DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Koniec stanu wyjątkowego we Francji. Zagrożenia terrorystyczne jednak nie minęły

Koniec stanu wyjątkowego we Francji. Zagrożenia terrorystyczne jednak nie minęły
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Reuters/Philippe Wojazer/FORUM

W nocy z wtorku na środę we Francji przestał obowiązywać stan wyjątkowy wprowadzony 14 listopada 2015 po serii zamachów terrorystycznych przeprowadzonych w Paryżu i podparyskim Saint-Denis przez islamistów.

 

Wprowadzenie stan wyjątkowego przez poprzedniego prezydenta Francji Francois Hollande’a pozwoliło „wyposażać” lokalnych prefektów i urzędników w szereg możliwości jak m.in  zlecanie przeszukań, nakładanie aresztu domowego czy zakaz zgromadzeń bez wyroku sądu. Podstawę prawną dla tego typu działań od 2015 roku stanowiło jedynie „podejrzenie o istniejącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego”.

 

Przepisy stanu wyjątkowego pozwalały ponadto na niemal nieograniczoną kontrolę osobistą, wyznaczanie stref zamkniętych dla ruchu, a także możliwość przeprowadzanie rewizji we wszystkich budynkach na terenie Francji o każdej porze dnia i nocy.

 

Od środy stan wyjątkowy zostanie zastąpiony przez przepisy zapisane w nowej ustawie dostosowanej do „ciągłego zagrożenia terrorystycznego”. Została ona przyjęta przez francuski parlament w połowie października, a w miniony poniedziałek podpisał ją prezydent Emmanuel Macron.

 

Nowe prawo pozwala na: kontrolowanie rozmów telefonicznych i połączeń internetowych; wytyczenie stref podwyższonego ryzyka narażonych na zamach; śledzenie podejrzanych osób i obejmowanie ich aresztem domowym; powiększenie stref przygranicznych oraz na walkę z radykalizacją poglądów pod wpływem ideologii radykalnego islamu.

 

Ustawy broni Gerard Collomb, minister spraw wewnętrznych, zdaniem którego Francja cały czas jest jednym z najbardziej narażonych na zamach krajów Europy. Ze względu na ogromne zagrożenie  rządzący muszą chronić społeczeństwo przed kolejnymi aktami terroru.

 

Argumenty Collomba nie przekonują jednak przedstawicieli organizacji obrony praw człowieka, którzy ostro krytykują nowe przepisy i zapowiadają zaskarżenie ich do Trybunału w Strasburgu.

 

 

Źródło: tvp.info

TK

 

 

 


DATA: 2017-11-02 13:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Inaczej mówiąc przepisy stanu wyjątkowego po prostu wprowadzono w międzyczasie do zwykłego prawa.
ponad 2 lata temu / abc
 
Ustawa mówi o "ciągłym zagrożeniu terrorystycznym". To wszystko wyjaśnia. Francja pozostanie już w ciągłym zagrożeniu.
ponad 2 lata temu / zabba
 
Zatem stan wyjątkowy staje się stanem zwyczajnym. Terroryści spełnili więc dużą część oczekiwań zapraszających ich władców Europy.
ponad 2 lata temu / stasiu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.