurki nagiej ciężarnej kobiety, które wielu nazwało pogańskimi – do złudzenia przypominały bowiem wizerunki Pachamamy – „Matki Ziemi”. To inkaska bogini mająca zapewniać jednocześnie ludzką płodność, jak i żyzność pól. Watykańscy oficjele nie potwierdzili by figurka zupełnie nagiej ciężarnej kobiety wnoszona z początkiem synodu do kościoła przez biskupów (sic!) w rzeczywistości była Pachamamą, ale zdecydowanie zaprzeczyli, by była to Matka Boża.

 

Ktoś wreszcie zdenerwował się nie na żarty, porwał pogańskie figurki, wrzucił je do Tybru, a video z tego wydarzenia umieścił w internecie.

 

W świątyni pozostały jednak inne amazońskie artefakty – już nie bluźniercze, ale zwyczajnie niepasujące do tego miejsca. Jeden z nich przykuł moją uwagę w sposób szczególny – to plakat przedstawiający coś w rodzaju „kręgu życia”, będący jednocześnie symbolem pomieszania z poplątaniem, do jakiego na naszych oczach dochodzi w naszym Kościele. Otóż na plakacie tym widnieje autentyczne zdjęcie indiańskiej kobiety trzymającej na ręku kilkumiesięczne dziecko, a piersią karmiącej… łasicę.

 

Kościół nasz daleko zaszedł w mieszaniu Prawdy z ideologią czy niechrześcijańską filozofią panteizmu. Ów jeszcze znajdujący się w watykańskiej świątyni plakat stanowi tego najlepszy symbol. Choć może jeszcze bardziej jaskrawym symbolem jest po prostu całe to zamieszanie wokół wspomnianych figurek nagich kobiet – do świątyni w uroczysty sposób wnoszą je duchowni, a rzecznicy Watykanu zapewniają, że nie jest to Maryja Panna i zaprzeczają by była to Pachamama, ale stanowczo sugerują zatroskanym katolikom, aby nie przesadzali, bo „to po prostu rdzenna kobieta symbolizująca życie”.

 

Podobnie jak ta zobrazowana na wspomnianym plakacie indiańska dama z łasiczką…

 

 

 

Krystian Kratiuk, Rzym 

 

 

 


DATA: 2019-10-24 07:07
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
34
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przynajmniej posprzątali syf.ten numer z wniesieniem figurek nie przeszedłby w cerkwi.a u nas co? może myślę źle,ale cieszy mnie odwaga tych wyrzucających posągi do rzeki.
ponad 1 rok temu / Gość
 
Można wprowadzać pogańskie kulty, można czcić bałwany, a Krzyż traktować jako stojak, ołtarz jako podstawkę, ale niech tylko ktoś zaproponuje Mszę w Klasycznym Rycie Rzymskim, to wrzask się podniesie okropny - bo to "klerykalizm" niezgodny z duchem synodu.
ponad 1 rok temu / Józef z Tallin
 
a co na to Pachamamac? może powróci w rodzinne strony?
ponad 1 rok temu / Amazonka
 
Widząc to wszystko, można zwątpić we własny rozum, ale kiedy wiosła OPARTO O OŁTARZ... który jest tak święty, że nic nie powinno się na nim kłaść poza Ciałem Chrystusa i być może Mszałem... oni się zupełnie pogubili. Nie mam już żadnych wątpliwości, że mój zmysł wiary działa poprawnie. To oni nie rozumieją naszej wiary!
ponad 1 rok temu / kid
 
Porażające i smutne..???? Panie ratuj Swój Kościół..????
ponad 1 rok temu / Petrus
 
Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo5. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? 15 Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? 16 Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego - według tego, co mówi Bóg:6 Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. 17 Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste
ponad 1 rok temu / 2 Koryntian 6
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.