DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Komuniści prześladują katolików. I nie tylko

Komuniści prześladują katolików. I nie tylko
Xi Jinping. Kremlin.ru/Wikimedia

W Chinach w ramach projektu sinizacji (czyli schińszczenia) religii trwa prześladowanie chrześcijan i innych mniejszości wyznaniowych. Na początku grudnia 2018 roku w prowincji Syczuan Wang Yi i ponad 100 członków jego zboru zostało zatrzymanych. Część z osób zwolniono następnego dnia, ale potem ponownie ich aresztowano.

 

„The Observer” – siostrzana gazeta brytyjskiego lewicowego „The Guardiana” – donosił, że 13 stycznia ​​protestancka wspólnota Wanga została zamknięta, a Wang i jego żona przetrzymywani są w areszcie pod zarzutem podżegania do działalności wywrotowej. Niektórzy członkowie społeczności ukrywają się. Budynek wynajęty przez Early Rain Covenant Church ma nowych najemców.

 

Według „The Observera” w zeszłym tygodniu w stolicy prowincji Syczuan zakazano działalności innej wspólnoty. W grudniu dokonano nalotu na szkółkę niedzielną w Guangzhou, a inna, licząca 1,5 tys. członków wspólnota w Pekinie została zdelegalizowana po tym, jak jej pastor odmówił zainstalowania kamer.

 

Zgodnie z realizowanym planem sinizacji chrześcijaństwa chińskie władze nakazują szukać w Biblii elementów socjalistycznych i tłumaczyć ją w taki sposób, by znajdować podobieństwa z komunizmem.

 

Chińska konstytucja oficjalnie gwarantuje wolność religijną, jednak grupy wyznaniowe muszą się zarejestrować, a religie są nadzorowane przez Komunistyczną Partię Chin. Sinizację religii poparł prezydent kraju. Xi Jinping przejął władzę w 2013 roku i wzmocnił nadzór rządowy nad działalnością religijną.

 

W grudniu 2018 roku dwaj biskupi tzw. podziemnego Kościoła katolickiego zgodzili się – pod ogromną presję ze strony miejscowej władzy i Watykanu – ustąpić ze stanowiska na rzecz wyświęconych nielegalnie hierarchów, w następstwie umowy podpisanej między Stolicą Apostolską a rządem chińskim.

 

Miesiąc wcześniej czterech księży z podziemnego Kościoła w prowincji Hebei, którzy odmówili przyłączenia się do Patriotycznego Stowarzyszenia Chińskich Katolików, zostało aresztowanych przez policję za domniemaną indoktrynację.

 

Amerykańska Komisja ds. Religii napisała w swoim raporcie za rok 2018, że w zeszłym roku Chiny posunęły się naprzód z sinizacją religii, dalekosiężną strategią kontrolowania, zarządzania i manipulowania wszystkimi aspektami wiary na wzór socjalistyczny, której towarzyszą chińskie cechy. Prześladowania dotknęły chrześcijan, muzułman, buddystów tybetańskich i wyznawców Falun Gong.

 

Porozumienie między Stolicą Apostolską a Pekinem z września 2018 roku miało na celu znormalizowanie sytuacji chińskich katolików i zjednoczenie podziemnego Kościoła z tzw. „Kościołem” patriotycznym – uznawanym przez komunistów. Umowę potępił m.in. kardynał Joseph Zen Ze-kiun, emerytowany biskup z Hongkongu.

 

W 2017 roku Xi Jinping powiedział, że religie niedostosowane do ideałów komunistycznych stanowią zagrożenie dla rządu tego kraju, a zatem muszą stać się bardziej „zorientowane na wzór chiński”. Od czasu objęcia przez niego władzy usunięto krzyże z około 1500 budynków.

 

Urzędnik państwowy, który nadzoruje sprawy religijne, powiedział w kwietniu 2018 roku, że restrykcje rządowe dotyczące nominacji biskupich nie są pogwałceniem wolności religijnej, ponieważ religie w Chinach muszą „dostosować się do społeczeństwa socjalistycznego”. Chen Zongrong dodał, że „jest przekonany, iż w społeczności ludzkiej nie ma religii, która wykracza poza narody”.

 

Ograniczenia wprowadzone w lutym 2018 roku sprawiły, że nikt poniżej 18. roku życia nie może wejść do świątyń.

 

Stale też napływają doniesienia o niszczeniu lub profanacji katolickich kościołów w prowincjach: Hebei, Henan, Guizhou, Shaanxi i Shandong.

 

Również muzułmanie znaleźli się pod presją chińskiego rządu. Uważa się, że aż milion Ujgurów (muzułmańska grupa etniczna na dalekim zachodzie Chin) jest przetrzymywanych w obozach indoktrynacyjnych.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

 

 


DATA: 2019-01-19 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Chinach nic gorzej to nie wygląda jak w Europie Zach, czy krajach mułzumańskich, gdzie chrześcijan się zabija.
4 miesiące temu / wiem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65583"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.